żłobek

  żłobek

  Tylko dzieci, które mają zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych, będą mogły być przyjmowane w przyszłym roku do publicznego żłobka i przedszkola. Tak zakłada projekt ustawy, który został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu. Nowe przepisy zgodnie poparli senatorowie wszystkich opcji politycznych. Kto będzie wydawać zaświadczenia?

  Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach i wszystkich szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się zdalnie. Zajęcia na odległość mają też studenci. Nie jest to dla nich nowością - taką formę nauki wprowadzono już na początku epidemii koronawirusa w marcu. Teraz jednak nadszedł czas na zdalne nauczanie w... żłobku. Decyzję w sprawie Misiów i Jeżyków wydał właśnie katowicki Sanepid. Czy rodzicom należy się zasiłek? Odpowiada adwokat Beata Patoleta.

  Opiekunowie dzienni to mikro instytucje, które zapewniają dzieciom pełną opiekę w swoim domu. Zgodnie z ustawą o opiece dla dzieci do 3. roku życia funkcja opiekuna dziennego jest równoważna opiece żłobkowej. Jak zostać dziennym opiekunem? Ile dzieci liczą grupy? I jak tego typu opieka wpływa na rozwój dziecka?

  Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą ani w zdobywaniu wiedzy, ani w pracy. Dlatego też powstał projekt "Maluch na uczelni". Kto go zainicjował? Na czym dokładnie polega? Jak pogodzić role zawodowe i rodzinne? W studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniły to ekspertki. Naszymi gośćmi były Katarzyna Tlatlik-Marczak, dyrektorka żłobka na Uniwersytecie Śląskim oraz Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  Kolejną bohaterką cyklu Dzień Dobry TVN "Niedoskonała Mama" jest dwudziestoletnia Angelika, mama dwuletniego chłopca. Dziewczyna w trosce o byt swojego syna kontynuuje naukę. Chciałaby podjąć też studia. Takie rozwiązanie wiąże się z tym, że mały Nikodem będzie musiał pójść do żłobka. Angelika nie wyobraża sobie, by ktoś obcy miał zająć się jej dzieckiem. Co przeraża ją najbardziej? Dlaczego nie chce zaufać pedagogom w żłobku?

  Dzień Dobry TVN zawsze blisko widzów! Młodym mamom podpowiadamy, co zrobić, gdy kończy się macierzyński, a opieka niani lub żłobek absolutnie nie wchodzi w grę. Żonom doradzamy, jak namówić męża do zmiany stylu, a Edyta Herbuś zdradza, jak rozkwitać na wiosnę. Czy w jej przypadku to prywatna, czy zawodowa przyczyna? Zacznijcie dzień wraz z Dzień Dobry TVN. To lepsze niż poranna kawa! :-)

  Coraz więcej kamer instalowanych jest w przedszkolach i żłobkach. Oprócz tego, bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. system luster weneckich. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Alżbeta Lenska oraz psycholog Aleksandra Piotrowska. Czy monitorowanie dzieci, a przy okazji i ich wychowawców, to orwellowska rzeczywistość, czy po prostu sposób na bezpieczeństwo?

  Już jutro w Dzień Dobry TVN: monitoring w żłobkach - czy dzięki niemu dzieci i rodzice naprawdę mogą czuć się bezpieczniej? Grzegorz Hyży - jak udaje mu się porwać tłumy fanów? Oraz Łukasz Żal o nominacji do Oscara - czy operator udaje się na wielką galę w Los Angeles? Bądźcie z nami jutro od 8.00. Program poprowadzą Anna Kalczyńska i Robert Kantereit.

  ... dzieckiem zajmuje się babcia lub niania. Gruzińskie dzieci rozpoczynają edukację szkolną w wieku 5 lat. Mali Gruzini chętnie uczą się gry w szachy i karty. Gruziński przepis na dobrą laktację, to słaba czarna herbata z mlekiem. Kobiety po ślubie nie zmieniają nazwiska, a rodzice bardzo rozpieszczają swoje dzieci. Co jeszcze zaskoczyło Ofelię Grzelińską w macierzyńskich zwyczajach Gruzinów? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata" i spotkanie z Hatuną, pochodzącą z Gruzji mamą dwójki dzieci.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Edytę Poncyljusz, mamę czwórki dzieci, oraz psychologa dziecięcego Martę Żysko-Pałubę. Czym powinni kierować się rodzice wybierając żłobek? Czy rodzice w domu mogą zastąpić dziecku żłobek? Czy są umiejętności, które dziecko nabywa w żłobku, a których nigdy nie nauczy się w domu?