rodzicielstwo

  rodzicielstwo

  W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku John Bowlby, brytyjski psycholog, rozpoczął badania nad stylami przywiązania u dzieci. Kontynuatorką jego pracy była Mary Ainsworth oraz inni badacze, którzy przenieśli koncepcję dziecięcych styli przywiązania na życie dorosłe i tworzenie związków. Teoria Bowlby’ego jest wynikiem obserwacji i eksperymentów, natomiast późniejsze koncepcje dodatkowo wyrastały z badań ilościowych.

  Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu , nawet 13 proc. Polaków żałuje, że zostało rodzicem. Oznacza to, że co ósma osoba nie zdecydowałaby się ponownie na posiadanie dziecka i nie czerpie radości z rodzicielstwa. Choć dane wydają się niepokojące to zanim wydamy opinię, warto zastanowić się, dlaczego tak wielu Polaków nie odnajduje się w roli rodzica.

  Joanna Koroniewska i jej mąż, Maciej Dowbor, w czasie pandemii bardzo rozwinęli swoją działalność w sieci. Domówki u Dowborów, czyli spotkania online ze znanymi osobami stały się niejako ich znakiem rozpoznawczym - obserwatorzy pary czekali na kolejne rozmowy live. Wysiłek i popularność domówek została teraz dostrzeżona i doceniona - Joanna Koroniewska została wybrana Influencerem Roku podczas gali Hasztagi Roku.

  Brytyjski zespół stworzył przenośny przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może z dużym prawdopodobieństwem i niewielkim kosztem przewidzieć zbyt wczesny poród. Urządzenie ma niedługo trafić na rynek. Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków, u wielu z nich pojawiają się komplikacje zdrowotne.

  Magda Mikołajczyk, stand-uperka i autorka bloga Matko Jedyna, teraz jest znana także jako inicjatorka akcji #jestemdość. Mama dwóch córek od lat zmagająca się z depresją, postanowiła w ten sposób wspierać kobiety w akceptowaniu siebie – niezależnie od tego, co obserwujemy na Instagramie. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej inicjatywie.

  Dzieci, chociaż rozkoszne, czasem potrafią nieźle dać w kość, prawda? Bywa, że jako rodzice potrzebujemy wsparcia w poradzeniu sobie z kłopotami wychowawczymi i w zbudowaniu dobrej, silnej więzi z naszą pociechą. "Zrób coś z tym dzieckiem" to nie bezsilne wołanie o pomoc, czy okrzyk desperacji. To pierwszy krok do zmiany na lepsze na froncie rodzic-dziecko. Z pomocą przyjdzie psycholog kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno.

  Ponoć życie pisze najlepsze scenariusze. A mało która rola w życiu niesie ze sobą tyle emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji, co bycie rodzicem. Ten słodko-gorzki bałagan codzienności mam i tatusiów zainspirował Laurę Breszkę i Katarzynę Kołeczek do stworzenia nowego, nietuzinkowego serialu. "Mamy to" jest brutalnie szczery i niepozbawiony humoru. Czego jeszcze możesz spodziewać się po jednej z najciekawszych wiosennych premier Playera?

  Rodzice w natłoku obowiązków nie zawsze mają siłę i czas, by spełnić wszystkie oczekiwania swoich pociech. Jednak bez względu na wiek, dzieci potrzebują uwagi swoich rodziców i czasami ciężko im odmówić, chociaż naprawdę nie ma na to przestrzeni. Jak więc odmawiać dzieciom tak, by nie poczuły się odrzucone ani urażone? Czy sposób, w jaki mówimy im "nie", jest kluczowy? Na te pytania odpowiedziała w naszym studiu Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny.

  Temat dotyczący rodzicielstwa czy macierzyństwa bywa w rodzinie drażliwy. Różnimy się np. w kwestii karmienia piersią czy sposobu wychowania. Zwłaszcza relacje między matkami bywają napięte. Dlaczego mamy lubią zwracać sobie uwagę? Zapytaliśmy o to aktorkę Annę Powierzę, blogerkę Edytę Pazurę oraz psycholog Małgorzatę Ohme.

  Kamil Pawelski jest szerzej znany jako Ekskluzywny Menel. Bloger modowy doczekał się pierwszego dziecka. Jego syn Aben ma niespełna trzy miesiące. Kamil jest bardzo zaangażowanym rodzicem. Co to znaczy? Dlaczego zdecydował się być przy porodzie? I czy to prawda, że razem z żoną zdecydowali się wyprowadzić na wieś? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.