Zakochani z zespołem Downa chcą razem zamieszkać. "Jest to trudny temat"

Czy osoby z zespołem Downa mogą być samodzielne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miłość i zespół Downa
Miłość i zespół Downa
Samodzielność osób z zespołem Downa
Samodzielność osób z zespołem Downa
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jak wygląda codzienność tych osób? Jak się kochają? Czy potrafią być w pełni samodzielne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Justyna Sobczyk, założycielka Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej oraz Celina Kamecka-Antczak, mama dziecka z zespołem Downa.

Miłość osób z zespołem Downa

Agnieszka i Bartek poznali się w szkole przysposabiającej do pracy. Szybko zostali parą. Ich związek trwa już prawie 10 lat. - Był to od samego początku związek dość burzliwy. Bardzo się kochają, często kłócą albo obrażają - powiedziała Grażyna Banach-Kociołek, mama Agnieszki. - Najbardziej tę miłość słychać gdzieś tak od godziny 22:00, jak albo w telefonie, albo na jakimś komunikatorze rozmawiają ze sobą do późnych godzin nocnych. Emocje słychać przez drzwi, najbardziej słychać śmiech - powiedział Krzysztof Kociołek, tata Agnieszki.

Pani Grażyna dodała, że córka wielokrotnie mówiła, że chce zamieszkać ze swoim ukochanym. - Jest to trudny temat, myślę, że jeszcze dużo muszą się nauczyć o sobie. To jest kwestia też pieniędzy. Ona nie ma świadomości, Bartek podobnie, z czym się wiąże wydanie całej wypłaty w ciągu jednego dnia - tłumaczyła.

Bartek kilka razy wręczał Agnieszce pierścionek zaręczynowy. - Zgodnie z prawem nie mogą wziąć ślubu samodzielnie, musiałby o tym decydować sąd, aby ocenić, na ile są świadomi - dodała pani Grażyna. O ślubie marzą też Maria i Jurek. Znają się od 30 lat, bo poznali się w przedszkolu. Od lat - z dużym powodzeniem - biorą udział w zawodach sportowego tańca towarzyskiego. Jak wygląda ich związek? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Czy osoby z zespołem Downa mogą być w pełni samodzielne?

Mówi się, że osoby z zespołem Downa nigdy nie będą całkowicie samodzielne. Celina Kamecka-Antczak, mama dziecka z zespołem Downa uważa, że jest w tym bardzo dużo racji. - Osoby z zespołem Downa mogą funkcjonować w bardzo różny sposób, ale zawsze będzie jakiś obszar lub obszary w zależności od danej osoby, w których będą potrzebowały wsparcia. Tego nie możemy w żaden sposób zanegować - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Warto dodać, że osoby z zespołem Downa samodzielności uczą się przede wszystkim w domu. - Pierwszym kręgiem, który pracuje na samodzielność, to są oczywiście rodzice, rodziny, ale to jest tak, jak w przypadku wychowania każdej osoby młodej, tzn. pracujemy i wychowujemy ludzi na rzecz samodzielnego życia i faktycznie im więcej potrafimy sami ogarnąć rzeczywistości wokół siebie, tym bardziej jesteśmy potem samodzielni w przestrzeni społecznej. Takim kręgiem jest potem świat otaczający, rzeczywistość, w której osoby się uczą. To jest szkoła i po kolei wszystkie osoby, które towarzyszą w dorastaniu osobom z niepełnosprawnością - dodała Justyna Sobczyk.

Czy świat otworzył się na osoby z zespołem Downa? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Zespól DRUM SYNDROME  na scenie Dzień Dobry TVN

Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił zespół DRUM SYNDROME, który tworzą przede wszystkim osoby z zespołem Downa. Dzięki wspólnemu graniu rozwijają nie tylko zdolności muzyczne, ale także podnoszą poczucie własnej wartości. 

Zespół działa już od 2016 roku. Od początku prowadzi go Katarzyna Zadora, perkusistka, muzykoterapeutka i pasjonatka muzyki afrykańskiej. Wspomaga ją Kinga Skałka, która do zespołu dołączyła już prawie 7 lat temu. 

DD_20240321_Zespol_REP
Drum Syndrome - niezwykły bębniarski zespół
Źródło: Dzień Dobry TVN
DD_20240321_Wystep_REP
Drum Syndrome ze swoją niesamowitą energią
Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej o tym, jak wygląda życie osób z zespołem Downa można się dowiedź z reportażu "Droga życia" Materiał jest dostępny na platformie TVN 24 GO.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości