Gdy miała 23 lata, odkryto u niej zespół Downa. "Nie wyglądam, jakbym go miała"

Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
O tym, jak nieoczywiste mogą być niektóre postacie zespołu Downa, dowiedziała się pewna kobieta z Michigan. Lekarze zdiagnozowali go u niej dopiero w wieku 23 lat po tym, jak urodziła trzy córki właśnie z tym zaburzeniem genetycznym. Jak to możliwe?

Zaskakująca diagnoza

Ashley Zambelli dowiedziała się o swoim zaburzeniu dopiero w lutym tego roku po przejściu testów genetycznych, które wykazały, że posiada dodatkowy chromosom. Jej przypadek nazywany jest mozaikowym zespołem Downa i dotyczy 2% pacjentów z tą przypadłością. Nie mają oni fizycznych objawów, które często kojarzone są z tym zespołem wad wrodzonych.

Gdy dorastała, czasami miała problemy z nauką, kolanami, szczęką oraz podwyższone tętno. Ale lekarze nigdy nie łączyli tego z zespołem Downa, dopóki nie została matką.

- Ludzie mówią, że nie wyglądam, jakbym go miała. Ja sama byłam bardzo sceptyczna. Wiele osób kojarzy tę "chorobę" z niepełnosprawnością twarzy. Okazuje się, że mozaikowy zespół Downa ​​nie zawsze jest widoczny dla oka. (...) Miałam dysfunkcję szczęki i rzepki kolanowe ciągle się przemieszczały. Moje ramię było na stałe poza stawem, a serce zawsze waliło. Ciągle brakowało mi tchu - powiedziała w rozmowie z portalem dailymail.co.uk.

Mozaikowy zespól Downa - czym jest?

Zespół Downa występuje, gdy w każdej komórce organizmu znajduje się dodatkowy chromosom w 21 parze. To małe pakiety genów w organizmie. Określają, w jaki sposób ciało dziecka tworzy się i funkcjonuje w czasie ciąży i po urodzeniu.

Podczas gdy najczęstsza postać zaburzenia związana jest z dodatkową kopią w każdej komórce organizmu, ludzie z mozaikowym zespołem Downa mają dwie kopie tego chromosomu, a niektórzy trzy. Osoby te często, choć nie zawsze, mają mniej objawów, ponieważ niektóre ich komórki są prawidłowe. 

- Ponieważ osoby z mozaikowym zespołem Downa mają tylko pewien odsetek komórek z dodatkowym chromosomem 21, mogą wykazywać niektóre lub wszystkie cechy fizyczne związane z zespołem Downa. W większości przypadków osoby te mają mniej takich cech lub są mniej widoczne - twierdzą eksperci z International Mosaic Down Syndrome Association.

Ludzie z zespołem Downa zazwyczaj nie żyją dłużej niż 60 lat, chociaż istnieją przypadki 70-tków z tym zaburzeniem. IMDSA wskazuje, że nie ma badań potwierdzających, że osoby z mozaikowym zespołem Downa będą żyły dłużej niż ich rówieśnicy z jego klasyczną postacią. Dodają jednak, że najstarsza kobieta z mozaikowym zespołem Downa zmarła w wieku 83 lat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana