Samotna mama szuka mieszkania. "Ludzie reagują na nas, jakbyśmy byli dosłownie kulą u nogi"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotna mama szuka mieszkania
Samotna mama szuka mieszkania
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kobiety, które samotnie wychowują dzieci, często mają ogromne trudności z wynajęciem mieszkania. Agnieszka, Klaudia i Aleksandra w reportażu Dzień Dobry TVN opowiedziały, z czym przyszło im się mierzyć. - Czułam, że wszystkie kłody walą mi się pod nogi - podkreśliła jedna z mam.

Trudy samodzielnego macierzyństwa

Agnieszka Chłap rozstała się partnerem, kiedy jej córka miała 1,5 roku. Mimo że pracuje na kierowniczym stanowisku, miała spore problemy z wynajęciem mieszkania.

- Gdy właściciel dowiadywał się, że będę mieszkała z córką, nagle okazywało się, że jeszcze ktoś inny oglądał to mieszkanie. I to mieszkanie będzie dla niego. Podejrzewam, że bali się, że w razie jakichś kłopotów przestanę płacić, a oni nie będą mogli mnie wyrzucić - tłumaczyła samotna mama.

Po nieudanych próbach wynajmu bohaterka reportażu zaczęła pytać o wolne lokum wśród znajomych. - Przez koleżankę udało mi się dotrzeć do pewnego pana, który miał mieszkanie do wynajęcia. Specjalnie poszłam obejrzeć je sama, bez mojej córeczki, ale właściciel zapytał: "Kto będzie mieszkał?". Powiedziałam, że ja z córką. Mówił wprost, że obawia się wynająć mieszkania samotnej mamie. Czułam, że to moje 5 minut, by wywrzeć na nim dobre wrażenie - wspominała.

Agnieszce Chłap udało się przekonać właściciela. Jednak - jak przekonywała - gdyby nie pomoc przyjaciółki, nie byłoby to takie proste.

Siostry dały schronienie mamie trojga dzieci

Klaudia Gąsienica samotnie wychowuje troje dzieci. By nie wylądować z nimi na ulicy, postanowiła nie mówić wynajmującym całej prawdy o swojej sytuacji.

- Najpierw szczerze mówiłam, że potrzebuję mieszkania dla siebie i trójki dzieci. Niektórzy od razu mi mówili, że nie ma takiej opcji. [...] Czułam rezygnację i trochę też czułam, że wszystkie kłody walą mi się pod nogi. Że ludzie reagują na nas, jakbyśmy byli dosłownie kulą u nogi. Byłam kłębkiem nerwów. Dzieci były kłębkiem nerwów. To była narastająca spirala tego wszystkiego - wyjawiła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

- W pewnym momencie zmieniłam strategię i dzwoniąc do ludzi mówiłam, że mąż jest za granicą, a ja poszukuję mieszkania dla siebie i trójki dzieci. Oni chcieli też dowodów na to, że mam tego męża za granicą, czy chodzę do pracy, czy jestem w stanie zapłacić, czy pracodawca może mi wystawić papierek, że pracuję i tysiące różnych, innych pomysłów i pytań. Niestety mi odmawiali - dodała.

Ostatecznie Klaudia Gąsienica wraz z dziećmi zamieszkała u sióstr albertynek przy ul. Woronicza w Krakowie.

Samotna mama mieszka w akademiku

Aleksandra pracuje na uczelni na półtora etatu. Jest mamą trojga dzieci, z którymi zamieszkała w akademiku po tym, jak nie była w stanie wynająć mieszkania.

- Nigdy nie doszło do sytuacji, że ktoś mi zaproponował obejrzenie mieszkania. Nigdy nie byłam na tym etapie. [...] Praktycznie jestem już przyzwyczajona do sposobu, w jaki ludzie reagują. Czasem się uśmiecham i szukam dalej, a czasem po prostu płaczę - przyznała bohaterka reportażu.

Samotne matki są niezwykle silne. Jakim wyzwaniom muszą stawić czoła? O czym marzą? Czego oczekują od społeczeństwa? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: A. Bogacka, D. Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości