Paznokcie u nóg – grzybica paznokci u nóg i inne choroby. Jak wyleczyć grzybicę paznokci u nóg?

Paznokcie u nóg - choroby, preparaty, leczenie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Międzynarodowa mistrzyni stylizacji paznokci
Międzynarodowa mistrzyni stylizacji paznokci
Na co chorują nasze paznokcie?
Na co chorują nasze paznokcie?
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Zaszalej z paznokciami na święta i sylwestra
Zaszalej z paznokciami na święta i sylwestra
Trendy w manicure na 2022 rok
Trendy w manicure na 2022 rok

Zadbane stopy to również piękne paznokcie. By paznokcie u nóg były piękne, trzeba je systematycznie oczyszczać i skracać. Jednak zła higiena i bakterie mogą doprowadzić do pojawienia się uciążliwych dolegliwości, takich jak grzybica paznokci u nóg.

Paznokcie u nóg są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Osłabienie organizmu może sprawić, że zaatakuje nas grzybica paznokci u nóg. Ważne, by szybko zdiagnozować dany problem i wybrać właściwy preparat na grzybicę paznokci u nóg. Jak leczyć grzybicę paznokci u nóg?

Grzybica paznokci u nóg – przyczyny i objawy

Paznokcie u nóg są bardzo delikatną strefą, podatną na infekcje grzybicze. Wywołują je różne rodzaje grzybów: dermatofitowe, pleśniowe czy drożdżopodobne. Grzybica paznokci u nóg rozwinie się bardzo szybko, jeśli nasze stopy będą mieć do czynienia ze środowiskiem wilgotnym i ciepłym. Grzybica paznokci u nóg rozwija się przede wszystkim przez noszenie ciasnych, nie przewiewnych butów i skarpetek, nie dokładne wycieranie palców po kąpieli, złe przycinanie płytki paznokcia (zbyt krótkie brzegi) czy nadpotliwość. Jeśli nie mamy takich problemów, a zauważyliśmy żółte paznokcie u nóg, oznacza to, że mogliśmy się zarazić grzybicą. Wystarczy, że używaliśmy tych samych ubrań (butów, skarpet), przedmiotów do pielęgnacji paznokci lub nawet chodziliśmy po tej samej powierzchni, co osoba zarażona. Grzybica paznokci u nóg to dolegliwość, którą możemy zarazić się szczególnie na basenie, w saunach, łaźniach, łazienkach i innych obiektach publicznych związanych z wodą lub sportem. Choroby paznokci u nóg, m.in. grzybica, częściej występują u osób z otyłością, cukrzycą, anemią, problemami z odpornością lub krążeniem, dolegliwościami hormonalnymi i przyjmującymi stałe leki, np. antybiotyki lub u osób w podeszłym wieku. Grzybica paznokci u nóg może być też następstwem nieleczonej grzybicy stóp. Płytka będzie bardziej podatna na zakażenie grzybami, jeśli mamy wrastające paznokcie u nóg. Jeśli chodzi o objawy, grzybica paznokci u nóg wygląda dość charakterystycznie. Dermatofity żywiąc się białkiem, z którego składa się paznokieć (kreatyna), potrafią przenikać przez warstwy płytki i skutecznie je niszczyć. W początkowym etapie paznokcie u nóg zmieniają kolor na żółty i brązowy, później płytka matowieje, rozwarstwia się (tzw. onycholiza), a jednocześnie pogrubia. Na paznokciu powstają pęknięcia, płytka jest łamliwa, znacząco zmienia się także jej naturalny kształt.

Jak wyleczyć grzybicę paznokci u nóg?

Jeśli chodzi o grzybicze choroby paznokci u nóg, leczenie powinno podjąć się jak najszybciej. Początki dolegliwości można w miarę łatwo zatrzymać, stosując odpowiednie lakiery lub plastry o właściwościach grzybobójczych. Jak wyleczyć grzybicę paznokci u nóg? Zwykle sposób leczenia zależy od stanu zakażenia. Zawsze konieczna jest wizyta u dermatologa, który obejrzy paznokcie u nóg i ewentualnie zleci dodatkowe badania, by postawić właściwą diagnozę i dobrać odpowiednie leki. Grzybica paznokci nóg to niestety choroba, która wymaga długiego leczenia, nawet kilkumiesięcznego. Jest to czas, w którym grzyby muszą być dokładnie usunięte z paznokcia, a uszkodzona płytka powinna zostać odbudowana (ten proces trwa najdłużej). Do pozbycia się tej dolegliwości niezbędny jest odpowiedni preparat na grzybicę paznokci u nóg. Przepisze nam go dermatolog, który określi, jak leczyć grzybicę paznokci u nóg w konkretnym stadium. Grzybica paznokci u nóg może być leczona za pomocą leków zawierających klotrimazol, triklosan czy climbazol. Wykazują one silne działanie przeciwgrzybicze – hamują rozwój grzybów. Takie preparaty stosuje się też profilaktycznie, przeciwdziałając chorobom, takim jak grzybica paznokci u nóg. Leczenie tej dolegliwości w średnio zaawansowanym stadium polega na użyciu przepisanych przez lekarza produktów: lakieru, sztyftu, sprayu czy maści. Gdy grzybica paznokci u nóg jest rozległa, wtedy dermatolog włącza do kuracji leki doustne. Jest ona dość długa, ponieważ może trwać nawet kilka miesięcy. W ostateczności bardzo zniszczone paznokcie u nóg leczy się również rekonstrukcją płytki. Polega to na regularnym szlifowaniu paznokcia, dzięki czemu przywraca się jego naturalny kształt, a nowa płytka szybciej rośnie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości