Czy pożary przyczyniają się do rozwoju raka? Badacze nie mają wątpliwości

płonący las
Jak życie na obszarach, gdzie często dochodzi do pożarów wpływa na zdrowie?
Źródło: Byronsdad/Getty Images

Czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, jest wiele. Najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy pokazują, że jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Mieszkańcy jakich regionów są bardziej narażeni na wystąpienie zmian w płucach czy mózgu? Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health".

Pożary a ryzyko rozwoju raka

Naukowcy z McGill University Montrealu (Kanada) przez 20 lat monitorowali stan zdrowia ponad 2 milionów Kanadyjczyków. Specjaliści zauważyli, że badani, którzy zamieszkiwali regiony podatne na pożary, są bardziej narażeni na rozwój guza mózgu czy raka płuc. Życie w promieniu 50 km od miejsc, które systematycznie trawi ogień - w ciągu 10 lat - podnosi o 10 proc. prawdopodobieństwo rozwoju guza mózgu i o 4,9 proc. częściej na raka płuc w porównaniu do osób mieszkających dalej.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż osoby, które mieszkają na tych terenach, mogą być stale narażone na działanie substancji rakotwórczych, które wytrącają się w czasie pożaru.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

GARDIAS1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

– Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów – mówił jeden z autorów badania Scott Weichenthhal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na McGill University.

Co może przyczynić się do rozwoju raka?

Naukowcy podkreślają, że częste pożary przekładają się nie tylko na gorszą jakość powietrza. One zanieczyszczają wodę oraz glebę. Mimo że poziom szkodliwych substancji szybko się obniża, to niektóre chemikalia i metale ciężkie mogą utrzymywać się w środowisku przez długi czas. Kontakt z nimi zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

– Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia – tłumaczy prof. Weichenthhal. Specjalista uważa, że dzięki dalszym badaniom - być może - uda się zrozumieć, jaka mieszanka zanieczyszczeń środowiskowych jest uwalniana podczas pożarów. Dodatkowo - jego zdaniem - należy ustalić z jakimi innymi problemami zdrowotnymi muszą się mierzyć osoby, które mieszkają na terenach, gdzie często pojawiają się pożary.

Badacze podkreślają, że konieczne działania trzeba wprowadzić już teraz. Zmiany klimatu sprawią, że regionów systematycznie trawionych przez ogień będzie przybywać, a to będzie miało bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia mieszkających tam ludzi.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości