Jak odpieluchować malucha? "Ta przygoda powinna rozpocząć się od gotowości, zarówno dziecka, jak i rodzica"

Wyzwanie – odpieluchowanie NAPISY
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nauczenie dziecka korzystania z nocnika albo toalety to wyzwanie dla rodziców. Wielu z nich chce to zrobić, zanim maluch trafi do przedszkola. Jak konsekwentnie wprowadzać ten nawyk w życie? Kiedy nie należy go zaczynać? Jakie sposoby mają doświadczeni rodzice?

Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?

Odpieluchowywanie to proces, który czasami trwa bardzo długo. Trzeba wtedy poświęcić maluchowi dużo uwagi. W Dzień Dobry TVN rodzice zdradzili, jakie mają sposoby, aby pociechy nauczyły się funkcjonować bez pieluchy. Pani Weronika chciała przeprowadzić ten proces zanim jej córka pójdzie do przedszkola. Nie jest to jednak takie proste.

- Kupiliśmy nocnik, jak Łucja była jeszcze bardzo malutka, bo ona zaczynała siadać, jak miała półroczku. To był grający nocnik i chciałam ją konsekwentnie, codziennie rano sadzać na nocniku. No, ale mój zapał się skończył, mieliśmy więcej obowiązków. Łucja w tej chwili nie woła do toalety. W ogóle nie jest zainteresowana tym tematem. Ona tam siada, chce obejrzeć bajkę, bo też ją tak kiedyś wcześniej uczyliśmy i czasem obejrzy bajkę, nic się nie zmieni albo postawi sobie tą nakładkę na toaletę. To sprawia jej frajdę i to jest zabawa, że ona musi skorzystać z toalety - mówiła Weronika Hałaczkiewicz, mama Łucji.

Córka Magdaleny Skalik potrzebowała atencji, żeby nauczyć się korzystać z nocnika.

- Nie używamy tutaj żadnych gadżetów, nocnika z muzyką. Natomiast na odklaskanie tego sukcesu Asia zawsze woła tatę, brata, siostrę. Tak że wszyscy razem cieszymy się, bijemy brawo, że Asi udało się zrobić siku - opowiadała mama dziewczynki.

Jak nauczyć dziecko korzystania z toalety lub nocnika?

Dr n. med. Katarzyna Dyląg wyjaśniła, kiedy należy rozpocząć proces odpieluchowywania dziecka.

- Ta przygoda powinna rozpocząć się od gotowości, zarówno dziecka, jak i rodzica. Nie zaczynamy odpieluchowania, kiedy mamy jakieś zmiany w życiu, kiedy się przeprowadzamy, mama wraca do pracy, inicjujemy żłobek, odsmoczkowujemy albo rodzi się rodzeństwo - wyliczała.

Okazuje się, że można zaobserwować u dziecka sygnały świadczące o gotowości. - To jest przede wszystkim zdolność do komunikowania swoich potrzeb. (...) Dziecko samodzielnie siedzi i porusza się i jest w stanie usiąść fizycznie na nocnik. To są takie sygnały, że ta gotowość następuje - tłumaczyła.

Towarzystwa naukowe podkreślają, że taką gotowość dziecko ma w 18. miesiącu życia. - Najczęściej koło dwóch lat, a takie potoczne sformułowania na to, co mówią towarzystwa, to proponowałabym pierwsze lato po skończeniu drugiego roku życia - powiedziała. Należy wówczas zapewnić komfortową i zapewniającą intymność odzież, a także podążać za dzieckiem z nocnikiem.

Więcej na temat odpieluchowywania możecie dowiedzieć się z materiału wideo.

Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: A. Reczek, W. Żesławska, J. Hac

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana