"Najważniejsze jest to, w co wierzą rodzice". Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u przedszkolaka?

Lęk separacyjny u dziecka - jak sobie z nim poradzić?
Zaprzyjaźnij się z przedszkolem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pójście do przedszkola czy do żłobka to dla małego dziecka bardzo duża zmiana. Niektórym maluchom trudno się przestawić i odnaleźć w nowym otoczeniu. Jak to zmienić? Co może zrobić rodzic, aby ten proces adaptacji był łatwiejszy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca i Agata Klisiatys, mama, pedagog.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w przedszkolu?

Agata Klisiatys jest pedagogiem i mamą dwóch córek. Starsza z dziewczynek, Antosia zaczęła już chodzić do przedszkola. Nasza rozmówczyni przyznała, że odpowiednio wcześniej zaczęła przygotowywać dziecko na to wydarzenie. - Podczas wakacji były wycieczki do przedszkola, bawiłyśmy się w okolicznym placu zabaw, spotkałyśmy się też z dwiema dziewczynkami z grupy. Też czytałyśmy książeczki, które pomagały nam adaptować się do przedszkola, a podkreślały rolę wychowawcy, który ma być moim przedłużeniem w przedszkolu. Antosia bardzo lubi lalki, bawiłyśmy się lalkami w przedszkole. To też bardzo pomaga. Albo malowałyśmy farbami przedszkole, budowałyśmy z plasteliny wychowawczynie, dzieci - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Agata Klisiatys.

Niestety nie u wszystkich dzieci ten proces przyzwyczajania do przedszkola przebiega gładko. Część dzieci nawet po kilku tygodniach wciąż płacze i nie chce się rozstać z rodzicem. Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, ekspertka Dzień Dobry TVN wyznała, że jeśli mimo wysiłków rodziców sytuacja się nie poprawia, należy podjąć decyzję o odroczeniu. - To się zdarza niebywale rzadko, w pojedynczych procentach. Musimy myśleć, że są dzieci, które bardzo łatwo rzucają się głową naprzód we wszystkie nowe przypadki i sytuacje, a są i takie, nieliczne, u których ta obawa przed zmianą, przed nowym jest tak ekstremalnie duża, że uniemożliwia normalny rozwój - wyjaśniła Aleksandra Piotrowska.

Tym, co powinno dać rodzicom do myślenia są wybudzanie się w nocy, kłopoty ze snem, nietrzymanie moczu. - To sprawa jest poważna - dodała.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Niektóre dzieci potrafią świetnie manipulować rodzicem i wymuszać na nim zostanie w domu. - Sprawą najważniejszą jest to, w co wierzą rodzice. Jeżeli rodzice wierzą, że niestety dziecko musiało pójść do przedszkola albo do żłobka, [...], to jeśli rodzice mają takie przekonania, to oni nawet w nieświadomy sposób indukują i podtrzymują lęk dziecka. Wtedy trzeba pracować nad zmienieniem sposobu myślenia rodziców - stwierdziła Aleksandra Piotrowska.

- Podstawą tego, żeby dziecko się zaadaptowało, jest nasze zaufanie do placówki i stworzenie takiej przyjaznej relacji z wychowawcą. Współpraca pomiędzy placówką a rodzicem, to się dzieje, zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Wtedy dowiadujemy się, jak działa, jak pracuje przedszkole, wiemy, co będzie dziecko tam robiło. To buduje nasz spokój. Jeśli rodzic jest spokojny to od razu dziecko jest spokojniejsze - podkreśliła Agata Klisiatys, mama, pedagog.

Co jeszcze warto wiedzieć? O czym pamiętać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości