Newsy

Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności? "My jako jednostka możemy wiele zmienić"

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
 Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?

Fundacja Zupa na Plantach działa na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Grzegorz Turnau i Igor Herbut postanowili wesprzeć potrzebujących tworząc piosenkę. Do projektu zaprosił ich Piotr Żyłka, który jest przedstawicielem fundacji.

Muzycy wsparli Fundację Zupa na Plantach

Początki Fundacji Zupa na Plantach sięgają zimy 2016 roku. To wówczas Piotr Żyłka wraz z grupą znajomych postanowił zanieść zupę na Planty w Krakowie.

- To była mroźna zima, mroźny listopad. Wtedy z małą grupką znajomych, w ogóle nie mając świadomości i planu, że to się przerodzi w jakąś fundację, w jakieś duże działanie na ulicach Krakowa, wyszliśmy, żeby poznać ludzi i poznać rzeczywistość ludzi, którzy żyją tuż obok nas, ale w skrajnie innych lub w skrajnie trudnych warunkach - podkreśla Piotr Żyłka.

Wówczas grupa znajomych postanowiła zacząć pomagać osobom potrzebującym. Stworzyli miejsce, w którym mogli je poznać i rzeczywiście odpowiedzieć na ich potrzeby. Niedawno Piotr Żyłka postanowił napisać maila do Grzegorza Turnaua z prośbą o skomponowanie piosenki dla osób, które borykają się z bezdomnością.

- Poza tym, że działamy na ulicy w Krakowie, że towarzyszymy osobom w kryzysie bezdomności na różne sposoby, wiemy, że jest to działanie lokalne. Teraz jest nas dużo, tj. 100-200 wolontariuszy, którzy regularnie wychodzą tydzień w tydzień na ulicę. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli chcemy polepszać sytuację osób doświadczających bezdomności w Polsce, których jest od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy to musimy spróbować wpływać na taką szeroką świadomość społeczną - tłumaczył Żyłka.

Jego zdaniem kultura i sztuka to narzędzia, dzięki którym można spróbować dotknąć serc wielu ludzi.

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Grzegorz Turnau i Igor Herbut

Grzegorz Turnau podkreśla, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji podobnej do tej, która dotyczy osób w kryzysie bezdomności. Zarówno on, jak i Igor Herbut, dlatego piosenka jest właśnie o tym.

- Piotr jako dziecko był tak zwanym moim fanem i nawet rysował portrety, wręczył mi go po 20 paru latach. Także ta więź z moją muzyką, a teraz moja, poprzez Igora z tym, co robi Piotr jest dość oczywista, czuła i oparta na pewnej podobnej wrażliwości - powiedział Grzegorz Turnau.

Igor Herbut podkreśla, że bycie częścią tego projektu to zaszczyt. Ten projekt pokazuje, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę żeby wesprzeć osoby dotknięte bezdomnością.

- My jako jednostka możemy wiele zmienić. Czy to jest słowo, czy to jest gest, czy to jest bycie częścią czegoś, większej idei - tłumaczył Herbut.

Zobacz wideo: Występ Grzegorza Turnaua i Igora Herbuta

Grzegorz Turnau i Igor Herbut w piosence „Zupa na plantach”
Grzegorz Turnau i Igor Herbut w piosence „Zupa na plantach” Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości