Kanada

  Kanada

  Jan Lisiecki to utalentowany pianista, który koncertuje na całym świecie. Krytycy doceniają jego wrażliwość i "dojrzałą muzykalność". Mówi się, że jest unikalnym talentem. Teraz artysta opowiedział o swojej pasji i pracy Irminie Somers w Dzień Dobry TVN.

  Kanadyjski aktor i idol nastolatek został oskarżony o zamordowanie własnej matki. Na jaw wychodzą nowe fakty w sprawie. 24-letni gwiazdor miał także planować zabójstwo premiera Kanady Justina Trudeau.

  Hot Docs Canadian International Documentary Festival to największy festiwal filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej. Nagroda w Toronto często oznacza oscarową nominację. Na najbliższej edycji konkursu w szranki z twórcami z całego świata stanie debiutująca w długim metrażu Bogna Kowalczyk, która opowiedziała historię najstarszej polskiej drag queen. W rozmowie z Adamem Barabaszem z serwisu dziendobry.tvn.pl zdradziła, szczegóły produkcji "Boylesque".

  CN Tower to wieża, która znajduje się w Toronto, w Kanadzie. Budynek powstał w 1976 roku, a jego wysokość to 553 metry. CN Tower jest symbolem Toronto, a nawet całej Kanady. Nazwa angielska Canada's National Tower pochodzi od przedsiębiorstwa Canadian National Railway, które wybudowało wieżę.

  "Mieszkańcy mają serdecznie dość".

  Banff National Park, czyli Park Narodowy Banff, to jedna z najwspanialszych atrakcji przyrodniczych Kanady. Miejsce to ukazuje niesamowite oblicze natury, a jego piękno zapiera dech w piersiach i zachwyca turystów z całego świata. Co warto zobaczyć w Banff National Park?

  Vancouver to pięknie położone miasto, które jest ósme pod względem wielkości i trzecie pod względem liczby ludności w Kanadzie. W 2010 roku organizowano w nim igrzyska olimpijskie, dzięki czemu miejscowość i jej okolice stały się znane większej liczbie osób.

  Przez 150 lat, aż do 1996 roku, działały w Kanadzie szkoły rezydencjalne, czyli placówki z internatem. Trafiały do nich dzieci rdzennych mieszkańców. Były odbierane rodzicom, a następnie maltretowano je tam psychicznie i fizycznie. Po wielu latach negocjacji państwo wypłaci rekompensaty za krzywdy dokonane w przeszłości.

  Toronto (stolica prowincji Ontario) to największe miasto Kanady leżące nad jeziorem Ontario. Zamieszkuje je więcej ludzi niż Ottawę – stolicę kraju. Ponad połowę mieszkańców stanowią imigranci, co doceniła Organizacja Narodów Zjednoczonych, przyznając miastu tytuł Najbardziej Wielokulturowego Miasta Świata.

  Dawson City to niewielkie miasteczko w Kanadzie, położone na terytorium Jukon. Choć w 2018 roku zamieszkiwało je jedynie ok. 1300 osób, to każdego roku ściągają tam dziesiątki tysięcy turystów. Skąd bierze się popularność Dawson City i co warto tam odwiedzić?

  Calgary to jedno z najchętniej odwiedzanych kanadyjskich miast. Położone jest w prowincji Alberta, tuż na przedgórzu potężnych Gór Skalistych. Miejsce to znane jest jako ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny. Prężnie rozwija się tam również turystyka. Czym wyróżnia się Calgary i co warto w nim zobaczyć?

  Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się narzekać na drogę, którą musisz pokonać, na przykład, do sklepu, koniecznie zobacz, z jaką trasą raz na kilka tygodni mierzy się Sinead Meader, mieszkanka odległego zakątka w Kanadzie. Gwarantujemy, że zaczniesz doceniać fakt, że zakupy możesz zrobić w kilka chwil. 

  Tadeusz Bafia kilkadziesiąt lat temu reprezentował nasz kraj na igrzyskach. Obecnie mieszka w Kanadzie, a sport jest nieodłącznym elementem jego życia. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej pasji.

  "Nie miałem narzuconego żadnego planu".

  Zobacz, jak krzątają się po kuchni

  Quebec to miasto w Kanadzie, w prowincji o tej samej nazwie – największej i drugiej pod względem liczby ludności – po prowincji Ontario. Największym miastem prowincji Quebec jest Montreal, a drugie pod tym względem Quebec City zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Językiem urzędowym jest tu francuski, choć jednocześnie francuskim i angielskim posługuje się połowa mieszkańców.

  "Ale ma Pani nogi".

  Montreal położony jest nad rzeką Świętego Wawrzyńca we wschodniej części Kanady. To drugie co do wielkości miasto w kraju, stanowiące ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej prowincji Quebec. Jakie atrakcje turystyczne oferuje Montreal?

  Ottawa to stolica Kanady i jedno z czterech największych miast tego kraju. Położone jest w prowincji Ontario i stanowi ważny punkt na mapie kultury i gospodarki tych terenów. Miasto znane jest również z wielu interesujących atrakcji turystycznych, które przyciągają podróżników z całego świata. Co warto odwiedzić w Ottawie?

  Winnipeg to tętniące życiem miasto, leżące w prowincji Manitoba, w środkowej części Kanady. Wyróżnia się sporym zróżnicowaniem etnicznym i kulturowym. Populacja liczy blisko 750 tys. mieszkańców. Winnipeg oferuje wiele atrakcji zarówno z dziedziny kultury, sztuki, sportu, jak i rekreacji. Turyści mogą spodziewać się kontynentalnego klimatu, charakteryzującego się czterema osobnymi porami roku. Zimą średnia temperatura wynosi −12℃, zaś latem 26℃.

  Lekarz zajmował się leczeniem niepłodności, wyszło jednak na jaw, że używał swojej spermy. W związku z tym co najmniej 80 osób nie wie, kim jest ich biologiczny ojciec. Ginekolog nie przyznaje się do winy.

  Ich kultura zawsze stanowiła fascynujący temat na legendy, książki czy filmy. W oddalonym od Toronto o 1500 km Thunder Bay rdzenni mieszkańcy Kanady stanowią aż 70% populacji. Do podróży, Irminę Somers zainspirowała autorka książki Tanya Talaga. Reporterka spotkała się z dziennikarką, która opowiedziała jej o historiach pierwszych narodów zamieszkujących w Kanadzie.

  Mimo że wodospad Niagara nie należy do największych, to z całą pewnością jest najbardziej znany. Jak wygląda wiosną? Ile wody przepływa przez niego w jednej sekundzie? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Magda Gessler i Waldemar Kozerawski dzielą swoje życie na dwa kraje: Polskę i Kanadę. Przez pandemię nie mogą się spotykać tak często, jak by tego chcieli. Wygląda jednak na to, że tegoroczną Wielkanoc para spędzi razem. Na profilu Magdy w nocy pojawiła się pewna tajemnicza fotografia.

  Kanadyjskie płynne złoto, czyli syrop klonowy osładza dni Kanadyjczyków od śniadania przez lunch, aż po kolację. Jak powstaje? Dlaczego ma różne kolory? Sprawdziła to nasza reporterka Irmina Somers.

  Nawłoć kanadyjska to coraz chętniej uprawiana roślina nie tylko ozdobna, ale i lecznicza. Skąd brać nasiona nawłoci kanadyjskiej? Jak ją uprawiać w ogrodzie? Jakie dolegliwości można leczyć z jej pomocą?

  Awionetki najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.

  Małżeństwo z Quebecu zostało ukarane mandatami za naruszenie obowiązującej w tej kanadyjskiej prowincji godziny policyjnej. Żona twierdziła, że wyprowadza na smyczy psa, a tymczasem przypięty był do niej mąż kobiety.

  Nasza reporterka Irmina Somers odwiedziła Matta Duska w Kanadzie. Artysta oprowadził nas po swoim domu i zapoznał z rodziną. Jak spędza czas w czasie pandemii? Okazuje się, że nie próżnuje, a nawet znalazł twórcze zajęcie.

  Ponad dwadzieścia tysięcy ochotników szkoliło się w, zorganizowanym w latach 1917-1919 w kanadyjskim mieście Niagara-on-the-Lake, Kosciuszko Camp. Pamięć o nich jest wciąż żywa.