Czy pieczarki i grzyby można jeść w trakcie karmienia piersią? Rozwiewamy wątpliwości

Kobieta karmiąca piersią
Czy pieczarki i grzyby można jeść w trakcie karmienia piersią? Rozwiewamy wątpliwości
Źródło: istetiana/Getty Images
Niemowlęta karmione piersią bywają bardzo wrażliwe na substancje i składniki odżywcze, które otrzymują wraz z mlekiem matki. Niektóre produkty mogą być dla nich niebezpieczne lub uczulające. A jak jest w przypadku grzybów? Czy w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią można jeść pieczarki?

Zarówno ciąża, jak i okres karmienia piersią to czas, w którym kobieta musi zwracać jeszcze większą uwagę na to, co je i w jakich ilościach. W tym czasie z niektórych produktów warto całkowicie zrezygnować, w przypadku innych wystarczy jedynie ograniczyć ich spożycie. Jakie są zalecenia dla karmiących piersią, jeśli chodzi o grzyby leśne oraz pieczarki? Czy to rzeczywiście pokarm ciężkostrawny, który może zaszkodzić dziecku i wywołać u niego wzdęcia? Sprawdź, czy można jeść pieczarki, karmiąc piersią, oraz w jaki sposób jedzenie grzybów wpływa na organizm matki oraz niemowlęcia.

Pieczarki a karmienie piersią – najważniejsze informacje

Zgodnie z opiniami specjalistów, do pokarmu matki dostają się wyłącznie składniki odżywcze, substancje chemiczne zawarte w lekach, a także alergeny oraz toksyny. U niektórych dorosłych oraz dzieci jedzących stały pokarm, grzyby mogą powodować wzdęcia i bóle żołądka. Dolegliwości te są związane z faktem, że grzyby są pokarmem ciężkostrawnym.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Jednak ze względu na to, że substancje wzdymające oraz gazy nie przedostają się do mleka matki, nie ma możliwości, aby grzyby zaszkodziły w taki sposób niemowlęciu. Pieczarki podczas karmienia piersią w większości przypadków mogą być więc spożywane bez obaw. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania dotyczące jedzenia grzybów, o których kobiety powinny pamiętać nie tylko w czasie laktacji, lecz także będąc jeszcze w ciąży.

Karmienie piersią a pieczarki – właściwości pieczarek

Pieczarki to grzyby bogate w witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak fosfor, miedź, oraz selen. Zawarty w nich beta-glukan pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Warto pamiętać także o innej właściwości pieczarek – to dobre źródło kwasu foliowego, którego niedobory kobiety w ciąży często muszą uzupełniać dla zachowania zdrowia swojego oraz przyszłego dziecka.

Czy można jeść pieczarki, karmiąc piersią? Pieczarki a grzyby leśne

Jedzenie pieczarek w okresie karmienia piersią jest znacznie bezpieczniejsze niż spożywanie grzybów leśnych. O ile spożywanie pieczarek nie powinno wywoływać żadnych niepokojących objawów, o tyle grzyby leśne mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko karmiącej matki, lecz także niemowlęcia.

Największe ryzyko ponoszą osoby, które decydują się na przyrządzanie potraw z grzybami pochodzącymi z nieznanego źródła. Nie warto narażać się na niebezpieczeństwo związane ze spożyciem grzybów trujących. Samodzielne zbieranie grzybów w lesie również może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy na ich temat. Dlatego jeśli nie masz pewności, czy zebrane przez ciebie lub bliską ci osobę grzyby są jadalne, czy nie, nie ryzykuj i zrezygnuj z ich jedzenia.

Spożycie trującego grzyba w najgorszych przypadkach kończy się śmiercią, zazwyczaj prowadzi jednak do poważnych problemów zdrowotnych, związanych z uszkodzeniem wątroby, zatruciami pokarmowymi, a nawet halucynacjami. Toksyny zawarte w trujących grzybach leśnych mogą dostać się do pokarmu matki, a tym samym do organizmu dziecka. Karmiąc piersią, można jeść pieczarki i grzyby leśne, ale tylko takie, co do których ma się pewność, że są jadalne, a zatem – bezpieczne dla karmiącej kobiety i niemowlęcia.

Jedzenie pieczarek podczas karmienia piersią – jakie są przeciwwskazania?

W większości przypadków nie istnieją przeciwwskazania do spożywania pieczarek, zarówno przez kobiety w ciąży, jak i matki karmiące. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że każdy posiłek przygotowany z dodatkiem grzybów może być ciężkostrawny.

Pieczarki, w odróżnieniu od grzybów leśnych, nie zawierają w sobie chityny, której układ pokarmowy człowieka zupełnie nie potrafi strawić. Jednak niektóre z odmian mogą kumulować w sobie sole metali ciężkich – zawsze warto więc zwrócić uwagę na ich pochodzenie i kupować produkty wyłącznie w sprawdzonych miejscach.

Podczas karmienia piersią można jeść pieczarki w dowolnej formie, zaleca się jednak unikanie potraw smażonych, które mogą za bardzo obciążać żołądek. Warto spożywać grzyby w pierwszej połowie dnia, a po każdym posiłku i nakarmieniu dziecka dokładnie obserwować jego reakcję.

Grzyby należą do produktów alergizujących, a niemowlęta, które mają skłonności do alergii pokarmowych, są również znacznie bardziej narażone na problemy z ich trawieniem. Objawami świadczącymi o reakcji uczuleniowej na pieczarki i grzyby leśne są: ból brzucha, zaparcia, bóle głowy, obrzęki węzłów chłonnych itd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!