Dzieci w żłobku w Jarocinie zatruły się pałeczkami Salmonella. Rodzice niezwłocznie poinformowali o sprawie sanepid. Jak dochodzi do zakażenia bakterią?
Jarocin. Zatrucie salmonellą w żłobku
Jak podaje portal parenting.pl, do zatrucia salmonellą w jarocińskim żłobku miało dojść po zjedzeniu potraw, które przywiozła firma cateringowa. Sprawa szybko została nagłośniona w lokalnych mediach.
Portal jarocinska.pl w rozmowie z mamą jednego z maluchów ustalił, że w tym samym powiecie władze jednej z placówek informowały rodziców o zatruciach. Co więcej, poproszono ich o pozostawienie pociech w domu i samodzielne przygotowywanie posiłków dla dzieci.
Sanepid bada sprawę
Sanepid sprawdza, jak doszło do zatrucia maluchów w jarocińskim żłobku. W innych placówkach udało się uniknąć zakażenia bakterią.
- Sytuacja jest monitorowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarocinie. Podjęte działania są w toku - powiedziała dr n. o zdr. Beata Oleśków.
Salmonella - co to jest?
Salmonella to bakteria należąca do grupy Salmonella enterica. Patogen odpowiada za większość zatruć pokarmowych. W sprzyjających warunkach, czyli w cieple i wilgoci, może przetrwać nawet kilka miesięcy. W Polsce każdego roku odnotowuje się od 20 do 30 tysięcy nowych zatruć.
Do zakażenia salmonellą dochodzi najczęściej po zjedzeniu zanieczyszczonych jajek, mięsa czy mleka. W okresie letnim częstym źródłem zakażenia są lody oraz kremy, które przygotowywane są z surowych jajek. Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić także po zjedzeniu nieprawidłowo przygotowanych dodatków do żywności, np. majonezu oraz przetworów mięsnych takich jak: tatar, pasty rybne, galaretki, pasztety, pierogi.
Na tym jednak nie koniec. Bakteria salmonelli może się znaleźć także w twarogach, serach twardych, miękkich i topionych, a także w sokach owocowych. Zakażenie salmonellą najczęściej daje o sobie znać po 6-72 godzinach od zjedzenia zanieczyszczonego pokarmu.
Salmonella - objawy
Zdarza się, że zatruciu pokarmowemu towarzyszą dolegliwości grypopodobne. Chorzy często mają gorączkę (do 39 stopni), bóle głowy oraz dreszcze. Najczęstsze objawy jednak to:
- wodnista biegunka,
- ból brzucha,
- mdłości,
- wymioty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zbiorowe zatrucie w restauracji. Są kolejni poszkodowani
- GIS ostrzega przed zanieczyszczonym jedzeniem
- Nudności, bóle brzucha i biegunka? To może być salmonella!
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: parenting.pl, jarocinska.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sean Gallup/Getty Images Europe