Częste robienie paznokci hybrydowych może uszkodzić DNA. Są nowe badania: "Byłam zaskoczona"

Źródło:
sciencealert.com
Manicure hybrydowy

Lampy używane do suszenia lakieru hybrydowego mogą uszkodzić DNA - tak wynika z najnowszych badań. - Mutuje komórki nawet po jednej 20-minutowej sesji - zauważa naukowczyni Maria Zhivagui. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z tego zabiegu?

Manicure hybrydowy to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w salonie kosmetycznym. Kobiety pokochały go przede wszystkim za długotrwały efekt. Dzięki niemu mogą cieszyć się pięknymi i zadbanymi paznokciami nawet do 4 tygodni.

Paznokcie - jak o nie dbać?

Międzynarodowa mistrzyni stylizacji paznokci
Międzynarodowa mistrzyni stylizacji paznokciDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Stosowanie lamp UV jest niebezpieczne dla zdrowia?

Podczas zabiegu używa się promieni ultrafioletowych w celu szybkiego utrwalenia lakieru na płytce paznokcia. Sęk w tym, że - zdaniem naukowców z University of California w San Diego i University of Pittsburgh w USA - światło UV z lamp może uszkadzać DNA komórek ludzkich.

Bioinżynier i główny autor Ludmil Alexandrov podkreśla, że przed badaniem "nie było molekularnego zrozumienia tego, co te urządzenia robią z ludzkimi komórkami". Natomiast przeprowadzony eksperyment pokazuje, że dwie 20-minutowe sesje (oddzielone godzinną przerwą) zabijają około 20-30 procent komórek, a codzienna ekspozycja (przez 20 minut) przez 3 dni z rzędu zabija do 70 procent narażonych komórek. 

Natomiast w przypadku jednego manicure osoba wystawia palce pod światło UV łącznie na około 10 minut. Dlatego Ludmil Alexandrov i jego współpracownicy wzywają do przeprowadzenia odpowiednich długoterminowych badań, aby ocenić, czy mechanizmy odkryte w eksperymencie przekładają się na rzeczywiste szkody.

Manicure hybrydowy - czy trzeba z niego zrezygnować?

Jedna z członkiń laboratorium Aleksandrova i pierwsza autorka badania, Maria Zhivagui, była tak zaniepokojona wynikami, że zdecydowała się zaprzestać regularnego wykonywania hybrydy.

- Kiedy zobaczyłam wpływ promieniowania emitowanego przez urządzenie do suszenia lakieru na śmierć komórek i fakt, że faktycznie mutuje komórki nawet po jednej 20-minutowej sesji, byłam zaskoczona - przyznaje. Dlatego jest bardzo ostrożna. Dla niej możliwe ryzyko przewyższa korzyści. Jednak - jak wskazuje sciencealert.com - nie oznacza to, że każdy musi natychmiast przestać robić manicure hybrydowy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: mikroman6/Getty Images

Pozostałe wiadomości