Jaki nocnik dla dziewczynki warto wybrać?

Nocnik dla dziewczynki
Jaki nocnik dla dziewczynki warto wybrać?
Źródło: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Wielu rodziców często nie wie, jaki nocnik dla dziewczynki wybrać, by pomógł on jej w nauce korzystania z toalety. Każde dziecko dojrzewa do pożegnania z pieluchą w innym tempie. Uśredniając jednak można przyjąć, że nauka siusiania do nocnika zaczyna się po 18. miesiącu życia malucha.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Na rynku jest wiele modeli nocniczków dla dziewczynek, które mogą przypaść im do gustu, od tych tradycyjnych i prostych w formie, aż po te interaktywne, grające, śpiewające, pachnące czy nawet wygłaszające motywacyjne zdania. Niestety, dopóki się nie wypróbuje danego rozwiązania, trudno przewidzieć, czy spełni swoje zadanie i czy dziecko polubi korzystanie z niego. Na jakie kluczowe parametry zwrócić uwagę?

Nocniki dla dziewczynek – jakie modele są na rynku?

Na początku warto wypróbować proste nocniki dla dziewczynek w ciekawych kolorach czy z nadrukiem postaci z bajek. Często takie minimalistyczne modele świetnie zdają egzamin i nie trzeba wydawać pieniędzy na inne, często dużo droższe. Z kolei rodzicom, którzy chcą mimo wszystko uatrakcyjnić korzystanie z tego akcesorium swojemu dziecku, można polecić nocniczek grający dla dziewczynek. Ma on detektory wilgoci na dnie, więc po jej wykryciu rozlega się wesoła muzyczka, która jednocześnie nagradza malucha. Dla dziewczynek warto polecić modele z oparciem, które ćwiczą prawidłową postawę w czasie siedzenia, np. te różowe w kształcie tronu. W końcu niemal każda młoda dama lubi poczuć się jak księżniczka.

Bardzo ciekawe są także interaktywne nocniki dla dziewczynek. Niektóre mają kształt normalnego sedesu z umieszczoną na boku rolką z papierem toaletowym, przez co dziecko czuje się, jakby korzystało z prawdziwej toalety, a nawet posiadają spłuczkę. Innymi modelami nocników dla dziewczynek, które mają szansę się sprawdzić, są te w formie zwierzątek na kółkach i z uchwytami na rączki, przez co można się na nich przemieszczać. Dla małych fanek motoryzacji zaś sprawdzi się np. różowy nocnik z kierownicą.

Warto też wiedzieć, że na rynku istnieją także modele turystyczne, które sprawdzają się na wyjazdach. Mogą one nawet mieć uchwyt do łatwego przenoszenia i zabawne kształty, co dodatkowo zachęca dzieci do zabrania ich ze sobą. Nocnik dla dziewczynki może być np. w kształcie pszczółki czy biedronki.

Nauka nocniczka dla dziewczynek

Ponoć nauka nocniczka dla dziewczynek przychodzi łatwiej niż w przypadku chłopców. Ile w tym prawdy, wiedzą tylko rodzice, którzy mogą to porównać. Faktem jest jednak, że każde dziecko do nocniczka przyzwyczaja się inaczej. Jedne przekona jego ciekawa kolorystyka czy kształt, a inne melodyjki. To, co jednak jest najważniejsze, to przekonanie dziecka, by zaczęło z niego korzystać.

Z maluchem warto porozmawiać i wytłumaczyć mu, do czego ów przedmiot służy. Nocnik dla dziewczynki warto postawić w widocznym miejscu w pomieszczeniu, w którym przebywa, aby łatwo można było z niego skorzystać. Dziewczynka powinna być ubrana tak, aby odzież można było łatwo i szybko zdjąć. W lecie sprawdzą się więc sukienki czy spódniczki. Na początku może siadać na nocniczku w pieluszce. Ważne jest bowiem, by zaakceptowała nowy przedmiot w otoczeniu. W czasie nauki należy bacznie obserwować dziecko, bo zazwyczaj przed wypróżnieniem zdradza ono pewne zachowania, które pozwalają tę sytuację przewidzieć i w porę zareagować. Na początku warto dziecko nagradzać za pierwsze sukcesy. Mogą to być małe upominki. Nic jednak nie jest dla dziecka większą nagrodą jak pochwały płynące z ust rodziców i uznanie w ich oczach.

Jaki nocnik dla dziewczynki wybrać?

Dla jednych może to być tylko kawałek plastiku, który służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych, dla drugich – jeden z ważniejszych akcesoriów dla maluchów, bo dzięki niemu nabywają one nowej umiejętności i "wyrastają" z pieluszek. Jest sprawą indywidualną, czy wybierze się najprostszy dostępny model na rynku, czy ten zaawansowany z mnóstwem melodyjek, światełek czy innych gadżetów zamieniających wypróżnianie się w dobrą zabawę. Niezależnie od wyboru jednak nocnik dla dziewczynek czy dla chłopców musi spełniać pewne podstawowe kryteria. Przede wszystkim powinien mieć taki kształt, który pozwoli dziecku siedzieć na nim komfortowo. Do tego ważne jest, aby był łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej więc wybrać modele z wyjmowanym środkiem albo takie, które mają gładką powierzchnię, bez zbędnych rowków czy zakamarków, z których trudno byłoby usunąć nieczystości. Powinien też być wyposażony w antypoślizgowe nóżki. Nocniczki dla dziewczynek charakteryzuje brak specjalnej osłonki z przodu oraz nieco niższy przód.

Dla osób, które jednak są przeciwnikami nocników, alternatywą są nakładki na toaletę. Kiedy dziecko jest nieco większe, przyda się dokupienie do nich stopnia, który pomoże maluchowi usiąść na sedesie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości