opieka nad dzieckiem

  opieka nad dzieckiem

  Wojna w Ukrainie sprawiła, że coraz częściej padają pytania dotyczące służby wojskowej mężczyzn. Jednak na przestrzeni lat model rodziny bardzo się zmienił i panowie coraz częściej zostają w domu, aby opiekować się swoimi pociechami. Co w sytuacji, gdy przyjdzie im walczyć w obronie ojczyzny? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Bartoszem Piaseckim, autorem bloga "Tata sam w domu" oraz Marcinem Kasprowiczem, tatą Jagny i Nikodema.

  Jedna ze szczecińskich mam szukała opiekunki dla swojego dziecka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak kobieta chciała, aby niania nie tylko opiekowała się maluchem, ale również sprzątała. Wynagrodzenie, które zaproponowała, rozpętało w internecie burzę. Ile kosztuje opieka nad dzieckiem? Czy niania może mieć dodatkowe obowiązki? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anetą Kuroń, mamą 6-letniego Ignacego, Renatą Studzińską, opiekunką z 9- letnim stażem oraz Justyną Bisek, współwłaścicielką agencji niań.

  Wielu rodziców, aby uspokoić swoje dziecko, zaczyna nim potrząsać. Niestety takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego nie powinno się tego robić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy z Anitą Franczak-Young, neuropsychologiem.

  W ramach tzw. Polskiego Ładu od przyszłego roku rodzice będą mogli liczyć na spory zastrzyk gotówki. Zgodnie z rozporządzeniem, w ciągu roku na ich konto może wpłynąć nawet 12 tysięcy złotych. Kto może skorzystać z takiego wsparcia? Jak i gdzie złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Przemysławem Ligęzowskim, radcą prawnym.

  Bycie rodzicem często przedstawiane jest w samych superlatywach. Niestety, dla wielu osób wychowanie dziecka jest źródłem frustracji i stresu. Niektórzy rodzice żałują, że w ogóle zdecydowali się na założenie rodziny. Dlaczego? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Konradem Piotrowskim z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.

  Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.

  Od 9 listopada 2020 większość szkół pracuje zdalnie. Natomiast normalnie funkcjonują żłobki, przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Jeden z rodziców waha się, czy obowiązkowo musi posyłać syna do placówki. W naszym programie adwokat Eliza Kuna rozwiała wszelkie wątpliwości.