Salmonella - co to jest?
Salmonella to bakteria należąca do grupy Salmonella enterica. Patogen odpowiada za większość zatruć pokarmowych. W sprzyjających warunkach, czyli w cieple i wilgoci, może przetrwać nawet kilka miesięcy. W Polsce każdego roku odnotowuje się od 20 do 30 tysięcy nowych zatruć.
Salmonella - gdzie występuje?
Do zakażenia salmonellą dochodzi najczęściej po zjedzeniu zanieczyszczonych jajek, mięsa czy mleka. W okresie letnim częstym źródłem zakażenia są lody oraz kremy, które przygotowywane są z surowych jajek. Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić także po zjedzeniu nieprawidłowo przygotowanych dodatków do żywności, np. majonezu oraz przetworów mięsnych takich, jak tatar, pasty rybne, galaretki, pasztety, pierogi. Na tym jednak nie koniec. Bakteria salmonelli może się znaleźć także w twarogach, serach twardych, miękkich i topionych, a także w sokach owocowych.
Salmonella - objawy
Zakażenie salmonellą, czyli salmonelloza najczęściej daje o sobie znać po 6-72 godzinach od zjedzenia zanieczyszczonego pokarmu. U chorych obserwuje się wtedy:
- wodnistą biegunką;
- ból brzucha;
- mdłości;
- wymioty.
Zdarza się, że zatruciu pokarmowemu towarzyszą dolegliwości grypopodobne. Chorzy często mają gorączkę (do 39 stopni), bóle głowy oraz dreszcze.
Salmonella - jak leczyć?
W leczeniu salmonelli ogromne znaczenie ma dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Chorzy powinni przyjmować duże ilości płynów oraz spożywać 3-4 lekkie posiłki dziennie w postaci kleików, kasz czy ryżu. Jeśli po upływie 2-3 dni dolegliwości nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, a ten może przepisać antybiotyk.
W niektórych przypadkach, gdy takie metody leczenia nie przynoszą efektu, konieczna może być hospitalizacja. Najczęściej wymagają jej małe dzieci, osoby z osłabioną odpornością lub te, które chorują przewlekle.
Salmonella - co zrobić, aby nie zachorować?
Pałeczki salmonelli giną w wysokiej temperaturze. Dlatego, aby uniknąć zakażenia, jedzenie trzeba podgrzać co najmniej do 60-65 stopni Celsjusza.
Mięso czy ryby powinny być przechowywane z niskich temperaturach, które zapobiegają namnażaniu się bakterii. Należy pamiętać także o tym, że raz rozmrożonych produktów nie można znowu zamrozić.
Warto wydzielić w lodówce osobne miejsce na mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami.
Skorupki jaj należy myć po ciepłą wodą tuż przed użyciem, a następnie zanurzyć na 10 sekund w gorącej wodzie.
Produkty, w których łatwo namnażają się bakterie, nie mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej.
Po każdym użyciu deski czy noży do obróbki mięsa trzeba je dokładnie umyć detergentem i wyparzyć.
Zobacz wideo: Salmonella w przedszkolu w Sanoku
Zobacz także:
Kawa zapobiega niewydolności serca. Dlaczego jeszcze warto ją pić?
Przepis na lody śmietankowe – domowe, bez użycia maszyny
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision