Szokujące zachowania opiekunek z miejskiego żłobka w Wałbrzychu wstrząsnęły opinią publiczną. Jeden z rodziców uzyskał nagrania, które mają być dowodem na to, że dzieci były zastraszane i szarpane. Jak rozpoznać, że naszemu maluchowi dzieje się krzywda? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska.
Wałbrzych. Agresja w żłobku
Prokuratura w Wałbrzychu wszczęła śledztwo w sprawie psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi z miejskiego żłobka. Jeden z rodziców zauważył u dziecka niepokojące zachowania. Postanowił więc sprawić, co dzieje się w placówce. Nagrania, które uzyskał są szokujące i mają być dowodem na to, że mali podopieczni byli zastraszani i szarpani.
- W pierwszych latach naszego życia system komunikacji słownej dopiero powstaje. Jest wiele dzieci, które mając 2,5-3 lata nie wypowiadają jeszcze zdań złożonych i rozbudowanych, to są bardzo proste komunikaty, a co dopiero mówienie o swoich uczuciach i swoim samopoczuciu - wyjaśniła Aleksandra Piotrowska, a następnie dodała: "One (dzieci - przyp. red.) dają tym, którzy z nimi pracują poczucie bezkarności".
Jak rozpoznać, że dziecku dzieje się krzywda?
Jakie sygnały powinny wzbudzić naszą czujność? Zdaniem Aleksandry Piotrowskiej mogą być to nagłe zmiany w zachowaniu pociechy. - Po pierwsze, będą to reakcje ze strony organizmu - zaznaczyła psycholog. Można zaliczyć do nich m.in. zaburzenia snu czy regres zdobytych wcześniej umiejętności, np. korzystania z toalety. Warto zwrócić też uwagę na wahania nastroju, np. płaczliwość, nadmierną wrażliwość, osłabienie aktywności.
Ekspertka tłumaczyła, że jeżeli jakaś zmiana utrzymuje się przez dwa tygodnie lub dłużej, to powinniśmy się temu przyjrzeć. - Jeśli np. widok jednej cioci odbierającej dziecko zdecydowanie wywołuje reakcję lękową w żłobku czy przedszkolu, to niech to da nam do myślenia - dodała.
Zobacz materiał poświęcony agresji w żłobku w dzisiejszej "Uwadze!" o 19:50 na antenie TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykły żłobek, który nie ogranicza maluchów. "Miejsce stworzone z potrzeby serca"
- Agnieszka i Wojtek Janikowie zapisali córkę do żłobka. "Nie mieliśmy adaptacji"
- Nie pracuje, a wysyła dziecko do żłobka. "Mama też potrzebuje odpoczynku"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News