Gorące tematy

Skala samobójstw w Polsce przytłacza. "Podstawa pierwszej pomocy emocjonalnej to jest zauważenie"

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Fałszywe przekonania na temat samobójstw

W wyniku samobójstw każdego roku ginie w Polsce więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Zdaniem Halszki Witkowskiej, autorki książki "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie", pierwszym krokiem do udzielenia pomocy jest zauważenie czyjegoś cierpienia. Kto częściej decyduje się odebrać sobie życie? Jak można wesprzeć osoby w kryzysie emocjonalnym?

Samobójstwa w Polsce

8 września 2022 roku ukazała się książka "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie" Halszki Witkowskiej. Suicydolog znana jest także z kampanii społecznej "Życie warte jest rozmowy". Ponadto wykłada na UW oraz prowadzi autorski cykl zajęć o samobójstwie. Jej misją jest nagłaśnianie tematu kryzysów emocjonalnych, które zbyt często prowadzą do odbierania sobie życia przez ludzi.

- Ta książka powstała, żeby ten temat przełamać i zrozumieć problem samobójstw. Wciąż mało mówi się o pierwszej pomocy emocjonalnej, która może uratować życie tak samo jak ta przedmedyczna - mówiła Halszka Witkowska w Dzień Dobry TVN..

- Badania pokazują, że 80 proc. osób, które popełniły samobójstwo, wcześniej o tym komunikowały. Czasami mówiły, że nie chce im się żyć, czasem w metaforze, a czasem w komunikacie: "może następne święta spędzicie beze mnie". Nie bierzemy tego na poważnie, ale ogólnie mamy takie podejście, że bagatelizujemy czyjeś problemy. Dlatego ten człowiek czuje się porzucony. Człowiek w kryzysie nie chce już rozmawiać - dodała.

Jak pomóc osobie w kryzysie emocjonalnym?

Jak przekonuje autorka książki "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie", każdy z nas może znaleźć się w kryzysie. Dlatego ważne jest, abyśmy łamali tabu wokół problemu samobójstw i dzięki temu wiedzieli, że nie tylko powinniśmy zwracać się po pomoc, ale także jest szansa na to, żebyśmy ją uzyskali.

- Podstawa pierwszej pomocy emocjonalnej to jest zauważenie. Czyli: "widzę, że mierzysz się z cierpieniem". Wystarczy zauważyć sam ból, bo dzięki takim zwrotom on istnieje. Pierwsze to zauważyć, a drugie wysłuchać bez ocen - tłumaczyła nasza gościni.

Kto popełnia samobójstwa?

Bagatelizowanie sygnałów od osoby w kryzysie to jeden z najczęstszych problemów. Często dzięki jednemu prostemu pytaniu możemy uratować komuś życie.

- Jest także mylne i stereotypowe podejście, że osoby chore psychicznie albo wrażliwe popełniają samobójstwa. To powoduje myślenie, że to coś, co się ludziom nie zdarza - mówiła Halszka Witkowska.

- Należy pamiętać, że każde samobójstwo wpływa na 20 osób z naszego otoczenia. Tę żałobę traktuje się w kategorii traumy. Rodzice, którzy stracili dziecko w wyniku samobójstwa, mówią mi: "czuję się, jakbym umarła razem z nim". Ludzie często myślą też, że samobójstwo zdarzyło się w wyniku np. ostatniej kłótni. Za każdą decyzją samobójczą jest historia. Często problemy w dzieciństwie, z alkoholem, w pracy. Dużo rzeczy się na to składa - podkreśliła suicydolog.

Samobójstwo - męska sprawa

Według statystyk, w Polsce częściej na swoje życie targają się mężczyźni. Tabu wokół tego tematu wywodzi się po części ze stereotypu o silnym obrazie mężczyzny, który nie cierpi.

- Mało się mówi o tym, że na 15 samobójstw każdego dnia w Polsce 12 popełniają mężczyźni. To męski problem. Cały czas panuje stereotyp, że mężczyzna nie może płakać czy prosić o pomoc - stwierdziła ekspertka.

Statystyki samobójstw w Polsce

 • Od stycznia do listopada ub. r. zanotowano aż 12 647 przypadków zamachów na własne życie, dla porównania w 2020 było ich 12 013 według danych Komendy Głównej Policji
 • .Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2021 roku blisko o jedną piątą wzrosła liczba prób samobójczych. Wśród dzieci i nastolatków poniżej 18 r. ż. było ich 1 496, z czego 127 zakończyło się śmiercią.
 • W grupie wiekowej do 18 r.ż. więcej zamachów na własne życie podejmują dziewczynki niż chłopcy. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że w ubiegłym roku zarejestrowano u nich wzrost o 101 proc.
 • Z policyjnych statystyk wynika, że w grupie wiekowej powyżej 18 r.ż. więcej samobójstw popełniają mężczyźni. W ubiegłym roku od stycznia do listopada aż 8 771 dokonało zamachu.
 • Jak pokazują dane, w naszym kraju więcej osób ginie w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych.
 • Średnio na 28-sobową klasę przypada dwóch uczniów po próbie samobójczej. 
 • Według danych Komendy Głównej Policji z 2021 r. do zamachów samobójczych najczęściej dochodzi w poniedziałki (2021 rok – 898, 2020 rok – 728, 2019 rok – 756).

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

 • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości