"Płaczą przez pierwsze tygodnie". Czego boją się mamy oddając dziecko do żłobka?

GettyImages-717163093
Źródło: Dzień Dobry TVN
Agresja w żłobku
Agresja w żłobku
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Oddanie dziecka do żłobka to moment, który wprowadza znaczące zmiany w codziennym życiu małego dziecka i rodziców. Pojawiają się trudne emocje, z którymi nie zawsze umieją sobie poradzić. Z czym mierzą się mamy, które muszą wrócić do pracy? Jak pokonać te trudności?

Lęk przed oddaniem dziecka do żłobka

Oddanie dziecka do żłobka to często stresujące i emocjonalne doświadczenie dla wielu mam. Przekazanie pociechy w ręce innych osób bez możliwości stałej kontroli może budzić lęk i różnego rodzaju obawy. Te odczucia są całkowicie normalne, ponieważ jest to istotny krok zmieniający zarówno codzienność dziecka, jak i jego rodziców.

Z czym najczęściej mierzą się mamy przygotowujące się do adaptacji w żłobku? Klaudia ma 18-miesięczną córeczkę i już niebawem wspólnie rozpoczną ten proces.

- Od kiedy podjęłam decyzję o tym, że wrócę do pracy, a Maja pójdzie do żłobka dręczą mnie okropne obawy i wyrzuty sumienia. Gdy myślę o tym, co nas czeka, trudno mi sobie wyobrazić, żeby oddać ją tak po prostu w obce ręce. Nie robię tego z wyboru. Dodatkowo na forach czytam, że wiele kobiet przez pierwszy tydzień płakało pod żłobkiem, a niektóre razem z dzieckiem na rękach - czuję, że czeka mnie to samo. Mamy z córką swoje pory na wszystko, wspólne rytuały. Nie wiem jak skupię się na pracy za biurkiem, gdy moje dziecko będzie poza moim wzrokiem - powiedziała 33-latka.

Żłobek wyzwaniem dla mam i dzieci

Postanowiliśmy porozmawiać z pracownicą żłobka, "ciocią Vanesą". Czy rzeczywiście strach matek to całkowicie normalne i powszechne zjawisko w jej pracy?

- Pracując w żłobku jestem świadkiem emocjonalnych rozstań mam z dziećmi. Mamy często się stresują i przeżywają sytuację bardziej niż maluchy. Niestety dzieci mogą to odczuć, co wpłynie również na ich samopoczucie. Powstały różne modele adaptacyjne, aby poradzić sobie z tym trudnym czasem. W moim, jak i w większości żłobków w Polsce jest to model berliński - np. najpierw rodzice zostają w żłobku z dzieckiem na godzinę, następnego dnia zostawiają je na godzinę, tłumacząc, że za chwilę wrócą. Kolejnego dnia zostawiają pociechę na dwie godziny, maluch zostaje też na śniadanko (pierwszy wspólny posiłek). Kolejny dzień to już śniadanko, obiadek i trzy godziny w żłobku - tłumaczy pracownica żłobka.

- Oprócz tego informujemy o zmianach, jakie mogą w dziecku zajść, żeby mama była spokojna jak pociecha gorzej śpi w nocy lub mniej. Z kolei po każdym dniu skupiamy na się na sukcesach, jakie zaszły, by kobiety mogły być spokojniejsze. Cały czas pozostajemy w kontakcie poprzez aplikację i w razie jakiekolwiek potrzeby wysyłamy zdjęcia dzieci, by pokazać, że wszystko jest w porządku - dodaje nasza rozmówczyni.

- Czasem widzimy, że gdyby mama miała wybór, to chętnie zostawiłaby pociechę w domu. Mówią jednak, że muszą wrócić już do pracy. Obawy mają, dopóki nam nie zaufają - podsumowuje.

Jak poradzić sobie z lękiem?

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-bechawioralny Monika Machnicka zaznacza, że uczucie smutku, które pojawia się wraz z oddaniem dziecka do żłobka może wynikać z poczucia separacji od pociechy, obaw o to, czy będzie mu dobrze w tym miejscu oraz związanej z tym zmiany w codziennym rytmie życia.

- Mamy mogą doświadczać mieszanki emocji takich jak: troska, niepokój, smutek, ulga. To naturalne, że możemy doświadczać zarówno trudnych, jak i przyjemnych emocji. Ważne, żeby wytrzymać w sobie to napięcie związane z dyskomfortem. Jeśli emocje stają się przytłaczające, warto skonsultować się z profesjonalistą. Radzenie sobie z tymi emocjami może obejmować otwarte rozmowy z partnerem lub bliskimi nam osobami, znalezienie wsparcia społecznego np. wśród rodziców, którzy również przechodzą przez adaptację - podkreśla.

- Ważne jest również to, żeby dbać o własne potrzeby w tym czasie. Jeśli emocje wydają się zbyt trudne do opanowania samodzielnie, wówczas można skonsultować się z profesjonalistą. Należy pamiętać, że w zależności od osoby i sytuacji możemy potrzebować różnych strategii radzenia sobie - podsumowuje ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości