zespół Downa

  zespół Downa

  O 12-letniej Wanessie Bąkowskiej z zespołem Downa, która wysłała swój obraz do królowej Elżbiety II i otrzymała oficjalną odpowiedź z podziękowaniami – pisał cały świat. W cyklu "Siła jest kobietą" mama dziewczynki - Karolina Bąkowska opowiedziała o talencie córki, blaskach i cieniach macierzyństwa i "szklance, która jest do połowy pełna". - Wychowywanie dzieci z niepełnosprawnością jest dla nas zaszczytem – deklaruje.

  "Dzieciaki Cudaki" w Dzień Dobry TVN. Październik to miesiąc promowania świadomości społecznej na temat zespołu Downa. Pani Monika Hoffman-Piszora robi to jednak na co dzień. Blogerka stara się zmieniać światopogląd społeczeństwa i obala istniejące w Polsce stereotypy, które namnożyły się na przestrzeni lat. Wraz z mężem i dwójką dzieci pojawiła się w naszym programie i wspólnie opowiedzieli o tym, jak wygląda ich codzienność.

  Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?

  Bartek Królik stoi za sukcesem wielu polskich gwiazd sceny muzycznej, jednak sam niezbyt często występuje publicznie. Dla nas zrobił wyjątek. Razem z żoną zaprosili dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Olubińską do swojego domu, aby opowiedzieć o swojej córeczce Jagódce, która urodziła się z dodatkowym chromosomem, a co za tym idzie - ma Zespół Downa. Dlaczego zdecydowali się opowiedzieć swoją trudną historię? Co czują rodzice, którzy dowiadują się, że ich nienarodzone dziecko ma wadę genetyczną? I jaka jest Jagoda? "Z każdym dniem przekonywałam się, że jest lepiej niż zakładałam, że będzie" - powiedziała mama Jagódki - Karolina Królik.

  Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.

  Synowie Katarzyny Miechoń i Aleksandry Gładyś-Jakubczyk chorują na zespół Downa. Kobiety postanowiły więc poświęcić życie swoim dzieciom. Pani Katarzyna opuściła Warszawę i założyła w Kielcach ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy. Pani Aleksandra - fundację wspierającą dzieci, które wymagają kompleksowej specjalistycznej pomocy. Mamy tworzą również grupy wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Chcą, by pamiętali, że są nie tylko rodzicami, ale również zwykłymi ludźmi i mają prawo do szczęścia. A dzieci? Kobiety w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko zgodnie stwierdziły, że dopiero synowie nauczyli je prawdziwie kochać.

  W Jaworznie powstała pierwsza w Polsce sekcja jiu-jitsu dla dzieci z zespołem Downa. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła: trenera Sławomira Kowalczyka oraz rodziców: Elżbietę Orzechowską-Filipczyk - mamę Kacpra oraz Michała Chromiaka - tatę Jakuba. Powiedzieli, jak powstała sekcja i co daje dzieciom trening ju-jitsu.

  Ofert pracy dla osób niepełnosprawnych wciąż jest mniej niż zainteresowanych, a proponowane miejsca pracy nie zawsze atrakcyjne. Do Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko zaprosiła Ewę Zych – mamę Michała z Zespołem Downa oraz Mariusza Siwonia – tatę Bożydara z Zespołem Downa, aby powiedzieli nam, jak przygotowali swoje dzieci do dorosłego życia.

  Teatr 21 tworzą aktorzy z Zespołem Downa. Co daje im gra w teatrze? Jak się czują na scenie? Czy towarzyszy im wstyd? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Michał Pęszyński, aktor Teatru 21 oraz Justyna Wielgus – reżyserka ruchu w Teatrze 21.