Nauka tolerancji i szacunku dla innych bez względu na pochodzenie, wyznanie i rasę - to idea życia Mariusza Sokołowskiego, nauczyciela historii z Białegostoku. Co robi, by przekazać uczniom cenne wartości? Zobacz reportaż Dzień Dobry TVN.
Lekcja tolerancji
Mariusz Sokołowski już 17 pracuje w szkole. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora SP nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku.
- Czasem widziałem moich uczniów w Internecie czy w mediach. Protestowali przeciwko marszowi tolerancji w Białymstoku. To zawsze takie przejmujące, przykre dla mnie doświadczenie. No ale też miałem przykłady uczniów, którzy protestowali przeciwko właśnie takim zachowaniom. Wierzę, że uczniowie, których uczę, będą starać się przynajmniej być tolerancyjnymi - powiedział.
Jednak zanim zaczął z pasją uczyć o tolerancji, przeszedł długą drogę. Jako mały chłopiec niemal na każdym kroku spotykał się ze stereotypem Żyda.
- Mama była zawsze taką osobą, z którą rozmawiałem o historii. Tata jakoś nieszczególnie dzielił się historią, a i czasem zdarzało mu się pewne jakieś kalki, takie stereotypy nieświadomie przekazywać. W czapce nie powinienem jadać obiadów, bo nie jestem Żydem. Jak graliśmy w tzw. noża i kiedy scyzoryk uderzył o kamień w ziemi, to oczywiście zawsze był komentarz, że to był Żyd. Ja tego nie postrzegałem jako problem. Dla mnie to było takie oczywiste. Dopiero na studiach tworzyliśmy taki szlak, który pokazywał miejsca w Białymstoku związane z Żydami. Niepamięć o Żydach przekonała mnie, zapomnieliśmy o swojej historii - przyznał nauczyciel.
Szkoła, w której uczy się tolerancji
Dlaczego dla Mariusza Sokołowskiego jest tak ważne, czy w szkole podkreślać wagę tolerancji i szacunku?
- Kiedy tej tolerancji brakuje, kiedy siebie nie szanujemy, nie chcemy ze sobą rozmawiać, okupujemy się po dwóch stronach barykady, zamykamy się w swoich bajkach, to tak, jak Marian Turski mówił, nawet się nie obejrzymy, a jakiś Auschwitz spadnie z nieba - podkreślił dyrektor podstawówki.
- Z uczniami trzeba rozmawiać otwarcie, trzeba dać im przestrzeń do dialogu, być gotowym na to, że mogą powiedzieć coś, co nam się nie spodoba. Trzeba też być przygotowanym merytorycznie na trudne argumenty. To są czasami naprawdę bardzo trudne rozmowy i nie można się poddawać - zaznaczył.
Mariusz Sokołowski za działalność na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów otrzymał nagrodę przyznawaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Cały reportaż można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chcesz kupić wózek dla dziecka? Zwróć uwagę na 5 rzeczy
- Dziecko studentki zaczęło płakać podczas zajęć. Zachowanie profesora zadziwiło uczestników wykładu
- Daria Ładocha nie spodziewała się, że macierzyństwo będzie aż takim wyzwaniem. "Przegiąć jest bardzo łatwo"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN