Zdrowie

Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać?

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk

Jeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą. Tutaj znajdziesz numery telefonów, adresy placówek i inne cenne wskazówki.

Pomoc dla osób w kryzysie – numery telefonów

Po drugiej stronie słuchawki dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy są po to, by pomóc w wyjściu z kryzysu. Wspierają rozmową, pomagają znaleźć rozwiązanie, jeśli trzeba, przekierowują do odpowiednich miejsc, w których otrzymasz dalszą pomoc. Nawet w najgorszej sytuacji nie jesteś sam/a. Te wszystkie instytucje i numery są po to, by pomagać.

Po kliknięciu w pomarańczowe nazwy instytucji przejdziesz na ich strony internetowe. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące pomocy, na jaką możesz liczyć, listy różnych specjalistów (może w Twojej sprawie potrzebny będzie lekarz, prawnik, pracownik socjalny), a także czaty, za pomocą których również można porozmawiać. 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Jak zredukować stres i zadbać o zdrowie psychiczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Bezpośrednia pomoc dla osób w kryzysie

Jeśli masz myśli samobójcze, możesz zgłosić się do każdego szpitala psychiatrycznego. Nie jest do tego potrzebne ubezpieczenie zdrowotne czy wcześniejsza rejestracja. W sytuacji zagrożenia życia lekarz ma obowiązek przyjąć Cię tego samego dnia.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Możesz się zgłosić również do Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK) - są w każdym większym mieście. Udzielana jest tam bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna, socjalna. Część ośrodków jest czynna całodobowo i można w nich również przenocować.

Lista Ośrodków Interwencji Kryzysowej

Centrum Zdrowia Psychicznego

Obecnie w Polsce działa 49 Centrów Zdrowia Psychicznego. Najważniejszą ich zasadą jest dostępność bardzo szybkiej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej oraz przyjazne, nieizolacyjne podejście. Na miejscu pomocy udzielają specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Nie obowiązują żadne zapisy. Można przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, która jest w kryzysie. Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest od poniedziałku do piątku, 8 do 10 godzin na dobę w zależności od miejsca, w którym się znajduje.

Centra Zdrowia Psychicznego - mapa punktów

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz materiały filmowe poświęcone zdrowiu psychicznemu:

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości