rodzicielstwo

  O "paragonach grozy" mówi się tak wiele, że większość z nas zaczęła skrupulatnie przeglądać cenniki w knajpach i restauracjach. Ale co, jeśli tego typu rachunek wystawią nam nasze dzieci?

  Nagranie pewnej mamy wywołało w ostatnim czasie uśmiech na twarzach tysięcy internautów z całego świata.

  Charli Kate i Cullen Adamsowie to wyjątkowa para, która mimo licznych przeciwności losu postanowiła zawalczyć o swoje marzenia. Z uwagi na choroby związane z niedoborem wzrostu, małżonkowie wielokrotnie informowani byli przez lekarzy o konieczności rezygnacji z rodzicielstwa. Zakochani postanowili jednak sprzeciwić się rekomendacjom medyków, dzięki czemu powitali na świecie trójkę dzieci. Najmłodsza pociecha nie odziedziczyła ich przypadłości.

  Dumni rodzice opowiedzieli, jak wygląda ich życie po przyjściu na świat córeczki.

  Wychowywanie dzieci wymaga nie lada poświęceń i często przypomina przejażdżkę rollercoasterem. Wie o tym doskonale dziennikarz Kamil Baleja, który ma dwójkę dzieci. Swoje doświadczenia zawarł w książce "Tato, no weź. Kupa i inne radości tacierzyństwa". O swojej publikacji opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  "To jest głęboka potrzeba pomocy".

  Do szczęścia brakowało mu jedynie dziecka.

  Bycie idealną mamą jest praktycznie niemożliwe, ponieważ każdemu zdarzają się gorsze chwile. Kobiety jednak często chcą dążyć do perfekcji i planują wychowywać swoje pociechy zgodnie z rygorystycznymi zasadami.

  Jeden dzień może zmienić tak wiele. Może otworzyć oczy, może też je zamknąć. Może zakończyć cierpienie, ale może też sprawić, że ono już nigdy się nie skończy. Energia śmierci krąży wokół mnie i mojego syna.

  Patrycja Biegańska spełnia się jako dumna mama szóstki dzieci. Z godnym podziwu zaangażowaniem wychowuje pięciu chłopców, niedawno przywitała też na świecie długo wyczekiwaną córeczkę, Emmę.

  Mężczyzna postanowił połączyć ważne dla niego sfery i stworzył projekt opierający się na wspólnych podróżach z 12-letnią córką.

  Mijamy się w drzwiach, w kuchni, nasze drogi przecinają się w holu. Milczenie wypełnia przestrzeń między nami.

  Jeśli nic się nie zmieni, skutki mogą być opłakane.

  Filmik z matką, która ciągnęła na specjalnej smyczy swoje dziecko szybko stał się hitem sieci. Kobieta nie zdawała sobie sprawy, że jest nagrywana. Komentujący całe zajście rodzice, zdają się być podzieleni.

  Przyjęło się mówić, że rodzice powinni kochać wszystkie swoje pociechy tak samo mocno. Okazuje się jednak, że teoria jest daleka od rzeczywistości. Psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska i modelka Karolina Malinowska opowiedziały o miłości do dzieci, która może być różna, ale to nie oznacza, że któraś z nich jest gorsza.

  Ta strona z pamiętnika jest tu dla mnie i dla was. Dla mam, ojców i rodziców, którzy walczą o swoje wyjątkowe dzieci.

  "Młodszym dzieciom się wybacza, te drugie muszą trzymać fason" - zauważa.

  Praktyka surogacji to odpowiedź na problemy kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko. Procedura w wielu krajach wciąż jest nielegalna, jednak za oceanem wiele par decyduje się na takie rozwiązanie. Najlepszym tego przykładem jest historia Chalise Smith z Utah w Stanach Zjednoczonych. 50-latka zdecydowała się urodzić własną wnuczkę. W ten sposób pragnie pomóc córce i jej mężowi.

  Patrycja i Andrzej Sołtysikowie nie boją się mówić głośno o swoich gorszych momentach. Robią to, by pomóc innym parom, borykającym się z problemem niepłodności. Na co dzień tworzą szczęśliwą rodzinę: oni i ich syn, Staszek, który przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. Teraz Sołtysikowie starają się o kolejne dziecko. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" nazwali to, z czym się zmagają, walką.

  Dzieci potrafią zajść za skórę swoim rodzicom. Niekiedy bywa, że stosowane przez dorosłych metody wychowawcze nie przynoszą oczekiwanych skutków, dlatego zaczynają szukać pomocy u innych. Przekonała się o tym mama jednego z nastolatków, która wyznała, że w wyniku bezsilności zdecydowała się złożyć donos na swojego syna.

  "Zrobiłam się fajnym człowiekiem".

  Dorastanie jest jak ospa, trzeba ją przetrwać. Te słowa, chyba najlepiej opisują to, co przejść musi każdy rodzic nastolatka. O tym jak świadomie przetrwać ten okres i wspierać swoją dojrzewającą pociechę opowiedzieli goście programu "Dzień Dobry TVN".

  Między troską o bezpieczeństwo dziecka, a kontrolą prowadzącą do ubezwłasnowolnienia jest cienka granica. O tym jak rozmawiać z dzieckiem, kiedy i jak ingerować, aby nie blokować jego rozwoju, powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy i terapeuta Paulina Mierzejewska.

  Popularna stand-uperka Joanne McNally podjęła decyzję, że nie chce mieć dzieci. Spadła na nią za to fala krytyki, która skłoniła ją, by dowiedzieć się, czym jest macierzyństwo oraz czy w przyszłości zmieni zdanie. Odbyła szereg rozmów z rodzicami, osobami bezdzietnymi i tymi, którzy z perspektywy czasu żałują, że zdecydowali się na posiadanie potomstwa. Co z tego wyniknie?

  Zainteresowanie dziecka tematami związanymi z seksualnością może budzić w rodzicach skrępowanie, a nawet niepokój. Pytania dotyczące intymnej sfery życia są jednak nieodzownym elementem dorastania, dlatego, zamiast ich unikać, warto otworzyć się na szczerą i rzeczową rozmowę ze swoją pociechą. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka Karolina Dziadkiewicz.

  Jak udaje im się łączyć życie prywatne z zawodowym?

  Maffashion, czyli Julia Kuczyńska w rozmowie z jednym z dziennikarzy powiedziała, że jako mama 14-miesięcznego chłopca myśli o tym, by wyjechać na wakacje - bez dziecka. Wywołało to lawinę komentarzy. O tym, czy mama ma prawo do urlopu bez dziecka w programie opowiedziała Monika Perkowska.

  Agnieszka i Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" lada moment po raz pierwszy zostaną rodzicami. Wyznali, że długo starali się o dziecko, to ich piąta ciąża. Cztery poprzednie stracili. Postanowili opowiedzieć, przez co przeszli i jak poradzili sobie z wiadomościami o kolejnych poronieniach.

  Agata Rubik, Olivier Janiak i Krzysztof Hołowczyc zdradzają, jakimi rodzicami są. Opowiadają o tym, czy jako osoby znane również w mediach elektronicznych, pozwalają swoim dzieciom korzystać z internetu.

  Nadmierna troska o dziecko nie jest odpowiednią postawą rodzicielską. Zdaniem psychologów nadopiekuńczość to nieumyślne krzywdzenie dziecka, które polega na wyręczaniu go, pozbawianiu pewnych praw oraz zmniejszaniu jego odpowiedzialności.