opieka nad dzieckiem

  opieka nad dzieckiem

  W ramach tzw. Polskiego Ładu od przyszłego roku rodzice będą mogli liczyć na spory zastrzyk gotówki. Zgodnie z rozporządzeniem, w ciągu roku na ich konto może wpłynąć nawet 12 tysięcy złotych. Kto może skorzystać z takiego wsparcia? Jak i gdzie złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Przemysławem Ligęzowskim, radcą prawnym.

  Bycie rodzicem często przedstawiane jest w samych superlatywach. Niestety, dla wielu osób wychowanie dziecka jest źródłem frustracji i stresu. Niektórzy rodzice żałują, że w ogóle zdecydowali się na założenie rodziny. Dlaczego? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Konradem Piotrowskim z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.

  Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.

  Od 9 listopada 2020 większość szkół pracuje zdalnie. Natomiast normalnie funkcjonują żłobki, przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Jeden z rodziców waha się, czy obowiązkowo musi posyłać syna do placówki. W naszym programie adwokat Eliza Kuna rozwiała wszelkie wątpliwości.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia - zdecydował rząd. Ze świadczenia można skorzystać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby uzyskać zasiłek.

  W środę, 4 listopada w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii rząd podjął decyzję o rozszerzeniu nauki zdalnej również dla klas 1-3 szkół podstawowych. W związku z wprowadzonymi zmianami rodzice najmłodszych uczniów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy i komu przysługuje? O tym rozmawialiśmy z prawnikiem Katarzyną Łodygowską.

  Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach i wszystkich szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się zdalnie. Zajęcia na odległość mają też studenci. Nie jest to dla nich nowością - taką formę nauki wprowadzono już na początku epidemii koronawirusa w marcu. Teraz jednak nadszedł czas na zdalne nauczanie w... żłobku. Decyzję w sprawie Misiów i Jeżyków wydał właśnie katowicki Sanepid. Czy rodzicom należy się zasiłek? Odpowiada adwokat Beata Patoleta.

  Według najnowszych badań GUS, w Polsce co roku średnio 20 tys. nastolatek rodzi dzieci. Stanowi to 4% wszystkich porodów w naszym kraju. Jak dziś wygląda życie nastoletnich matek? Czy bycie nastoletnią matką jest obecnie powodem do wstydu?