Pomidorowa gorączka to choroba zakaźna, która dotyka coraz więcej dzieci poniżej 5. roku życia. Za jej rozprzestrzenianie odpowiedzialne są głównie komary przenoszące na małego człowieka szereg innych dolegliwości. Objawy z początku bywają podobne do tych występujących przy zwykłej infekcji wirusowej. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy zachorowania?
Pomidorowa gorączka - co to za choroba? Gdzie występuje?
Pomidorowa gorączka nazywana jest inaczej pomidorową grypą. To choroba zakaźna, a dokładniej powikłanie po przenoszonych przez komary gorączkach denga i chikungunya. Do tej pory odnotowano 80 przypadków jej zdiagnozowania. Wszystkie miały miejsce w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach.
Chore dzieci
Chore dzieci
Według nieoficjalnych danych zachorowań może być jednak o wiele więcej, a obszar ich występowania znacznie szerszy. W dobie nieograniczonych możliwości swobodnego podróżowania po całym świecie naukowcy nie wykluczają, że choroba rozniesie się poza granice kraju i dotrze nawet do Europy.
Warto więc już wcześniej się na nią przygotować i być świadomym ewentualnych objawów, które z początku są trudne do rozpoznania, ponieważ przypominają symptomy zwykłej infekcji wirusowej.
Pomidorowa grypa - objawy, leczenie
Do najbardziej charakterystycznych objawów pomidorowej grypy zaliczają się: wysoka temperatura ciała, wysypka skórna w postaci zaczerwienienia lub pęcherzy, ogólne osłabienie, kaszel, katar, ból głowy i mięśni, wymioty, biegunki oraz zmiana koloru skóry na stopach i dłoniach.
Zakażenie dotyka głównie dzieci poniżej 5. roku życia, przebiega łagodnie i znika po około 10 dniach. Mali pacjenci dotychczas nie musieli być hospitalizowani.
Jak ustrzec się przed pomidorową gorączką? Przede wszystkim warto dbać o higienę, starannie i systematycznie myć ręce oraz unikać tłumów, zachowując dystans społeczny.
W przypadku zachorowania medycy rekomendują, by:
- odizolować się od innych;
- odpoczywać i nawadniać organizm;
- nie rozdrapywać ran;
- używać soli fizjologicznej do złagodzenia owrzodzeń w jamie ustnej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chore maluchy odpowiedzią na billboardy o spadku dzietności. "Kampania nie jest konfrontacyjna"
- Wykonuje tatuaże dzieciom. "Ten moment będzie na zawsze w ich sercach"
- Tajemnicza choroba wątroby u dzieci. "10 proc. wymagało przeszczepu wątroby, jedno zmarło"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mixmike/Getty Images