Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła prace nad zmianą ustawy refundacyjnej 5 lipca 2023 roku.
Zmiany terminów recept
Zapowiadane zmiany wejdą w życie, jeśli Sejm przyjmie przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy refundacyjnej. Jak podaje gazeta Fakt, na części pacjentów nowa sytuacja może wymóc częstsze wizyty u lekarza w celu wystawienia recepty.
Aktualnie e-recepty mają ustalony termin ważności. Przykładowo, recepta na przepisane przez lekarza antybiotyki musi być zrealizowana w ciągu siedmiu dni, z kolei w przypadku pozostałych leków jest to maksymalnie 30 dni. Niektórym pacjentom, zwłaszcza przyjmującym leki na stałe, recepty bywają wystawiane nawet na rok.
Nowy termin ważności recept
Po zapowiadanych zmianach będzie można otrzymać tylko recepty na leki, które starczą na maksymalnie 180 dni stosowania. W efekcie raz na pół roku konieczne będzie zwracanie się o wypisanie kolejnej recepty. Lekarz nie będzie mógł również wypisać pacjentowi więcej niż sześć recept jednocześnie.
Rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z "Faktem" uzasadnia zmiany troską o zdrowie pacjentów. Podkreślił, że skrócenie terminu stosowania leków umożliwi lepszą kontrolę stanu pacjenta poprzez przepisywanie produktów medycznych na krótsze okresy.
Dodał również, że wycofanie długotrwałych recept pozwoli zmniejszyć problem gromadzenia zbyt dużej ilości leków przez pacjentów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowe rozporządzenie covidowe. Co i kiedy się zmieni?
- Mogą wystawić receptę. Oto uprawnienia farmaceutów, o których nie wszyscy wiedzą
- L4 bez zwolnienia lekarskiego? Co się zmienia w 2023 r.? "Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto