Kanada

  Kanada

  Quebec to miasto w Kanadzie, w prowincji o tej samej nazwie – największej i drugiej pod względem liczby ludności – po prowincji Ontario. Największym miastem prowincji Quebec jest Montreal, a drugie pod tym względem Quebec City zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Językiem urzędowym jest tu francuski, choć jednocześnie francuskim i angielskim posługuje się połowa mieszkańców.

  Ottawa to stolica Kanady i jedno z czterech największych miast tego kraju. Położone jest w prowincji Ontario i stanowi ważny punkt na mapie kultury i gospodarki tych terenów. Miasto znane jest również z wielu interesujących atrakcji turystycznych, które przyciągają podróżników z całego świata. Co warto odwiedzić w Ottawie?

  Winnipeg to tętniące życiem miasto, leżące w prowincji Manitoba, w środkowej części Kanady. Wyróżnia się sporym zróżnicowaniem etnicznym i kulturowym. Populacja liczy blisko 750 tys. mieszkańców. Winnipeg oferuje wiele atrakcji zarówno z dziedziny kultury, sztuki, sportu, jak i rekreacji. Turyści mogą spodziewać się kontynentalnego klimatu, charakteryzującego się czterema osobnymi porami roku. Zimą średnia temperatura wynosi −12℃, zaś latem 26℃.

  Ich kultura zawsze stanowiła fascynujący temat na legendy, książki czy filmy. W oddalonym od Toronto o 1500 km Thunder Bay rdzenni mieszkańcy Kanady stanowią aż 70% populacji. Do podróży, Irminę Somers zainspirowała autorka książki Tanya Talaga. Reporterka spotkała się z dziennikarką, która opowiedziała jej o historiach pierwszych narodów zamieszkujących w Kanadzie.

  Kamila Kielar jest podróżniczką, która najchętniej jeździ na Alaskę, do północnej Kanady, Laponii i dalekiej Rosji. Co ją pociąga w tamtych rejonach? Dlaczego woli podróżować samotnie? Czy w czasie wypraw dochodziło do niebezpiecznych sytuacji? Kamila interesuje się również niedźwiedziami. Co ją fascynuje w tych zwierzętach? Co robi, kiedy spotyka je na swojej drodze?

  Ricki Krzyżewski przyjechał z Kanady do Polski, by nauczyć się wymawiać swoje nazwisko. I został. Jak jego rodzina trafiła do Kanady? Mikołaj Rey spotkał się z nim, by przygotować tradycyjny pulled pork na pyszne kanapki. Czy wiesz, jak długo należy gotować to mięso?

  Ta historia, choć trochę surrealistyczna, wydarzyła się naprawdę. Dwójka Polaków podróżuje po Kanadzie z czerwoną kanapą. Tę kanapę rozstawiają w różnych miejscach, by mogli na niej usiąść różni ludzie i opowiedzieć im o Kanadzie. Skąd taki pomysł? Gdzie już dotarli z kanapą? I jak mieszkańcy Kanady reagują na ich akcję? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Sobierajski, członek tego duetu i Polak, który mieszka w Kanadzie. Do studia zaprosiliśmy też Katarzynę Bosacką, która wprawdzie z czerwoną kanapą nie ma nic wspólnego, ale przez kilka lata mieszkała w Kanadzie.

  W cyklu Dzień Dobry Kanado! dziennikarka Irmina Somers przybliża widzom Dzień Dobry TVN kraj klonowego liścia. Wybraliśmy się z nią m.n. do lodowego hotelu, zobaczyliśmy, na czym polega podlodowe wędkarstwo i spotkaliśmy się z Polakami mieszkającymi w Kanadzie. Czy Irmina przygotuje dla nas coś na temat premiera Kanady - Justina Trudeau? Dziennikarkę zapytał o to prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop.

  Jako dziecko razem z rodzicami wyjechał z Polski do Kanady. Hokeista Wojtek Wolski grał w Rosji, Kanadzie i Polsce. Czy Toronto to jego miejsce na Ziemi? Jak wspomina polski zespół, którego był członkiem? W niedzielę w Dzień Dobry TVN wywiad z hokeistą.

  W okresie zimowym wiele dróg zamienia się w Kanadzie w drogi śnieżne, więc dla mieszkańców przesiadka na skuter jest nie tylko rozrywką ale wręcz koniecznością. Irmina Somers postanowiła skorzystać z okazji i przetestować ten sposób podróżowania. Zobaczcie, jak poradziła sobie naśnieżnych drogach.