Pomidorowa gorączka. Jak rozpoznać objawy?

Dziecko z wysypką u lekarza
Pomidorowa gorączka atakuje dzieci. Jakie są objawy?
Źródło: Mixmike/Getty Images

Pomidorowa gorączka to choroba zakaźna, która dotyka coraz więcej dzieci poniżej 5. roku życia. Za jej rozprzestrzenianie odpowiedzialne są głównie komary przenoszące na małego człowieka szereg innych dolegliwości. Objawy z początku bywają podobne do tych występujących przy zwykłej infekcji wirusowej. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy zachorowania?

Pomidorowa gorączka - co to za choroba? Gdzie występuje?

Pomidorowa gorączka nazywana jest inaczej pomidorową grypą. To choroba zakaźna, a dokładniej powikłanie po przenoszonych przez komary gorączkach denga i chikungunya. Do tej pory odnotowano 80 przypadków jej zdiagnozowania. Wszystkie miały miejsce w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach.

Chore dzieci

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Według nieoficjalnych danych zachorowań może być jednak o wiele więcej, a obszar ich występowania znacznie szerszy. W dobie nieograniczonych możliwości swobodnego podróżowania po całym świecie naukowcy nie wykluczają, że choroba rozniesie się poza granice kraju i dotrze nawet do Europy. 

Warto więc już wcześniej się na nią przygotować i być świadomym ewentualnych objawów, które z początku są trudne do rozpoznania, ponieważ przypominają symptomy zwykłej infekcji wirusowej.

Pomidorowa grypa - objawy, leczenie

Do najbardziej charakterystycznych objawów pomidorowej grypy zaliczają się: wysoka temperatura ciała, wysypka skórna w postaci zaczerwienienia lub pęcherzy, ogólne osłabienie, kaszel, katar, ból głowy i mięśni, wymioty, biegunki oraz zmiana koloru skóry na stopach i dłoniach.

Zakażenie dotyka głównie dzieci poniżej 5. roku życia, przebiega łagodnie i znika po około 10 dniach. Mali pacjenci dotychczas nie musieli być hospitalizowani.

Jak ustrzec się przed pomidorową gorączką? Przede wszystkim warto dbać o higienę, starannie i systematycznie myć ręce oraz unikać tłumów, zachowując dystans społeczny.

W przypadku zachorowania medycy rekomendują, by:

  • odizolować się od innych;
  • odpoczywać i nawadniać organizm;
  • nie rozdrapywać ran;
  • używać soli fizjologicznej do złagodzenia owrzodzeń w jamie ustnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości