Żłobek – od kiedy i czy w ogóle warto zapisać tam dziecko?

Dzieci w żłobku
Żłobek – od kiedy i czy w ogóle warto zapisać tam dziecko?
Źródło: Lourdes Balduque/Getty Images

Nie wszyscy młodzi rodzice powracający do pracy mają możliwość pozostawienia dziecka pod opieką rodziny lub niani. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest żłobek. Od kiedy można wysłać tam dziecko zgodnie z prawem? Jaki wiek zalecany jest przez psychologów?

żłobek
Najnowocześniejszy żłobek w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN

Warto pamiętać, że zapisanie dziecka do żłobka nie powinno być podyktowane opinią społeczną, zgodnie z którą żłobek jest postrzegany jako miejsce niebezpieczne i traumatyzujące malca. Aktualne w wielu placówkach tego typu pracują osoby wykształcone, które zapewniają dziecku najlepszą opiekę oraz stymulują jego rozwój.

Odpowiedź na najważniejsze pytanie – kiedy do żłobka?

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi "opieka w żłobku jest sprawowana nad dziećmi od ukończenia 20. tygodnia życia do zakończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia". W praktyce oznacza to, że do żłobka można oddać dziecko, które skończyło rok i 8 miesięcy. W wyjątkowych okolicznościach (tj. jeśli nie mają możliwości pójścia do przedszkola) mogą uczęszczać tam dzieci do lat 4. Co ważne o przyjęcie do żłobka, który jest placówką prywatną, może ubiegać się też młodsze dziecko. Rozwiązaniem w przypadku młodszych pociech są również kluby dziecięce, które przyjmują dzieci od 12. miesiąca życia. Różnią się one nieco od żłobków, jednak stanowią dla nich dobrą alternatywę. Warto nie tylko poznać kwestie prawne, lecz także sprawdzić, jak psychologowie dziecięcy zapatrują się na, to kiedy można oddać dziecko do żłobka. Specjaliści są zgodni co do tego, że dziecko do ukończenia 12. miesiąca życia powinno pozostawać pod opieką rodziców, innych członków rodziny lub niani. Związane jest to z koniecznością spełniania jego zindywidualizowanych potrzeb (w tym bliskości i troski). Sądzą oni także, że żłobek to ostateczność, z której powinni korzystać tylko rodzice niemogący w inny sposób zapewnić dziecku opieki. Nie należy jednak demonizować tego miejsca.

Zalety i wady żłobka

Jedną z podstawowych zalet żłobka, dostrzeganą zarówno przez specjalistów, jak i rodziców, jest to, że dziecko szybciej uczy się współżycia w grupie, nawiązywania nowych znajomości i pierwszych przyjaźni. Wpływa to pozytywnie na jego rozwój oraz proces socjalizacji. Ponadto żłobek to dla malucha trening samodzielności: korzystania z nocnika, samodzielnego jedzenia, a także dzielenia się z innymi. Dzieci uczęszczające do żłobka mają też większą świadomość konieczności czekania na swoją kolej. Pozwala to przyswoić normy i zasady. Wiele placówek ma bardzo ciekawą ofertę programową i różnorodne zajęcia stymulujące w prawidłowy sposób rozwój malucha. Mimo złej sławy żłobków warto zaznaczyć, że opiekunowie bardzo często są pod stałym nadzorem, łatwiej więc uniknąć zatrudnienia niekompetentnej osoby niż w przypadku opiekunki dla dziecka. Należy podkreślić, że to korzystne finansowo rozwiązanie, które dodatkowo pozwala rodzicom poznać nowych znajomych. Niestety tego typu placówka, nawet jeśli jest uznawana za najlepszą, ma pewne wady. Początkowo dziecko może czuć się bardzo zagubione i opuszczone przez rodzica. Maluchowi często trudno zrozumieć i zaakceptować nową sytuację, dlatego ważne są odpowiednie przygotowania, zanim dziecko pójdzie do żłobka – m.in. zabawa w domu "w rozstania i powroty" i opowiedzenie maluchowi, z czym wiąże się uczęszczanie do placówki. Ważna jest także szczerość i punktualność w odbieraniu pociechy ze żłobka. Należy pamiętać, że dziecko w placówce może nie otrzymywać odpowiedniej ilości uwagi. Maluchy w żłobku są bardziej narażone na kontakt z bakteriami i wirusami, a co za tym idzie – częściej zapadają na infekcje. Mogą również przejmować złe wzorce zachowań od innych dzieci.

Od kiedy do żłobka? Rekrutacja w żłobkach publicznych i prywatnych

Jeśli zapadła decyzja o wysłaniu malucha do placówki, należy sprawdzić, od kiedy żłobek publiczny prowadzi rekrutację. Najczęściej rozpoczyna się ona na początku roku kalendarzowego, wiele placówkę prowadzi także zapisy cały rok, przyjmując nowe dzieci, gdy zwalniają się miejsca. Największe szanse na dostanie się do żłobka są we wrześniu, kiedy "starszaki" idą do przedszkoli. Warto wiedzieć, że w przypadku żłobków nie ma rejonizacji i malca można wysłać do dowolnej placówki, przez co listy oczekujących bywają bardzo długie. W niektórych żłobkach czas oczekiwania na przyjęcie dziecka wynosi nawet kilka lat. O przyjęciu decydują punkty, które mogą być przyznawane np. za pracę obojga rodziców, ich niepełnosprawność albo wychowywanie się malca w niepełnej rodzinie. Między innymi z tych powodów dużą popularnością cieszą się żłobki prywatne. W nich bardzo często wystarczy jedynie deklaracja przystąpienia malucha do żłobka oraz wpłata wpisowego. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, ale kolejki są krótsze niż w publicznych placówkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości