samodzielność

  samodzielność

  Wyprowadzka dziecka to bardzo trudna chwila, zwłaszcza dla kobiet. Często matki poświęcają maluchom całe życie, rezygnując z kariery zawodowej, by wychować dziecko. I nawet gdy maleństwa są już dorosłe, dla rodzicielek zawsze pozostaną małymi, ukochanymi dziećmi. Jak pogodzić się z faktem, że dziecko wyfruwa z rodzinnego gniazda? O swoich sposobach opowiedziały wokalistka, Majka Jeżowska oraz propagatorska zdrowego stylu życia, Mariola Bojarska-Ferenc.

  Opiekunowie osób niepełnosprawnych czasami bywają nadopiekuńczy, a to niestety prowadzi do niesamodzielności ich podopiecznych. Co robić, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.

  Kiedy przychodzi moment, że dajemy dziecku wolność? Czy danie dziecku swobody uczy je samodzielności i odpowiedzialności? Kiedy pozwolić na wyjazd bez opiekunów? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i mamę 24-letniej Alicji Paulinę Młynarską i Mariusza Szweda, finalistę III edycji Masterchefa oraz tatę 14-letniej Julii i 8-letniego Piotra.

  Po opuszczeniu poprawczaka wiele osób nie potrafi się odnaleźć w samodzielnym życiu. Mają problemy z wykonaniem podstawowych czynności, jak np. robienie zakupów. Aby pomóc im wejść w dorosłe życie, wymyślono mieszkania treningowe. Jakie są obowiązki młodych ludzi, którzy mogą korzystać z takiej pomocy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Paulinę Dobrzyńską, która 3 lata spędziła w zakładzie poprawczym, Karolinę Gościniak, korzystającą z mieszkania treningowego i wiceprezesa Fundacji "Po Drugie" Ireneusza Stawińskiego.

  Przychodzi taki moment, kiedy dzieci - zamiast jechać na wakacje z rodzicami - wolą wyjazd z rówieśnikami. Co wtedy? Pozwolić dziecku realizować własne plany wakacyjne czy nie? Jak zorganizować wspólne wakacje, na których dziecko nie będzie się nudziło? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem Anną Kędzierską i Bartkiem Krasuskim.

  Współczesne dzieci coraz rzadziej wykonują obowiązki domowe. Nie sprzątają, nie robią zakupów, prania i nie potrafią prasować. Jak to zmienić? Czy dziecko, które miało rodziców nadopiekuńczych jest w stanie nauczyć się samodzielności? Jak zachęcić dziecko do prac domowych oraz jakich rodziców miała Dorota Wellman? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Edytę Poncyljusz, Martę Żysko-Pałubę, Rafała Olbrychskiego oraz Jacka Borkowskiego. Opowiedzieli nam, jak wspominają swoje dzieciństwo oraz, czy uczą swoich dzieci samodzielności.

  Kobieta jest z natury samodzielna i lubi kontrolować swoje życie, czasem jednak może przekroczyć granicę i stać się "Zosią - Samosią"? Czy życie z taką kobietą jest łatwe? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pauliną Młynarską, Beatą Pawlikowską oraz z psychologiem Tatianą Ostaszewską.

  Co potrafią, a czego nie potrafią młode gwiazdy? Czy rację ma aktorka Emma Watson, która uważa, że młode gwiazdy to często ludzie, którzy są"życiowymi kalekami"? Z aktorką Aleksandrą Szwed, piosenkarką Mariną Łuczenko i aktorem Bartoszem Obuchowiczem, młodymi gwiazdami, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o ich początkach w branży. Jak gwiazdy radzą sobie z codziennymi sprawami? Czy jest coś z czym nie radzi sobie Bartosz Obuchowicz?