Samodzielność dzieci zależne jest od wielu czynników. W jakim wieku maluch może zostać sam w domu? Na to pytanie starały się odpowiedzieć gościnie Dzień Dobry TVN: psycholożka kliniczna Marta Bąkowska, adwokatka Eliza Kuna oraz pedagożka i poczwórna mama - Edyta Plich. O czym musimy pamiętać, gdy chcemy nauczyć dziecko odpowiedzialności?
Kiedy dziecko staje się samodzielne?
Pierwsze samodzielne wędrówki po ulicy czy pozostawienie dziecka bez opieki w domu mogą być stresujące dla rodziców. Jak wygląda to od strony prawnej? Według Elizy Kuny przepisy są dość specyficzne i zależą od sytuacji. Najczęściej wiekiem, który uznaje się za wstępną samodzielność, to 7 lat. Musimy pamiętać, że taki maluch nie może jednak mieć pod opieką na przykład młodszego rodzeństwa.
- Generalnie prawo nie mówi tego wprost. Natomiast mówi, że pozostawienie dziecka bez opieki poniżej 7. roku życia bądź narażenie go na niebezpieczeństwo stanowi naruszenie prawa. Oczywiście trochę inne przepisy są, jeśli już mówimy o środkach komunikacji miejskiej, bo tutaj regulują to bezpośrednio przewoźnicy. [...] Dziecko może podróżować samodzielnie, kiedy ma 9 lat. Natomiast pociągi już mają dość wysoką tę granicę, bo obecnie u większości przewoźników jest to lat 13 - tłumaczyła adwokatka.
Czy 7-latek może iść sam do szkoły?
Z punktu widzenia psychologii sprawa wygląda nieco inaczej. Jak podkreśla ekspertka Marta Bąkowska - nie ma wyraźnych granic mówiących o tym, kiedy nasz maluch może zostać sam w domu, czy pójść sam do szkoły. Terapeutka proponuje regularnie rozmawiać z dziećmi, tłumaczyć im np. zasady ruchu drogowego oraz opowiedzieć o potencjalnych niebezpieczeństwach na ulicy.
- Tutaj nie tyle wiek metrykalny, co ogólnie jakaś taka dojrzałość dziecka, bo na przykład są dzieci impulsywne, z różnymi zaburzeniami rozwojowymi tutaj taka granica bardzo daleko przesuwa się - mówiła gościni programu.
Dla Edyty Plich, która ma czterech synów, podejście do ich samodzielności zmieniało się z biegiem lat. Jak twierdzi - im szybciej uczymy maluchy samodzielności, tym lepiej. Ona nie musi opierać się na samotnych wyprawach do szkoły, tylko na początku na przykład na nauce ubierania się, sprzątania po sobie czy pakowania plecaka.
- Myślimy, że ten zewnętrzny świat też dziecku zagraża i że on jest wobec tego zupełnie bezbronny. [...] Wierzyłam takim dobrym pedagogom, psychologom i m.in. Ester Wójcicki, który mówi o tym, żeby dziecko było szczęśliwe, musi czuć, że jest sprawcze - podsumowała pedagożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nesting, czyli skandynawska metoda na rozwód. Z kim powinno zamieszkać dziecko?
- Czy 18-letniej Roksanie uda się odzyskać synka? "Trzeba było dać jej kuratora, a nie odbierać dziecko"
- Analiza rysunku dziecka. Nie uwierzysz, co mogą oznaczać "bazgroły"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News