Czy elektroniczna niania to "must have" dla świeżo upieczonych rodziców?

Elektroniczna niania i mama pracująca w kuchni
Czy elektroniczna niania to "must have" dla świeżo upieczonych rodziców?
Źródło: Jinxy Productions/Getty Images
Elektroniczna niania z pewnością nie jest pierwszym produktem, o jakim pomyślą rodzice, kompletując wyprawkę dla swojego malucha. Warto jednak wiedzieć, że dzięki swojej funkcjonalności dopasowane do potrzeb urządzenie może znacząco ułatwić życie.

Wielu świeżo upieczonych rodziców nie wyobraża sobie bez niej życia, chociaż elektroniczna niania nie jest tanim gadżetem. Cena urządzenia waha się od 100 złotych (za używany sprzęt) do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z jego typami i zaletami, by móc podjąć właściwą decyzję.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Dzieci

DD_20240331_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
Na co dzieci wydają pieniądze?
Na co dzieci wydają pieniądze?
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy

Elektroniczna niania – rodzaje

Elektroniczna niania jest urządzeniem pozwalającym rodzicom na obserwowanie dziecka znajdującego się w innym pomieszczeniu. Składa się z nadajnika, który umieszcza się w pokoju malucha oraz odbiornika. Za pomocą fal radiowych przesyła się dźwięk i (opcjonalnie) obraz. Odbiornikiem niań elektronicznych z WiFi może być dowolne urządzenie, np. smartfon czy tablet. Dużą popularnością cieszy się elektroniczna niania z kamerą, która pozwala nie tylko na „podsłuchanie” malucha za pomocą odbiornika, ale i jego „podglądanie”. Nianie audio (przesyłające tylko dźwięk) są tańsze niż nianie audio-video. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które również w odbiorniku mają głośnik. Dzięki temu rodzic może spróbować uspokoić swoje dziecko na odległość, mówiąc do odbiornika, który w razie potrzeby pełni też funkcję nadajnika.

Na uwagę zasługuje także elektroniczna niania z monitorem oddechu. Urządzenie to pozwala na uniknięcie syndromu śmierci łóżeczkowej, ponieważ kontroluje oddech dziecka dzięki dyskom sensorowym umieszczonym pod materacem łóżeczka malucha. Informuje o zatrzymaniu procesu oddychania po 15–20 sekundach od zarejestrowania ostatniego oddechu.

Wyróżniamy analogowe i cyfrowe nianie (te pierwsze mogą przesyłać zniekształcony dźwięk, jednak mają dużo większy zasięg). Skupiając się na technicznych aspektach tego urządzenia, warto wspomnieć, że na rynku są dostępne nianie o różnym sposobie zasilania: akumulatorowe, akumulatorowo-bateryjne, akumulatorowo-bateryjno-sieciowe, bateryjne oraz sieciowe. Zalecane modele mają więcej niż jeden sposób ładowania – zwiększa to bezpieczeństwo malucha i umożliwia korzystanie z niej w różnych miejscach.

Jaka elektroniczna niania sprawdzi się najlepiej?

Najlepsza elektroniczna niania to taka, która spełnia wszystkie oczekiwania rodziców, dlatego to do nich należy decyzja dotycząca rodzaju sprzętu. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia każdego typu. Jednym z najważniejszych aspektów jest zasięg. Ten podawany przez producenta oznacza odległość na otwartej przestrzeni, dlatego w domu będzie mniejszy, w zależności od tego, ile przeszkód (ścian itp.) musi pokonać sygnał. Odbiornik powinien informować o utracie zasięgu po oddaleniu się na zbyt duży dystans.

Ważne jest również wspomniane wcześniej zasilanie – najpraktyczniejsze urządzenie może działać bez dostępu do prądu i informuje o niskim poziomie energii zasilacza. Istotna jest także ilość kanałów, które odbiera. Im więcej, tym lepiej, zwłaszcza dla osób mieszkający w zwartej zabudowie, ponieważ niweluje to ryzyko odbierania dźwięków z innej niani czy CB radio. Urządzenie powinno komunikować się na częstotliwościach 1,88 lub 2,4 GHz. Wybierając elektroniczną nianię z kamerą, warto wybrać model z większym ekran, który ułatwi obserwowanie dziecka. Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy obraz jest wyraźny w nocy.

Nowoczesne elektronicznie nianie posiadają szereg udogodnień dla rodziców. Do bardzo ciekawych rozwiązań należą:

  • tryb oszczędzania energii – niania aktywuje się, gdy usłyszy głos; przez cały czas jest w trybie czuwania,
  • dzwonienie na zaprogramowany numer, gdy dziecko zacznie płakać,
  • termometr,
  • higrometr,
  • lampka w nadajniku,
  • projektor,
  • wgrane kołysanki,
  • czujnik ruchu wykrywający np. ruch zwierząt domowych,
  • możliwość podłączenia do telewizora,
  • możliwość nagrywania i zapisywania na karcie SD obrazu z odbiornika.

Elektroniczna niania dla dziecka – czy warto zainwestować?

Elektroniczna niania (zwłaszcza z czujnikiem oddechu czy kamerą) jest dość drogim sprzętem, jednak bardzo przydatnym, ponieważ gwarantuje maksymalną kontrolę nad dzieckiem. Jest polecana wszystkim rodzicom, zwłaszcza mającym wcześniaki. Dobrze sprawdza się też u posiadaczy dużych domów i osób pracujących zdalnie, które nie muszą odrywać się do swoich zajęć, by skontrolować dziecko. To także świetne rozwiązanie dla rodziców z więcej niż jednym dzieckiem – starszakom można poświęcić więcej uwagi, jednocześnie „kątem oka” obserwując niemowlę na ekranie odbiornika. Jest również dobrym urządzeniem do kontrolowania sytuacji, gdy dziecko zostaje z innymi osobami w domu, np. z nianią (elektroniczna niania musi działać na WiFi, by obraz z nadajnika był przesyłany na ekran np. smartfona).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości