Zdrowie

Pomidorowa gorączka. Jak rozpoznać objawy?

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
edziecko.pl
Dziecko z wysypką u lekarza

Pomidorowa gorączka to choroba zakaźna, która dotyka coraz więcej dzieci poniżej 5. roku życia. Za jej rozprzestrzenianie odpowiedzialne są głównie komary przenoszące na małego człowieka szereg innych dolegliwości. Objawy z początku bywają podobne do tych występujących przy zwykłej infekcji wirusowej. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy zachorowania?

Pomidorowa gorączka - co to za choroba? Gdzie występuje?

Pomidorowa gorączka nazywana jest inaczej pomidorową grypą. To choroba zakaźna, a dokładniej powikłanie po przenoszonych przez komary gorączkach denga i chikungunya. Do tej pory odnotowano 80 przypadków jej zdiagnozowania. Wszystkie miały miejsce w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Według nieoficjalnych danych zachorowań może być jednak o wiele więcej, a obszar ich występowania znacznie szerszy. W dobie nieograniczonych możliwości swobodnego podróżowania po całym świecie naukowcy nie wykluczają, że choroba rozniesie się poza granice kraju i dotrze nawet do Europy. 

Warto więc już wcześniej się na nią przygotować i być świadomym ewentualnych objawów, które z początku są trudne do rozpoznania, ponieważ przypominają symptomy zwykłej infekcji wirusowej.

Pomidorowa grypa - objawy, leczenie

Do najbardziej charakterystycznych objawów pomidorowej grypy zaliczają się: wysoka temperatura ciała, wysypka skórna w postaci zaczerwienienia lub pęcherzy, ogólne osłabienie, kaszel, katar, ból głowy i mięśni, wymioty, biegunki oraz zmiana koloru skóry na stopach i dłoniach.

Zakażenie dotyka głównie dzieci poniżej 5. roku życia, przebiega łagodnie i znika po około 10 dniach. Mali pacjenci dotychczas nie musieli być hospitalizowani.

Jak ustrzec się przed pomidorową gorączką? Przede wszystkim warto dbać o higienę, starannie i systematycznie myć ręce oraz unikać tłumów, zachowując dystans społeczny.

W przypadku zachorowania medycy rekomendują, by:

  • odizolować się od innych;
  • odpoczywać i nawadniać organizm;
  • nie rozdrapywać ran;
  • używać soli fizjologicznej do złagodzenia owrzodzeń w jamie ustnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mixmike/Getty Images

Pozostałe wiadomości