Brazylia. Dziewczynka urodziła się z pseudoogonem
Do nietypowego zdarzenia doszło w Ameryce Południowej. Na ciele noworodka zauważono niepokojącą zmianę. Był to wystający z pleców i pokryty skórą 6-centymetrowy wyrostek robaczkowy, który wyrósł z okolicy lędźwiowo-krzyżowej, czyli z obszaru łączącego kręgosłup z miednicą. Narośl łudząco przypominała ogon.
Przypadek, którym zajęli się brazylijscy lekarze oraz amerykańscy naukowcy z Center for Fetal and Placental Research w Ohio, został opisany w Journal of Pediatric Surgery Case Reports. Do tej pory odnotowano na całym świecie mniej niż 200 podobnych przypadków. W nomenklaturze medycznej taka nieprawidłowość nazywana jest ludzkim pseudoogonem.
Specjaliści, którzy opiekowali się małą pacjentką, wykonali operację usunięcia wyrostka robaczkowego oraz szczeliny, z której wystawała narośl. Powstała na skutek rozszczepu kręgosłupa - rzadkiej wady występującej już w łonie matki. Dzięki interwencji chirurgicznej dziewczynka będzie mogła wieść normalne życie.
- To zmiana chorobowa, która odciska ogromne piętno na dzieciach i rodzicach - czytamy w raporcie. Eksperci dodali, że operacja pozwoliła uniknąć dolegliwości takich jak ból, dalszy rozrost pseudoogona, podrażnienie lub jego rozpad.
- Wyrostki ogonowe płodu są związane z dysrafizmami rdzenia kręgowego (rozszczepem kręgosłupa), dlatego ich obecność wymaga dokładnego badania przesiewowego pod kątem wad rdzenia kręgowego. (...) Zidentyfikowanie wielu możliwych powiązanych anomalii ma kluczowe znaczenie dla zaplanowania prawidłowego leczenia i zaoferowania dobrej jakości poradnictwa - zaznaczyli na łamach Journal of Pediatric Surgery Case Reports.
Pseudoogon a ogon u człowieka - różnice
Ludzki pseudoogon, wykryty między innymi u noworodka z Brazylii, to narośl, która jedynie przypomina ogon, ale powstaje na skutek występujących problemów z kręgosłupem lub nowotworów. Prawdziwy ogon natomiast kształtuje się z embrionalnego ogona, który rozwija się u wszystkich dzieci w łonie matki, a następnie w prawidłowo przebiegającej ciąży, wchłaniany jest z powrotem do organizmu i przekształcany w kość ogonową.
Przypadków, w których ogon embrionalny przemienia się w widoczny gołym okiem ludzki ogon, jest bardzo niewiele. Na ogół anomalie te nie są zauważane przed narodzinami dziecka. Lekarze zazwyczaj nie potrafią ich wcześniej wykryć i ustalić ich pochodzenia. Taki ogon, w przeciwieństwie do pseudoogona, składa się z mięśni, naczyń krwionośnych i nerwów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pięciolatka odczuwa ciągły głód. "Muszę być dla niej surowa, inaczej zawładnie moim życiem"
- Rodziła syna dwa razy. Lekarze ponownie zaszyli dziecko w brzuchu
- Pomidorowa gorączka. Jak rozpoznać objawy?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Amax Photo/Getty Images