Opryszczka a karmienie piersią – jak sobie z nią poradzić i nie zarazić malucha?

Kobieta karmiąca piersią
Opryszczka a karmienie piersią – jak sobie z nią poradzić i nie zarazić malucha?
Źródło: Abraham Gonzalez Fernandez/Getty Images
Opryszczka wywołana jest wirusem HSV. Cechuje ją obrzęk w obrębie błony śluzowej, jamy ustnej lub narządów płciowych. Poruszając temat opryszczki przy karmieniu piersią, należy pamiętać, że zmiany mogą pojawiać się także na brodawce sutkowej. Warto wiedzieć, jak nie zarazić dziecka.

Opryszczka i karmienie piersią to bardzo niebezpieczne połączenie, ponieważ zakażenie noworodka wirusem HSV często niesie ze sobą poważne konsekwencje, a nawet stanowi zagrożenie dla jego życia. Opryszczka może rozprzestrzenić się na całe ciało. Pojawia się też drażliwość, ospałość i wysoka gorączka wywołana niezdolnością ciała do regulowania temperatury. U noworodków zakażonych wirusem HSV mogą pojawić się także epizody bezdechu.

Czym jest opryszczka?

Opryszczka jest chorobą wirusową, która może pojawiać się na wargach, błonie śluzowej jamy ustnej, dziąsłach (wirus HSV-1) oraz w okolicy narządach płciowych (wirus HSV-2).

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Drugi typ jest bardziej niebezpieczny, ponieważ może też wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zwłaszcza u dzieci. Do zakażenia wirusem dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną – jej śliną, łzami, wydzieliną dróg płciowych i układu moczowego, a także z płynem surowiczym wyciekającym z pękniętego pęcherzyka opryszczki.

Wirus pozostaje w uśpieniu w komórkach nerwowych i zwojach czuciowych. Reaktywuje się zazwyczaj w momencie obniżonej odporności organizmu lub nadmiernego stresu.

Objawy opryszczki

Opryszczka u karmiącej piersią daje takie same objawy jak u każdego innego człowieka. Przebiega w kilku fazach, dając zróżnicowane symptomy. Są one podobne w przypadku zakażenia wirusem HSV-1 i HSV-2, jednak zlokalizowane w innych partiach ciała.

Początkowo odczuwać można pieczenie, swędzenie i mrowienie w okolicy ust lub narządów płciowych. Skóra jest napięta i zaczerwieniona. Następnie pojawia się ból i małe grudki, które przekształcają się w swędzące pęcherzyki. Kiedy pękają, powstają z nich owrzodzenia i nadżerki. Gdy opryszczka mija, w okolicy ust lub narządów płciowych powstają strupki, które samoistnie odpadają po kilku dniach.

Opryszczka podczas karmienia piersią – czy można kontynuować karmienie?

W przypadku pojawienia się tego typu dolegliwości przy karmieniu piersią najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to, czy matka z objawami opryszczki wargowej może kontynuować żywienie malucha w ten sposób. Jeśli zmiana pojawiła się w okolicy twarzy, nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, należy jednak zachować ostrożność, aby zminimalizować ryzyko zakażenia dziecka wirusem.

Amerykańska Akademia Pediatrii uznała jednak, że nie można podsuwać niemowlęciu chorej piersi, jeśli zmiana pojawiła się na brodawce sutkowej lub w jej okolicy (zazwyczaj pojawia się w jednym miejscu). Należy odciągać z niej pokarm i zutylizować go, aby utrzymać laktację. Karmienie drugą piersią jest dopuszczalne, jednak maluch pod żadnym pozorem nie powinien mieć kontaktu z tą, na której pojawiła się opryszczka.

Metody leczenia opryszczki u matki karmiącej piersią

Skoro wiesz już, czy można karmić piersią, mając opryszczkę wargową, warto sprawdzić, w jaki sposób należy walczyć w czasie laktacji z tą przykrą przypadłością. Lekiem zakwalifikowanym w lekospisie Hale’a jako środek bezpieczny dla malucha (mimo przedostawania się do pokarmu matki) jest acyklowir. Nie zaobserwowano niepożądanych efektów u dzieci żywionych mlekiem mam zażywających ten specyfik. W dodatku ma on bardzo krótki czas półtrwania (2,5 godziny).

Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu, aby uniknąć podawania dziecku pokarmu w okresie maksymalnego stężenia leku (około 1,5–2 godziny po przyjęciu środka). Środek ten występuje w formie kremu, syropu i tabletek. Co jeszcze stosować na opryszczkę podczas karmienia piersią?

Lekami stosowanymi do zwalczania tej przypadłości są także famcyklowir i gancyklowir. Warto jednak pamiętać, że nie zostały one dokładnie zbadane. U dziecka mogą pojawić się niepożądane reakcje na te środki. Najbezpieczniejsze podczas karmienia piersią będzie więc stosowanie na opryszczkę acyklowiru.

Jak nie zarazić dziecka opryszczką podczas karmienia piersią?

Bardzo ważne jest to, jak uniknąć zakażenia dziecka opryszczką, ponieważ jest ona bardzo niebezpieczna dla noworodków i niemowlaków. Wirus HSV może nawet wywołać u nich zapalenie mózgu. Młode matki powinny starannie zakrywać miejsca, w których pojawiła się opryszczka (usta lub brodawki sutkowe), aby uniknąć dotykania zmian przez malucha.

Kobiety zakażone wirusem HSV muszą bardzo dokładnie myć ręce przed kontaktem z dzieckiem i w ogóle go nie całować, jeśli opryszczka zlokalizowana jest w okolicy ust. Można rozważyć także noszenie maseczki na twarz, by uniknąć przypadkowego dotknięcia przez maluszka miejsca z wykwitami.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Abraham Gonzalez Fernandez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana