Trwa okres adaptacyjny w żłobkach. Pierwszy pobyt w placówce to wyzwanie zarówno dla maluchów, jak i dla ich rodziców. Dlatego w programie Dzień Dobry Wakacje sprawdziliśmy, jak przejść przez ten ciężki czas i jakich emocji możemy doświadczyć.
Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka
Anna Sokół jest mamą Michaliny. Od momentu narodzin dziewczynki, spędzały ze sobą wiele czasu. - Myśl o żłobku pojawiła się w momencie, kiedy zobaczyłam, jak Misia fajnie bawi się z innymi dziećmi i szuka tego kontaktu. Nie boi się dorosłych, niedługo będę też musiała wrócić do pracy i pomyślałam, że to jest też dobry moment na adaptację - tłumaczyła kobieta.
Katarzyna Skalik, mama Łucji również zdecydowała się posłać córkę do żłobka. Przyznała jednak, że ma z tego powodu pewne obawy. - Na pewno będę się stresowała, czy zjadła, czy wszystko dobrze, czy nie potrzebuje się teraz przytulić do mamy. Teraz, kiedy chciała to zrobić, w każdej chwili byłam pod ręką. Jest to bardzo trudne dla mnie. Na pewno myślami będę cały czas z nią na początku - podkreśliła Kasia.
Zdaniem kierowniczki żłobka Justyny Król adaptację w żłobku lepiej przechodzą młodsze dzieci, mające około roku. - Ta więź emocjonalna nie jest jeszcze aż tak bardzo silna, jak u np. 2-latków czy u 2,5-latków, więc zdecydowanie łatwiej jest to dziecko zabawić. Natomiast starsze dziecko bardziej przeżywa , bardziej rozumie - powiedziała.
Jak ułatwić adaptację w żłobku?
Adaptacja w żłobku jest trudna dla obu stron, ale trzeba przez to przejść. Czasami płacz dziecka nie jest związany ze smutkiem, ale ze złością i niezgodą na zaistniałą sytuację. Jakie są sposoby na radzenie sobie z takimi emocjami?
- Dzisiaj jeszcze warto powiedzieć, że to jest czas na adaptację taką profesjonalnie przeprowadzoną. Idziemy do nowej placówki, czy to żłobek, czy przedszkole i pytamy, jak to jest w ogóle wymyślone i ufamy tym nauczycielom. (...) Emocje rodzica, brak zaufania, strach, stres, poczucie, że "opuszczam dziecko, ono będzie tam samo, beze mnie" bez wsparcia innych dorosłych to będzie bardzo trudne, żeby to przejść - powiedziała dr Monika Perkowska, psycholożka i terapeutka dziecięca.
Adaptacja powinna przebiegać etapowo, nie możemy zostawić dziecka na kilka godzin za pierwszym razem. Rodzice powinni między sobą wybrać, który z nich czuje się bardziej na siłach, żeby być w tym czasie z pociechą. Malucha można przygotować już wcześniej, np. poprzez pozostawianie z innymi członkami rodziny.
- Potraktujmy to jako proces, nie coś co ma się szybko stać, bo jeśli my będziemy mieć presję, to niestety dziecko szybko to wyczuje - wyjaśniła psycholożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Płaczą przez pierwsze tygodnie". Czego boją się mamy oddając dziecko do żłobka?
- Dzieci zatruły się salmonellą w żłobku. Jest reakcja sanepidu
- Joanna Opozda wyśle Vinceta do żłobka? "Przerażają mnie trochę"
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN