Moda i Uroda

Uczulenie na lakier hybrydowy - jak sobie z nim poradzić? "Reakcji alergicznej może towarzyszyć duża bolesność"

Moda i Uroda

Autor:
Magdalena
Brzezińska

Manicure hybrydowy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, którym zależy na estetycznym, ale przede wszystkim trwałym efekcie zabiegu upiększania dłoni. Lakier utwardzany pod lampą UV jest odporny na ścieranie i odpryskiwanie, dlatego pozwala cieszyć się nienagannym wyglądem paznokci nawet przez kilka tygodni. Niestety, niewłaściwie wykonana stylizacja niesie za sobą ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, wywołującej nieprzyjemne i groźne dla zdrowia dolegliwości. Jak uniknąć uczulenia na hybrydę i co zrobić, kiedy pojawią się jego pierwsze objawy?

Uczulenie na lakier hybrydowy może pojawić się po aplikacji wybranego preparatu na paznokcie u rąk lub stóp. Co ciekawe, borykają się z nim nie tylko osoby podatne na alergeny czy posiadające bardzo wrażliwą skórę - niestarannie wykonany manicure lub nieodpowiednio dobrane lakiery mogą zaszkodzić praktycznie każdemu. Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić nawet po kilku godzinach od wykonania zabiegu i z całą pewnością nie należy ich bagatelizować, ponieważ zaniedbanie problemu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Karolina Antkowiak, która na co dzień zajmuje się profesjonalną stylizacją paznokci w jednym z poznańskich instytutów urody, w swojej pracy kilkakrotnie spotykała się z klientkami, które skarżyły się na dolegliwości związane z reakcją alergiczną na hybrydy. Zapytaliśmy ją, na czym dokładnie polega ta przypadłość i jak należy reagować w przypadku jej wystąpienia.

Uczulenie na hybrydy - przyczyny i zapobieganie

Jeszcze do niedawna trwały manicure hybrydowy można było wykonać jedynie w salonie kosmetycznym, oddając się w ręce profesjonalistów. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się przeprowadzać taki zabieg w domu. W sklepach nie brakuje narzędzi i preparatów, umożliwiających samodzielne malowanie paznokci hybrydami, a globalna pandemia przyczyniła się do konieczności radzenia sobie z takimi wyzwaniami na własną rękę. Bez względu na to, czy decydujemy się skorzystać z usług eksperta, czy też podejmujemy się wykonania stylizacji paznokci w domowym zaciszu, warto zwracać uwagę na jakość lakierów hybrydowych oraz sterylność warunków przeprowadzanego zabiegu.

W swojej pracy zetknęłam się już z przypadkami uczulenia na hybrydy. Zwykle miało to miejsce w sytuacjach, gdy klientki po wystąpieniu reakcji alergicznej przychodziły do mnie po "ratunek". Pierwsze, czym moim zdaniem należy się kierować, by uniknąć takiego uczulenia, to jakość produktu do stylizacji paznokci. Ja od początku mojej przygody z tym zawodem sięgam wyłącznie po certyfikowane lakiery z bezpiecznymi dla zdrowia składami. Ważne, by miały one pozytywną opinię Niezależnych Insytutów Dermatologicznych. Przypadki objawów alergii, z którymi miałam do czynienia, wynikały w dużej mierze z zastosowania słabej jakości produktów

- wyjaśnia Karolina Antkowiak. Dodaje też, że choć skład wykorzystywanych podczas zabiegu lakierów, baz czy topów ma istotne znaczenie, to równie ważne jest wykonywanie stylizacji w świadomy, odpowiedzialny sposób. - Sterylne, jednorazowe narzędzia powinny być dziś normą w miejscu, w którym wykonujemy stylizację paznokci - podkreśla doświadczona specjalistka.

Manicure hybrydowy warto więc wykonywać w sprawdzonym salonie kosmetycznym. Jeśli wybieramy się na pierwszą wizytę w nowym miejscu, zwróćmy szczególną uwagę na to, jak wygląda stanowisko pracy stylistki paznokci. Używane przez nią akcesoria nie powinny budzić żadnych zastrzeżeń. Domowe zabiegi także powinny być wykonywane w sterylnych warunkach, bo choć niezbędne do ich przeprowadzenia narzędzia służyć mają tylko nam, warto zadbać o ich stan i czystość. Poszczególne etapy stylizacji muszą być przeprowadzone z należytą starannością.

Kolejną przyczyną wystąpienia alergii na dany produkt jest jego niepoprawne zastosowanie. Niebezpieczne jest wylewanie lakieru na skórki wokół paznokci - szczególnie te podrażnione czy okaleczone podczas wycinania. Nieprzyjemne skutki może wywołać także zbyt krótkie naświetlanie preparatu w lampce UV

- wyjaśnia stylistka, zwracając uwagę na to, że profesjonalne wykonanie zabiegu ma istotne znaczenie dla końcowego efektu zabiegu, ale także dla naszego zdrowia.

Profilaktyka uczulenia na hybrydy powinna obejmować również właściwą pielęgnację paznokci pomiędzy kolejnymi zabiegami manicure'u. Raz na jakiś czas warto zdecydować się chociażby na krótką przerwę, mającą na celu regenerację i odżywienie płytki. Nie bez znaczenia pozostaje sposób usuwania utwardzonego pod lampą UV lakieru. Zdrapywanie go czy agresywne odrywanie może prowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy paznokci, a co za tym idzie, do zwiększenia podatności na wystąpienie alergii.

Alergia na hybrydy - objawy i leczenie

Czynniki wywołujące uczulenie na lakier hybrydowy mogą stać się przyczyną problemów wielu kobiet, nawet tych, które regularnie decydują się na taką formę zdobienia dłoni od wielu lat. Okazuje się, że przypadłość może pojawić się zupełnie znienacka, zmuszając nas do tymczasowej zmiany nawyków i bezwzględnego zatroszczenia się o kondycję płytki paznokci.

Alergia może wystąpić natychmiast, ale zdarza się, że objawia się dopiero po wielu latach stosowania alergenu. W sytuacji wystąpienia uczulenia na dany produkt należy go jak najszybciej usunąć, by nie dopuścić do pogłębienia problemu

- wskazuje Karolina Antkowiak. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji lakier hybrydowy należy usunąć w sposób jak najbardziej delikatny i bezpieczny - tak, by zapobiec pogłębianiu się poważnego stanu zapalnego. Jeśli zdjęcie hybrydy nie pomoże, a objawy alergii będą postępować, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Przypadki uczulenia, z którymi miałam styczność, objawiały się pieczeniem płytki czy wałów okołopaznokciowych, często także dokuczliwym swędzeniem. Reakcji alergicznej może także towarzyszyć duża bolesność. Długotrwała styczność z alergenem może też wywołać onycholizę, czyli częściowe odklejenie się płytki paznokciowej od łożyska. Należy jednak pamiętać, że tę chorobę wywołują także inne czynniki

- tłumaczy specjalistka. Dodaje też, że podrażnienie wywołane konkretnym produktem czy źle wykonanym zabiegiem nie przekreśla całkowicie szansy na korzystanie z lakierów hybrydowych w przyszłości. - W moim doświadczeniu uczulenie nie wiązało się z kompletną rezygnacją z manicure'u hybrydowego. Panie, u których wystąpiły objawy alergii, przez dłuższy czas faktycznie musiały unikać takich zabiegów i zaprzestać nakładania lakieru, lecz po dłuższej przerwie mogły śmiało wrócić do stylizacji paznokci - jednak tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem - podsumowuje Karolina Antkowiak.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Domowy manicure

-

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: mikroman6/Getty Images

Pozostałe wiadomości