Karmi 9-letnie dziecko piersią i prosi o zrozumienie. Internauci: "Nawet zwierzęta odstawiają swoje młode"

GettyImages-638898682
Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Karmienie piersią to temat, który rozgrzewa rodziców do czerwoności. Ile osób, tyle teorii. Swoją historią w sieci podzieliła się także pewna zmartwiona mama. Kobieta zdradziła, że wciąż karmi swoją dziewięcioletnią córkę. I choć czuje, że nie robi nic złego, nie radzi sobie z krytyką otoczenia. Dla wielu osób, zachowanie matki uznawane jest bowiem za dziwactwo.

Córka ma 9 lat. Matka wciąż karmi ją piersią

Macierzyństwo to jedna z najtrudniejszych ról w życiu kobiety. Jak postępować, by dziecko rosło zdrowe i szczęśliwe? To pytanie zadaje sobie wiele matek. Kontrowersyjnym tematem jest również karmienie piersią. Podczas gdy jedne z pań przez długie lata karmią swoje pociechy, inne po kilku miesiącach przestawiają dziecko na butelkę. Co jest lepsze? Jest to kwestia indywidualna uzależniona od wielu czynników. Prawda jest jednak taka, że każdy przypadek poddany jest dyskusji otoczenia.

Przekonała się o tym pewna mama. Zaniepokojona i zdesperowana postanowiła podzielić się swoją historią w serwisie Quora i poprosiła o wsparcie. Jak przyznała, wciąż karmi 9-letnią córkę piersią i nie zamierza zaprzestać, do czasu, aż dziewczynka sama nie zrezygnuje. - Nie przestanę karmić piersią, dopóki córka sama tego nie będzie chciała. Czy ktoś mnie rozumie? - zapytała. 

Karmienie piersią. Kiedy przestać?

Szybko okazało się, że internauci nie do końca rozumieją pobudki matki. Karmienie piersią to sprawa między kobietą a jej dzieckiem. Jeżeli maluch potrzebuje mleka mamy, ta powinna dać mu na to przyzwolenie. Co więcej, nikt z otoczenia nie powinien komentować ani wczesnego odstawania dziecka od piersi, ani długiego karmienia. Sytuacja zdesperowanej mamy przedstawia się jednak nieco inaczej, a internauci nie do końca są w stanie zrozumieć jej postępowania. Według komentujących 9-latka jest na tyle duża, że może spożywać wszystkie pokarmy, tak, jak reszta rodziny i dostarczać w ten sposób wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

- Nawet zwierzęta odstawiają swoje młode od piersi. Jest to część naturalnego procesu pomagania im w dorastaniu. Dlatego mamy specjalne słowo na tę fazę. Robi to każdy ssak. Proces ten z definicji polega na odmawianiu ssania dzieciom, które jeszcze chcesz ssać, żeby wyrosły na zdrowe, niezależne istoty. Zatem w tym, co robisz, nie ma nic naturalnego. Wręcz przeciwnie – napisał jeden z internautów.

Kolejna internautka, podtrzymując wypowiedź poprzednika, dodała, że karmienie piersią ma wiele zalet, ale tylko w początkowych miesiącach życia dziecka. Kiedy maluch może już spożywać normalne pokarmy, nie ma powodu, by karmić go inaczej. Co więcej, podkreśliła także fakt, że to rodzic powinien ustalać zasady, a nie oddawać życiowe decyzje dziecku.

- Nie przestawaj, dopóki ona nie będzie chciała przestać, bo utracisz kontrolę jako rodzic. Czy ona ustala jakieś zasady? Jakie jeszcze prawa rodzicielskie przekazałaś dziewięciolatce? - pytała. 

W komentarzach jedna z pań wyciągnęła pomocną dłoń i zasugerowała sfrustrowanej mamie, by ta otwarcie porozmawiała z bliskimi. Czasami wystarczy wyjaśnić swoje powody, by rozwiać fałszywe wyobrażenia hejterów. - "Pomocne może być uświadomienie ich i opowiedzenie o powodach, dla których zdecydowało się aż tak długo kontynuować karmienie piersią. Może to obejmować informacje na temat ciągłych korzyści zdrowotnych, bezpieczeństwa i komfortu dla matki i dziecko".

Co na ten temat myślą specjaliści? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia czy Amerykańskiej Akademii Pediatrii optymalny czas wynosi pół roku wyłącznego karmienia piersią i kontynuowanie do 2. roku życia lub dłużej (tzn. tyle, ile chcą tego karmiąca i dziecko). A jak świadomie odstawić pociechę od piersi? Wiele zależy od tego, kiedy kończymy karmienie.

- Trochę inaczej odstawia się malutkie dzieci, które oprócz mleka mamy muszą otrzymać też inne rzeczy. [...] Tutaj musimy wprowadzić jakieś inne mleko dla tego dziecka. Jeżeli odstawiamy starsze pociechy, to też będziemy to robić trochę inaczej. W dużej części karmienia spełnią funkcję regulacyjną - regulują emocje, uspokajają. [...] To nie jest tylko jedzenie i warto o tym pamiętać - wyjaśniła w naszym programie Agata Aleksandrowicz, blogerka i dyplomowana promotorka karmienia piersią.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości