Operacja dziecka w łonie matki. Dlaczego była konieczna? "Mamy dosłownie dziurę na plecach"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja dziecka w łonie matki
Operacja dziecka w łonie matki
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W Szpitalu Bielańskim przeprowadzono bardzo rzadki zabieg naprawy rozszczepu kręgosłupa dziecka w brzuchu mamy. Po roku od udanej operacji sprawdziliśmy, jaki jest stan małego Tadzia. O samym innowacyjnym zabiegu opowiedzieli zaś dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, ginekolog-położnik, dr n. med. Beata Rebizant, ginekolog-położnik oraz dr n. med. Tymon Skadorwa, neurochirurg dziecięcy z Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Innowacyjna operacja dziecka w łonie matki

W dwunastym tygodniu ciąży Sary zdiagnozowano wadę wrodzoną płodu – rozszczep kręgosłupa. Jest to ubytek w ciągłości kręgosłupa skutkujący na ogół nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz utratą kontroli nad wydalaniem. Nic nie zapowiadało choroby u dziecka. Jak przyznała mama, ciąża przebiegała dobrze, kobieta czuła się świetnie, nie miała nawet wymiotów.

– To był dzień przed moimi urodzinami. Moja żona doręczyła mi test ciążowy i powiedziała – mój prezent dla Ciebie, urodzinowy. Łezka trochę się zakręciła w oku, czy będę dobrym tatą. Po pierwszym USG czułem, że coś jest nie tak, no bo jeżeli by było wszystko w porządku, to zaraz by do mnie zadzwoniła albo napisała. Szczegółów dowiedziałem się, jak już wróciłem z pracy – wspomina tata.

Co dokładnie lekarze zobaczyli podczas USG?

Mamy dosłownie dziurę na plecach. Jak widać, tutaj jest kręgosłup i w tym miejscu brakuje kości. Ponadto nie mamy tkanki mięśniowej i nie mamy też skóry. Rdzeń kręgowy jest wyciągnięty na zewnątrz, zaciąga też ze sobą tylną część mózgu. Zaklinowuje się w kanale kręgowym, to powoduje wodogłowie i zmiany w mózgu – powiedział dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Jak przyznaje dr n. med. Beata Rebizant, nie ustalono dotychczas jednoznacznej przyczyny, ale wiemy, że pewną rolę odgrywają niedobory kwasu foliowego. Rokowanie dla dziecka z otwartym rozszczepem kręgosłupa jest zależne od tego, gdzie dokładnie znajduje się ta wada, na jakiej wysokości kręgosłupa. Aby zapobiec konsekwencji choroby, konieczna jest operacja. Dr Biskupski Brawura-Samacha od kilku lat przeprowadza innowacyjne zabiegi w łonie matki, nowoczesną, mało inwazyjną metodą fetoskopową.

– Wprowadza się kamerę i narzędzia przez skórę pacjentki bezpośrednio do macicy, więc nie nacinamy brzucha, nie nacinamy macicy. Wiemy, że ta operacja nam daje praktycznie dwa razy większe szanse na poprawę u tego dziecka – powiedział specjalista.

Operacja miała zostać wykonana w 25. tygodniu ciąży. To pierwszy tego typu zabieg w warszawskim szpitalu bielańskim. Lekarze do jamy macicy wprowadzili dwutlenek węgla, jednocześnie odpompowując płyn owodniowy. Następnie przez trzy małe otwory do jamy owodni wprowadzili kamerę oraz specjalne narzędzia, między innymi 13-milimetrową igłę. To umożliwia bardzo precyzyjne wycięcie kawałka nieprawidłowej tkanki w dolnej części kręgosłupa płodu.

- Jeżeli tkanka nerwowa nie jest osłonięta przez kanał nerwowy i powłoki skórne dziecka, to jednakowo mamy mechanizm uszkadzający toksyczne działania płynu owodniowego. Musimy wiedzieć, że płyn owodniowy to jest mocz dziecka. Ten płyn owodniowy działa toksycznie na odsłoniętą tkaną nerwową. Jeżeli mamy przepuklinę to dziecko kiedy się rusza, mechanicznie ją uszkadza. To nie chodzi tylko o zaszycie i pokrycie skórą. Naszym celem jest odtworzenie w okresie prenatalnym tego, co chirurg zwykł robić dopiero po porodzie. Nam zależy na tym, żeby te dzieci nie wymagały kolejnych interwencji już po porodzie – powiedziała dr n. med. Beata Rebizant.

Rok po operacji dziecka w łonie matki
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Pulsy tej operacji to dwa razy więcej chodzących dzieci niż bez tej operacji. Dwa razy mniej dzieci, które wymagają założenia zastawek komorowo-otrzewnowych z powodu wodogłowia. Minusy to jest poród przedwczesny, a nawet może się zdarzyć groźnie powikłanie przedwczesnego oddzielenia łożyska. Ostatecznie jest więcej pozytywów tej operacji, bo inaczej byśmy nie podejmowali tego ryzyka. Najstarsza nasza pacjentka ma 7 lat i prawidłowo się rozwija – powiedział dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Jak rok po operacji czuje się mały Tadzio?

Mały Tadziu przyszedł na świat jako zdrowy noworodek. Dzisiaj mija rok od przeprowadzonej operacji. Jak czuje się maluch? Jak przyznają rodzice, jest pogodnym dzieckiem, które zaczyna powoli pełzać. Uczęszcza też na rehabilitację.

- To, co my robimy, to jest 50% pracy, a kolejne 50% to jest to, co rodzice zrobią po porodzie, ponieważ to nie my wyrehabilitujemy dziecko. W trakcie operacji, po operacji nie widać tego efektu tak od razu. Dopiero jak dostajemy feedback, że te dzieciaki są w takim dobrym stanie, to mówimy sobie – okej, to ma sens – powiedział dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości