Jak skutecznie walczyć z superbakteriami?
Z danych przedstawionych przez brytyjski dziennik "Evening Standard" tylko w 2019 roku z powodu zakażenia tzw. superbakteriami - na całym świecie - zmarło 1,27 miliona ludzi. Być może już niedługo uda się zmienić te ponure statystyki. Specjaliści z King’s College London (KCL) oraz badacze ze Stanów Zjednoczonych opracowali sposób projektowania leków, który może bardzo ułatwić walkę z bakteriami odpornymi na działanie antybiotyków.
Dziennik "Evening Standard" poinformował, że naukowcy odkryli nową - tańszą i bardziej skuteczną - metodę zwalczania tych patogenów. Wykorzystano w niej narzędzie nazywane inhibitorem pompy wypływowej, które poprawia działanie antybiotyków. Jeden z badaczy Benjamin Russel Lewis tłumaczył, że inhibitor działa jak "molekularna blokada". Hamuje on działanie białka, która pozwala bakteriom opierać się działaniu leków.
- Wcześniejsze badania wykazały, że ten konkretny inhibitor wspomaga działanie antybiotyków w zwalczaniu bakterii, jednak do tej pory nie było jasne, dlaczego tak się dzieje i jak to działa – powiedział Lewis.
- Tradycyjne metody koncentrowały się na inhibitorach, które celowały w białka wewnętrznej błony komórkowej bakterii. Nasze badania dowodzą, że inhibitory skierowane na obszar między wewnętrzną a zewnętrzną błoną komórkową mogą okazać się bardziej skuteczne – tłumaczył specjalista.
Czy zdołamy pokonać superbakterie?
Specjaliści są zdania, że dzięki temu narzędziu uda się opracować nowe metody walki z superbakteriami, co więcej pozwoli ono wykorzystać obecne już antybiotyki, które wcześniej nie radziły sobie z tymi groźnymi patogenami. Naukowcy mają nadzieję, że zdołają stworzyć nową klasę inhibitorów i antybiotyków, nim pojawią się nowe superbakterie.
- Bakteryjna wielolekoporność nadal rozprzestrzenia się w alarmującym tempie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi na całym świecie. Jeżeli mamy znaleźć szybkie rozwiązanie na to zagrożenie o skali pandemii, zastosowanie inhibitorów pomp wypływowych pozwoli nam na ponowne wykorzystanie istniejących terapii, które mamy już w naszym arsenale - stwierdził Eamonn Reading z King’s College London.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 22-latka musi poruszać się o lasce. Wszystko przez gigantomastię. Co to za choroba?
- 10-latek przedawkował wodę i niemal przypłacił to życiem. "Wyglądał, jakby był upośledzony"
- Czy wczesne wstawanie może chronić przed depresją? Badacze doszli do ciekawych wniosków
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rodolfo Parulan Jr/Getty Images