rodzicielstwo

  rodzicielstwo

  Praktyka surogacji to odpowiedź na problemy kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko. Procedura w wielu krajach wciąż jest nielegalna, jednak za oceanem wiele par decyduje się na takie rozwiązanie. Najlepszym tego przykładem jest historia Chalise Smith z Utah w Stanach Zjednoczonych. 50-latka zdecydowała się urodzić własną wnuczkę. W ten sposób pragnie pomóc córce i jej mężowi.

  Patrycja i Andrzej Sołtysikowie nie boją się mówić głośno o swoich gorszych momentach. Robią to, by pomóc innym parom, borykającym się z problemem niepłodności. Na co dzień tworzą szczęśliwą rodzinę: oni i ich syn, Staszek, który przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. Teraz Sołtysikowie starają się o kolejne dziecko. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" nazwali to, z czym się zmagają, walką.

  Dzieci potrafią zajść za skórę swoim rodzicom. Niekiedy bywa, że stosowane przez dorosłych metody wychowawcze nie przynoszą oczekiwanych skutków, dlatego zaczynają szukać pomocy u innych. Przekonała się o tym mama jednego z nastolatków, która wyznała, że w wyniku bezsilności zdecydowała się złożyć donos na swojego syna.

  Dorastanie jest jak ospa, trzeba ją przetrwać. Te słowa, chyba najlepiej opisują to, co przejść musi każdy rodzic nastolatka. O tym jak świadomie przetrwać ten okres i wspierać swoją dojrzewającą pociechę opowiedzieli goście programu "Dzień Dobry TVN".

  Popularna stand-uperka Joanne McNally podjęła decyzję, że nie chce mieć dzieci. Spadła na nią za to fala krytyki, która skłoniła ją, by dowiedzieć się, czym jest macierzyństwo oraz czy w przyszłości zmieni zdanie. Odbyła szereg rozmów z rodzicami, osobami bezdzietnymi i tymi, którzy z perspektywy czasu żałują, że zdecydowali się na posiadanie potomstwa. Co z tego wyniknie?

  Zainteresowanie dziecka tematami związanymi z seksualnością może budzić w rodzicach skrępowanie, a nawet niepokój. Pytania dotyczące intymnej sfery życia są jednak nieodzownym elementem dorastania, dlatego, zamiast ich unikać, warto otworzyć się na szczerą i rzeczową rozmowę ze swoją pociechą. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka Karolina Dziadkiewicz.

  Agata Rubik, Olivier Janiak i Krzysztof Hołowczyc zdradzają, jakimi rodzicami są. Opowiadają o tym, czy jako osoby znane również w mediach elektronicznych, pozwalają swoim dzieciom korzystać z internetu.

  Nadmierna troska o dziecko nie jest odpowiednią postawą rodzicielską. Zdaniem psychologów nadopiekuńczość to nieumyślne krzywdzenie dziecka, które polega na wyręczaniu go, pozbawianiu pewnych praw oraz zmniejszaniu jego odpowiedzialności.

  "Nie mogę zrozumieć, dlaczego taka sytuacja miała miejsce". Historią śmierci młodej kobiety, w szpitalu w Pszczynie żyje cała Polska. Niestety, podobne historie nie są rzadkością. Blogerka, Noemi Pawlak podzieliła się z nami swoim doświadczeniem. W 23 tygodniu ciąży odeszły jej wody płodowe. W ciągu kilku chwil z nastolatki stała się kobietą, zaciekle walcząc o życie swoje i dziecka.

  W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku John Bowlby, brytyjski psycholog, rozpoczął badania nad stylami przywiązania u dzieci. Kontynuatorką jego pracy była Mary Ainsworth oraz inni badacze, którzy przenieśli koncepcję dziecięcych styli przywiązania na życie dorosłe i tworzenie związków. Teoria Bowlby’ego jest wynikiem obserwacji i eksperymentów, natomiast późniejsze koncepcje dodatkowo wyrastały z badań ilościowych.