Do jakiego wieku dziecko nie może samodzielnie podróżować? Kiedy rodzicom grozi kara?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Daleko jeszcze…? Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem
Daleko jeszcze…? Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Każde dziecko musi się w końcu usamodzielnić i bez nadzoru opiekuna korzystać m.in. z komunikacji miejskiej. Dla wielu rodziców wyznacznikiem, że ich pociecha sobie poradzi, jest po prostu jej zaradność. A co na ten temat mówi prawo?

Czy dziecko może samodzielnie poruszać się po drodze?

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (artykuł 43 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku) dzieci do 7. roku życia na drodze powinny być pod opieką osoby, która ma minimum 10 lat. Przepis ten nie obowiązuje na obszarach zamieszkanych oraz fragmentach drogi przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, np. deptakach.

Jeśli dziecko, które nie ma jeszcze 7 lat, porusza się po drodze bez opieki, rodzica mogą spotkać przykre konsekwencje. Zgodnie z przepisami jest to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo. W najlepszym razie opiekun dostanie naganę, w najgorszym - grzywnę.

Kiedy dziecko może podróżować bez opieki?

Teoretycznie rodzic - zgodnie z artykułem 210. Kodeksu karnego - może odpowiedzieć na porzucenie dziecka, jeśli nie ma ono jeszcze 15 lat, a zostało wysłane w samodzielną podróż. Trzeba jednak podkreślić, że od tej reguły są liczne odstępstwa i nie każda wyprawa młodszego dziecka będzie złamaniem prawa.

Niektórzy przewoźnicy np. linie lotnicze (m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT) zapewniają opiekę dziecku, które z różnych powodów musi podróżować samodzielnie. O specjalną asystę można prosić, gdy dziecko ma od 5 do 12 lat. Starsze dzieci od 12 do 17 roku życia mogą podróżować samodzielnie, chyba że rodzice zdecydują inaczej. Wtedy dziecko - podobnie, jak w przypadku młodszych podróżnych - pozostaje pod opieką obsługi naziemnej, a później personelu pokładowego.

Warto dodać, że z komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje) dziecko samodzielnie może korzystać od 9. roku życia. W przypadku pociągów - jest to 13 lat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl/jedynka.polskieradio.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana