Dym z Kanady dotarł do Europy
Pożary powodują znaczne pogorszenie jakości powietrza. W niedzielę przekroczono poziom określany jako "10" - "poziom wysokiego ryzyka". Dym dotarł również za Atlantyk, do Europy, co według ekspertów jest niezwykłym zjawiskiem. Jak wyjaśnił Mark Parrington z CAMS, współprowadzący obserwacje pożarów lasów w Kanadzie, "fakt, że wartości głębokości optycznej aerozolu i innych zanieczyszczeń związanych z dymem są tak wysokie po tej stronie Atlantyku, jest wyraźnym odzwierciedleniem intensywności pożarów".
Pożary w Kanadzie nie ustają, a pod koniec ubiegłego tygodnia (21-22 czerwca) wręcz się nasiliły. W związku z tym w dniach 26-29 czerwca obserwowany będzie szczególnie silny wzrost napływu dymu do Europy przez północny Atlantyk. W przypadku pokonywania tak dużych odległości, zanieczyszczenia znajdują się na wyższych wysokościach. W efekcie wyglądają one jak zamglone niebo z czerwonymi lub pomarańczowymi zachodami słońca. Według ekspertów sytuacja nie powinna znacząco wpłynąć na jakość powietrza w Europie.
Kanadyjskie lasy wciąż płoną
Od początku maja wiele kanadyjskich regionów boryka się z pożarami lasów. Jak podaje TVN Meteo, występowały one między Kolumbią Brytyjską, Albertą, Saskatchewan i Terytoriami Północno-Zachodnimi w zachodniej Kanadzie a Ontario, Quebekiem i Nową Szkocją we wschodniej Kanadzie. Niosący się z nich dym doprowadził do znacznego pogorszenia powietrza w całej Ameryce Północnej, a teraz dotarł do wybrzeży Europy.
W wyniku pożarów lasów do atmosfery dostało się około 160 megaton dwutlenku węgla. Według danych zbieranych przez CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) to najwyższa emisja dla Kanady od 2003 roku. Z kolei z danych agencji Canadian Interagency Forest Fire Centre wynika, że w samym 2023 roku spłonęło ponad 7,4 miliona hektarów lasów. Kataklizm dotyka 9 z 10 prowincji oraz dwóch z trzech terytoriów. Szczególnie trudna sytuacja jest w Quebecu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Czy pożary przyczyniają się do rozwoju raka? Badacze nie mają wątpliwości
- Co 6. osoba umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska
- Pierwsza taka diagnoza w Polsce. 11-latek z Warszawy ma poważne objawy
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Jose A. Bernat Bacete/Getty Images