Ile je w pierwszym miesiącu życia dziecko karmione piersią, butelką?

GettyImages-843585944
GettyImages-843585944
Źródło: Moment RF

Ile je miesięczne dziecko? Noworodki karmione piersią lub butelką spożywają ok. 800–900 ml pokarmu dziennie. Ponieważ mleko matki trawione jest szybciej niż modyfikowane, żywiące się nim dzieci jedzą częściej niż te karmione butelką. Jednocześnie spożywają jednak mniejsze porcje pokarmu.

Karmienie noworodka (dziecka, które nie ukończyło pierwszego miesiąca życia) urodzonego o czasie polega na dostarczaniu mu mleka na żądanie, w ilości, która pozwoli na prawidłowy przyrost masy ciała. Występuje on już w drugim tygodniu życia. Żywienie miesięcznego dziecka wymaga wiele zaangażowania ze względu na fakt, że jego żołądek jest mały i nie przyjmuje jednorazowo porcji mleka większych niż 100 ml. Noworodek powinien otrzymywać pokarm wtedy, gdy będzie się tego domagał.

Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak rozwija się dziecko w pierwszym miesiącu życia?

Połowa dzieci rodzi się z masą ciała wynoszącą ok. 3200–3300 g. W pierwszych tygodniach życia następuje bardzo szybki rozwój. Przyrost masy ciała u prawidłowo żywionego noworodka to średnio 600–800 g w ciągu miesiąca. Nie odbywa się on liniowo. W pierwszych dobach życia zwykle obserwuje się utratę 10–15% początkowej wagi. Większe ubytki mogą świadczyć o zaburzeniach wchłaniania jelitowego albo toczącym się procesie chorobowym. Od drugiego tygodnia życia dziecko zaczyna zwiększać swoją masę – w warunkach fizjologicznych dzienne przyrosty osiągają 15–25 g.

Naturalne karmienie noworodka

Karmienie noworodka piersią to najlepszy sposób na zapewnienie mu prawidłowego odżywiania już od pierwszego dnia życia. Na wydzielanie pokarmu przez matkę znaczący wpływ ma nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem – odizolowanie go np. w inkubatorze powoduje, że początki laktacji mogą być opóźnione, a ilość pokarmu niewystarczająca.

Gruczoły mleczne matki w pierwszych dobach po porodzie wytwarzają siarę – gęste, żółtawe mleko, zawierające niezbędne substancje w dużych stężeniach. Pozwala to nowo narodzonemu dziecku uzyskać maksimum wartości z niewielkiej ilości pokarmu. Mleko zmienia się w ciągu kilku kolejnych dni, przyjmując białą, nieco rzadszą formę, która utrzymuje się przez dłuższy czas.

Uważa się, że maluch powinien móc jeść w trybie „na żądanie” (ang. on demand), co oznacza, że nie przyjmuje się żadnego harmonogramu posiłków. Noworodka przystawia się do piersi, gdy zaczyna być niespokojny, płaczliwy albo nadmiernie aktywny. Dziecko karmione w ten sposób samo reguluje ilość spożywanego mleka. Je zwykle bardzo niewielkie ilości pokarmu i początkowo wymaga nawet 10–12 cykli karmienia w ciągu doby. Jego nocna przerwa jest krótka, zwłaszcza że mleko kobiece jest lekkostrawne i żołądek noworodka może pochłoniętą porcję strawić, a następnie przesunąć do dalszych odcinków przewodu pokarmowego w ciągu 1,5–2 godzin.

Dziecko odżywiane w ten sposób nie wymaga uzupełniania płynów podawaniem wody. Ta, która zawarta jest w mleku, w zupełności wystarcza do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia. Nie zaleca się dodatkowego pojenia noworodka, nawet w sytuacjach odwodnienia niewielkiego lub średniego stopnia (niewielka gorączka, upały). Dziecko w razie potrzeby spożywa więcej mleka. Jeśli nie dzieje się tak w sposób przewlekły, nie prowadzi to do przekarmienia noworodka.

Zaleca się, aby siarę, a później mleko matki podawać – chociaż w minimalnych ilościach – nawet wcześniakom odżywianym dożylnie. Noworodki, których matki mają niedobór pokarmu, powinno się karmić mlekiem ludzkim z banku mleka, a w przypadku braku takiej możliwości – preparatami mleka modyfikowanego.

Ile zjada miesięczne dziecko karmione piersią?

Ilość mleka spożywanego przez miesięczne dziecko karmione przez matkę można oszacować jedynie orientacyjnie. Dobowa produkcja mleka osiąga nawet 1,2–1,5 l. Badania jednak wskazują, że prawidłowo rosnące dzieci, które same regulują sobie ilość spożywanego pokarmu, zjadają mniej – ok. 800–900 ml mleka dziennie, podzielone na kilkanaście porcji.

Karmienie noworodka butelką

Mleko modyfikowane podaje się dzieciom, których matki nie mają dostatecznej ilości pokarmu, gdy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do naturalnego karmienia lub gdy kobiety nie decydują się na to z innych przyczyn. Sztuczne karmienie pozwala na uzyskanie właściwego rozwoju wzrostu dziecka, ale jednocześnie pozbawia je:

  • idealnego pod względem ilości i proporcji mleka kobiecego,
  • przeciwciał, które zastępują, a później uzupełniają własne siły obronne noworodka,
  • substancji stymulujących rozwój i zwiększających dojrzałość przewodu pokarmowego.

Ile je miesięczne dziecko karmione butelką?

Miesięczne dziecko karmione butelką zjada jednorazowo porcję mleka o objętości 90–100 ml. Niektóre dzieci (szczególnie te z mniejszą waga urodzeniową) spożywają nieco mniej pokarmu, jednak różnice nie są duże. Ilość posiłków jest regulowana przez dziecko – zwykle sięga 8–10 na dobę. Ponieważ mleko modyfikowane trawi się i wchłania dłużej niż ludzkie, odstępy między posiłkami (w tym przerwa nocna) są zwykle nieco dłuższe niż przy karmieniu piersią.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości