Co to jest zakrzepica?
Bardzo często mówi się, że zakrzepica to "ciuchy zabójca". - Zakrzepica powoduje zatorowość płucną, mówimy o żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej , która jest 3. co do częstości ostrą chorobą sercowo-naczyniową, po zawale i udarze mózgu. Czyli zatorowość płucna i zakrzepica żylna jest częsta i niestety może czasami fatalnie się skończyć - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Piotr Pruszczyk, kardiolog, angiolog, Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najczęściej dzieje się tak, że w układzie żył kończyn dolnych powstają skrzepliny, które się powiększają, mogą mieć nawet 20 cm długości, taka skrzeplina odrywa się, płynie z prądem krwi, żyłami do serca, przepływa przez serce i zatrzymuje się w tętnicach płucnych, które w konsekwencji zatyka. - Powodując np. duszność, omdlenie, zasłabnięcie - dodał specjalista.
Szacuje się, że zakrzepica w Polsce dotyka 1 osobę na 1000. Większość z nas kojarzy ją z bólem łydki, bólem uda, asymetrycznym obrzękiem jednej kończyny, zaczerwieniem nogi. - To są objawy zakrzepicy żylnej, niestety nie zawsze w zakrzepicy żylnej takie objawy występują. Mówimy o tym, że może, to być cichy przebieg choroby, który może się manifestować samą zatorowością płucną, bo nie ma żadnych objawów z zakresu nogi, kończyn dolnych, a jest nagłe zatrzymanie krążenia czy nagła duszność - tłumaczył specjalista.
Zakrzepica - kto znajduje się w grupie ryzyka?
Schorzenie można rozpoznać na podstawie badania krwi (sprawdza się tzw. D-dimery), dodatkowo u osób z podejrzeniem zakrzepicy wykonuje się USG żył kończyn dolnych. - Można ocenić, czy w żyłach są skrzepliny, to jest precyzyjna metoda oceny zakrzepicy żylnej - wyjaśnił specjalista.
Warto pamiętać, że w grupie ryzyka znajdują się osoby unieruchomione, np. po operacjach oraz które odbywają długie loty samolotem (powyżej 4 godzin). Ryzyko rozwoju zakrzepicy jest wyższe u seniorów, u kobiet w ciąży, u osób z chorobą nowotworową oraz tych, u których w rodzinie wystąpiła choroba zakrzepowo-zatorowa.
Co można zrobić, aby nie zachorować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rośnie liczba osób zakażonych tzw. mięsożerną bakterią. Kto musi szczególnie uważać?
- Czy badanie krwi może wykryć niewydolność serca? Specjaliści doszli co ciekawych wniosków
- O chorobie dowiedziała się zaraz po narodzinach córki. Marta Wiśniewska: "To było niesprawiedliwe"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News