grzybica

    grzybica

    Groźna infekcja od kilku tygodni rozprzestrzenia się w Indiach, a teraz okazuje się, że odnotowano pierwsze przypadki zakażeń również w Iraku. Mowa o mukormykozie, potocznie określanej jako "czarny grzyb". Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zagraża pacjentom przechodzącym koronawirusa, ale także ozdrowieńcom.

    COVID-19 i druga fala epidemii nawiedza obecnie Indie. Wśród ozdrowieńców lekarze zgłaszają coraz więcej przypadków mukormykozy. To groźna grzybica, której wskaźnik śmiertelności wynosi aż 50 procent. Większość pacjentów niestety zgłasza się za późno, gdy już straci wzrok, a wtedy trzeba usunąć oko, aby infekcja nie dotarła do mózgu. Komu mukormykoza zagraża najbardziej?

    Każdy z nas posiada w swoim organizmie drożdżaki. Specjaliści biją na alarm: grzybica zabiła na świecie już 1,5 mln ludzi! Dlaczego w erze antybiotyków jest aż tak groźna? Jak ją rozpoznać i kiedy udać się do lekarza? Czy nieleczona może doprowadzić do śmierci? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Leszczyńska.

    Basen i jacuzzi to niebezpieczna dla nas miejsca, bo - jak mówi dr. Paweł Grzesiowski - mikroby nie śpią i korzystając z kąpieli w miejscach publicznych narażamy się na infekcje. Jakie? Kto nie powinien korzystać z publicznych basenów? Czy konieczna jest kąpiel przed wejściem na basen?