Pozornie zwyczajne rysunki naszych dzieci mogą wiele powiedzieć o ich stanie emocjonalnym. O tym, jak odczytywać prace plastyczne najmłodszych wyjaśniły w Dzień Dobry TVN - autorka programów profilaktycznych dla dzieci - Anna Maria Wesołowska oraz Jowita Wowczak, która jest psychosomatolożka, autorka książek i nauczycielką uważności.
Co można wyczytać z rysunków dzieci?
Emocje, nastrój dziecka, ale również jego zainteresowania, potrzeby zaspokojone i niezaspokojone oraz to, jak dziecko widzi siebie i otaczający go świat. To i wiele innych informacji o rzeczywistości najmłodszych można wyczytać z ich prac plastycznych. Jak zaznacza Jowita Wowczak, powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na to, co dziecko tworzy na kartce, ale i jak zachowuje się podczas wykonywania zadania. Według ekspertki rysowanie jest naturalną formą ekspresji, wyrażania tego, co zauważa w świecie wewnętrznym.
- Dla dzieci to jest istotne, by rysowały, bo dzięki temu mogą sobie po prostu zdać sprawę z tego, z czym mają problem, jaka jest ich trudność - tłumaczyła psychosomatolożka.
Rysunki dzieci, które mogą niepokoić
Anna Maria Wesołowska od wielu lat jest zaangażowana w profilaktyczne warsztaty dla najmłodszych, w ramach których spotyka się z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych. Gościni podkreśliła, że proste zadania opierające się właśnie na pracach plastycznych pozwalają zobaczyć, czym martwią się dzieci. Na rysunkach widać było m.in. strach o dobrostan rodziców, lęk przed przemocą oraz wołanie o pomoc. Anna Maria Wesołowska zaprezentowała na antenie kilka przykrych prac plastycznych, które otrzymała podczas dziecięcych warsztatów.
- To jest rysunek sprzed miesiąca. Jakie są tutaj marzenia? Żeby ze mną rozmawiali, a nie krzyczeli, bo jak krzyczą, to moja burza wygląda tak, żeby mama nie piła. [...] Gdzie te dzieci mają wołać o pomoc? Tutaj, żeby rodzice nie palili. Nie dlatego, że to brzydko pachnie, ale dlatego, że ja kocham mamę i tatę [...] Wiecie, co to jest to piekiełko? Kłótnia rodziców. A na końcu jest napisane, "Kocham was" - stwierdziła gościni.
Według Anny Marii Wesołowskiej szkoła ma obowiązek zareagować, gdy na rysunku pojawiają się niepokojące przesłanki. Ekspertka podkreśliła, jak ważna jest uważność na potrzeby dziecka, spędzenie z nim czasu oraz okazywanie mu szacunku.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile je w pierwszym miesiącu życia dziecko karmione piersią, butelką?
- Pani Alicja odebrała poród swojej wnuczki. "Natalka była w dobrych rękach"
- 9 minut w ciągu dnia jest kluczowe dla rozwoju malucha. "Z dzieciństwa najbardziej pamiętam te momenty"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images