Kawiarnia Społeczna Kaffka w Krakowie
Grażyna Banach-Kociołek opowiedziała o zachowaniu pewnej klientki, która nie była zadowolona z jakości obsługi w Społecznej Kaffce.
- W stosunku do naszej trenerki pracy użyła sformułowania: "Down to chyba jesteś ty". Bariści byli uczestnikami tej trudnej sytuacji. Widzieli emocje, które wzbudziło to w naszej trenerce. Również dla nich to nie była sytuacja przyjemna - powiedziała Grażyna Banach-Kociołek, prezeska Społeczna 21, która ma córkę z zespołem Downa.
Natalia Opoka, która pracuje w kuchni i obsługuje klientów kawiarni, wyjaśniła, dlaczego warto uważać na słowa.
- Czasami tak się zdarza, że ludzie różnie o nas mówią. Nie powinno się mówić o osobach właśnie w ten sposób Ludziom z zespołem ciężko jest zaakceptować to, jacy są. Nie wolno oceniać ludzi po wyglądzie - podkreśliła Natalia.
Czego doświadczają osoby z zespołem Downa i ich bliscy?
Grażyna Banach-Kociołek przyznała, że przykro jest jej obserwować sytuacje, kiedy nazwa wady genetycznej staje się obraźliwym określeniem.
- Łatwo przychodzi nam kogoś wyzywać od głupków, od idiotów, od Downów. Ten epitet jest tutaj bardzo deprecjonujący - wskazała. - Moja córka ma lat 29, ale wygląda trochę jak dziecko, w związku z czym ludzie ją traktują jak dziecko, czyli infantylizują. Natomiast inną rzeczą, o wiele brutalniejszą, z którą moja córka na szczęście się nie zetknęła, bo nie potrafi za dobrze czytać, było sformułowanie, w którym ktoś napisał: "Matka powinna cię wyskrobać". No... to było coś - wyznała pani Grażyna.
Całe zajście związane z obraźliwym komentarzem klientki Społecznej Kaffki zostało opisane na fanpage'u kawiarni, a odzew internautów przerósł oczekiwania.
- Ten odzew dał nam niezwykłe wsparcie do tego stopnia, że następnego dnia przyszło chyba pół osiedla i wykupili nam wszystkie ciasta - przyznała Banach-Kociołek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Miała 17 lat, kiedy zachorowała na anoreksję. "Chęć odchudzania się, to jest wierzchołek góry"
- Ruch poprawia działanie mózgu. "Nasze mięśnie nie są same z siebie zbyt mądre"
- Ma 86 lat i przebiegła niejeden maraton. "Ruszaj się, bo zardzewiejesz!"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN