Wielki pływacki talent i zespół Downa. Historia Jagody pokazuje siłę marzeń

Jagoda Litner
Jagoda Litner
Źródło: DDTVN
Pasja, zaangażowanie i ciężka praca - to przepis na sukces sportowy. Wie o tym doskonale 19-letnia pływaczka Jagoda Litner, która przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Pływaniu w Turcji. Historia młodej zawodniczki jest niezwykła - dziewczyna żyje z wadą genetyczną, jaką jest zespół Downa. O swojej sportowej drodze opowiedziała w reportażu Dzień Dobry TVN. Jak można wesprzeć Jagodę w walce o spełnianie marzeń?

Jagoda Litner i jej sportowy talent

Talent i ogrom pracy włożony w sportowe treningi sprawiły, że 19-letnia Jagoda Litner, która żyje z zespołem Downa, jest sportowcem reprezentującym bardzo wysoki poziom. Młoda zawodniczka obroniła m.in. tytuł mistrzyni świata w pływaniu stylem zmiennym SUDS Euro Trigames. Choć na pierwszy rzut oka nie widać, że żyje z wadą genetyczną, jej przypadek nazywany jest mozaikowym, co znaczy, że mutacje chromosomu występują tylko w części komórek jej ciała.

Diagnoza, którą usłyszeli rodzice Jagody tuż po porodzie, była dla nich ogromnym zaskoczeniem. Jak przyznała mama 19-latki - Katarzyna Kapusta - gdy dziewczynka pojawiła się w ich rodzinie, zamiast pilnować, by jej dziecko rozwijało się według "książkowych" wytycznych, ona wspierała córkę, stymulowała jej rozwój i robiła wszystko, by Jagoda była jak najbardziej samodzielna. - Jagódka ma upośledzenie w stopniu lekkim. [...] Najpierw przyszła niedoczynność tarczycy, potem przyszło niedowidzenie, nagle w ósmej klasie niedosłuch, który się objawił na zawodach sportowych. [...] Szukaliśmy różnych form spędzania czasu, basen pojawił się przy okazji rehabilitacji. Próbowaliśmy plastyki i okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Szukamy form rozwoju, które przeradzają się w jej pasje - tłumaczyła mama zawodniczki.

Zbiórka dla Jagody Litner

Gdy okazało się, jak dobry wpływ na rozwój Jagody mają regularne treningi, jej mama postanowiła zaangażować córkę w ten sport na poziomie nieco bardziej profesjonalnym. Przez pierwsze osiem lat dziewczynka trenowała w sekcji ze zdrowymi osobami, a dziś w Start Katowice oddział Oświęcim pod okiem Jadwigi Zielińskiej-Starzec.

- Zawodnik powinien mieć czucie wody, powinien rozumieć ułożenie tempa pływania. Jagoda to wszystko posiada. Wierzę w jej sukces - stwierdziła trenerka.

Pływaczka z zespołem Downa chce wyjechać na Mistrzostwa Świata

Jagoda Litner przygotowuje się do XI Mistrzostw Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa, które odbędą się 19-26 marca w Turcji. 19-latka będzie miała tam szansę obronić tytuł najlepszej pływaczki w kategorii Mozaikowy Zespół Downa. By mogła wystąpić na tych zawodach, niezbędne są jednak pieniądze. Drogę Jagody do sportowego sukcesu można wesprzeć za pomocą zbiórki tutaj. - Przygotowuję się do ośmiu konkurencji. Mam nadzieję, że uda mi się obronić tytuł najlepszej zawodniczki na świecie - podsumowała z uśmiechem Jagoda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: A. Reczek, I. Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości