O chorobie dowiedziała się zaraz po narodzinach córki. Marta Wiśniewska: "To było niesprawiedliwe"

"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska choruje na cukrzycę
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta "Sarsa" Markiewicz cierpi na otosklerozę. Co wiemy o tej chorobie?
"Diagnozy gwiazd". Marta "Sarsa" Markiewicz cierpi na otosklerozę. Co wiemy o tej chorobie?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
Marta Wiśniewska od 20 lat zmaga się z cukrzycą typu 1. i już prawdopodobnie do końca życia będzie musiała systematycznie przyjmować dawki insuliny. Moment, w którym usłyszała od lekarzy, że jest przewlekle chora, był dla niej szczególny, ponieważ zaledwie kilka miesięcy wcześniej urodziła drugie dziecko. Jak zareagowała na tę wiadomość? Na czyją pomoc w wychowywaniu pociech mogła wówczas liczyć? Jakie objawy aż tak bardzo ją zaniepokoiły, że mimo początkowego bagatelizowania symptomów w końcu udała się po pomoc medyczną? O tym tancerka opowiedziała w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską w ramach cyklu "Diagnozy gwiazd". W dyskusji wzięła udział także specjalistka w dziedzinie diabetologii dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Cykl wideo "Diagnozy gwiazd" to rozmowy redaktorki dziendobry.tvn.pl Bereniki Olesińskiej z osobami znanymi w przestrzeni medialnej, które borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi oraz dyskusje z lekarzami specjalizującymi się w danej dziedzinie medycyny, którzy dokonują analizy danego przypadku i przekazują widzom merytoryczną wiedzę na temat konkretnej jednostki chorobowej.

Marta Wiśniewska o cukrzycy. Jak pogodziła macierzyństwo z chorobą?

Marta Wiśniewska stosuje w wypowiedziach medialnych bardzo ciekawy zabieg personifikacji choroby. Tancerka nazywa cukrzycę swoją nieodłączną koleżanką, z którą musiała nauczyć się żyć, ale wobec której odczuwa niekiedy negatywne emocje. Ta nierówna pod względem korzyści relacja choreografki z przykrymi dolegliwościami trwa już od ponad dwóch dekad - dokładnie tyle, ile lat ma młodsze z dzieci gwiazdy, czyli córka Fabienne. Oznacza to, że diagnoza została postawiona, gdy Marta dopiero rozpoczynała przygodę z rodzicielstwem. Czy problemy zdrowotne mocniej odbiły się na psychice młodej mamy, czy może miały większy wpływ na bliskich, np. na ówczesnego męża - Michała Wiśniewskiego?

- Głównie ja musiałam się z tym mierzyć. I to trochę ja byłam zbuntowana na początku. Nie mogłam zrozumieć, czemu ja, skoro się lepiej prowadzę niż całe moje otoczenie koncertowo-showbiznesowe. Ja jestem bardziej sportowcem niż imprezowiczem, więc to było dla mnie trochę niesprawiedliwe - wyznaje z perspektywy czasu tancerka.

W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską zaznacza jednak, że robiła wszystko, by dopasować chorobę do swojego pełnego codziennej aktywności funkcjonowania. - Mimo że nastąpiła ogromna zmiana, że postawiono mi diagnozę, że jestem przewlekle chora i ta choroba nie zniknie za chwilę, to nie wywróciła ona mojego życia zupełnie do góry nogami. (...) Raczej starałam się tę chorobę wprowadzić do mojego życia i jakoś ją ujarzmić niż zwariować i nie wiedzieć, co teraz będzie. Więc skoro ona na mnie tak nie wpłynęła, to na ludzi, którzy ze mną przebywali - też nie. Ja jedno, co zrobiłam od razu, to wszystkim moim współpracownikom czy ludziom, których znam, powiedziałam o tej chorobie, co może się wydarzyć - wspomina choreografka.

Jeśli chodzi o to, że byłam mamą i miałam dwójkę małych dzieci na swojej głowie, to na szczęście podzieliłam ten obowiązek też na moją mamę, mojego tatę. Moja siostra bardzo, bardzo mi pomagała
- wymienia w cyklu "Diagnozy gwiazd".

Cukrzyca ciążowa - jaki ma wpływ na rozwój cukrzycy innego typu?

Pierwsze problemy z nieodpowiednim poziomem cukru w organizmie zostały w przypadku Marty Wiśniewskiej zauważone w trzecim trymestrze jej drugiej ciąży. Można więc było przypuszczać, że jest to tzw. cukrzyca ciążowa, która z założenia bywa najczęściej dolegliwością przejściową. Tancerka nie przyjmowała wówczas insuliny, a niedobory bądź nadmiary cukru wyrównywała odpowiednią dietą. W chwili porodu dolegliwości zniknęły, jednak zaledwie trzy miesiące później u znanej choreografki zdiagnozowano cukrzycę typu 1., czyli tę, którą leczy się pod okiem diabetologa.

- Często kobiety, które miały wcześniej rozpoznaną cukrzycę ciążową, później jej nie mają. Natomiast wiemy, że kobiety, które w pierwszej, drugiej ciąży miały, to w kolejnych mają większe prawdopodobieństwo, że ta cukrzyca nawróci - wyjaśnia w dziendobry.tvn.pl dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. - A są też przypadki takie jak twój [Marty Wiśniewskiej - przyp. red.], że niestety nie jest to cukrzyca typu 2., czyli związana ze zmianami metabolicznymi, które mogą się same cofnąć. Czasami zdarza się tak, że rozpoznajemy cukrzycę typu 1., czyli tę, która wiąże się z destrukcją trzustki. I tej destrukcji nie jesteśmy już w stanie naprawić, bo nie mamy na razie takich narzędzi. W takim przypadku już do końca życia jakąś dawkę tej insuliny przyjmować będziemy musieli - uświadamia lekarka.

Tutaj akurat ciąża wywołała pewne informacje i wstępną diagnostykę, która mogła być postawiona. Szybko ten nawrót wystąpił, bo remisja, czyli brak choroby, występowała krótko - tylko trzy miesiące. Ale to mógł być każdy inny moment w życiu. Akurat my, kobiety, jesteśmy mocno doświadczane dużymi zmianami w ciąży, pomimo że nadal jest to fizjologia
- oceniła w cyklu "Diagnozy gwiazd" specjalistka w dziedzinie diabetologii.

Marta Wiśniewska lekceważyła pierwsze symptomy cukrzycy

Objawy, których na początku choroby doświadczyła Marta Wiśniewska, były bardzo charakterystyczne i typowe dla cukrzycy. Tancerka jednak przyznaje, że mocno je ignorowała i szukała drugiego dna ich występowania.

- Bardzo chciało mi się pić. Ale to nie jest takie pragnienie, gdy kogoś suszy. Po prostu ja wypijałam jedną szklankę wody, soku i już myślałam o tym, gdzie jest moja druga szklanka, więc piłam cały czas. (...) Chodziłam do toalety w związku z tym co chwilę, ale wydawało mi się, że mróz idzie i pewnie chce mi się pić, bo jest zimno, więc bardzo mocno sobie to tłumaczyłam. Też byłam bardzo zmęczona, bardzo. Ja naprawdę potrafiłam gdzieś przysnąć co chwilę, gdzieś siedząc na kanapie, więc też mi się wydawało, że jestem przeciążona, że tyle pracuję, ta dwójka dzieci, nic tu już nie ogarniam - wspomina w rozmowie z Bereniką Olesińską w cyklu "Diagnozy gwiazd".

Też dość mocno schudłam. To jedyne, co mi się podobało. Mówię: "Uuu, wspaniale!". Ale również pogorszył mi się wzrok. (...) Miałam swoją stałą wadę, a okazało się, że ta wada się pogłębiła do -4 dioptrii, więc ja w ogóle jeździłam w dwóch parach okularów
- wylicza Marta Wiśniewska.

Objawy cukrzycy. Kiedy udać się do lekarza?

Według statystyk aż 3-4 miliony Polaków cierpi na cukrzycę, z czego nawet milion osób może tego nie wiedzieć. Dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly przestrzega więc, że symptomy tej przewlekłej choroby nie zawsze są tak klarowne i łatwe do rozpoznania jak w przypadku Marty Wiśniewskiej.

- Tutaj mówimy o tych kilku milionach osób ogólnie o wszystkich rodzajach cukrzycy, a tak jak sobie powiedzieliśmy, te choroby nie są jednolite. W cukrzycy typu 1., tam, gdzie jest ewidentny brak insuliny, objawy są nagłe i o nich mówimy, że tak cukrzyca może wyglądać. Większość, bo 80% cukrzycy, to jest jednak cukrzyca typu 2., więc jeżeli mówimy o rozpoznaniu, to głównym objawem jest nic. Bo nie ma objawu. Ta cukrzyca typu 2. w ogóle się nie objawia i to jest główny problem, bo ta cukrzyca może trwać 5-10 lat, później pacjent do nas przychodzi w bardzo zaniedbanym stanie, a te wszystkie objawy będą pojawiały się bardzo powoli i pacjenci się do nich przyzwyczajają - alarmuje w "Diagnozach gwiazd" specjalistka w dziedzinie diabetologii.

Lekarka potwierdziła, że typowymi oznakami zwiastującymi cukrzycę typu 1. są m.in.: nadmierne łaknienie oraz pragnienie i jednoczesna utrata masy ciała.

- Jak to się dzieje np. w ciągu półtora miesiąca, to koniecznie, koniecznie, nawet nie ma co się zastanawiać, trzeba się udać na diagnostykę - zaleca rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Ekspertka wśród niepokojących symptomów wymieniła również zmiany skórne charakterystyczne wyłącznie dla cukrzycy oraz zaburzenia wzroku. - U pacjentów w podeszłym wieku mogą wystąpić np. trudno gojące się rany albo pacjenci mogą mieć nieprzyjemny zapach z ust, bo w momencie, kiedy bardzo dużo insuliny nam brakuje, to dochodzi do tzw. ketozy. (...) Często tego cukru jest tak dużo, że on przechodzi różne metaboliczne zmiany i jest ten nieprzyjemny zapach zgnitych jabłek. Niektórzy mówią, że taki, jakby się pacjent napił wina jabłkowego - wyjaśnia dr Wachowska-Kelly.

W jakim wieku i w jakich okolicznościach powinniśmy udać się na profilaktyczne badania, mimo braku wystąpienia zauważalnych objawów cukrzycy? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo zamieszczonego na górze strony.

Jak wygląda dzień diabetyka z perspektywy Marty Wiśniewskiej? Czy tancerka kiedykolwiek czuła, że jej życie jest zagrożone przez cukrzycę? Ile pieniędzy wydaje na leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych odcinkach "Diagnoz gwiazd", które już niebawem pojawią się na stronie dziendobry.tvn.pl.

Bohaterami poprzednich odsłon "Diagnoz gwiazd" byli:

 • Klaudia El Dursi i gastroenterolog dr n. med. Dawid Szkudłapski (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK);
  • Barbara Kurdej-Szatan i lekarka chorób zakaźnych dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK).

   Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

   Zobacz także:

   Reporter: Berenika Olesińska

   Źródło zdjęcia głównego: dziendobry.tvn.pl

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości

   Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
   Materiał promocyjny

   Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

   Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
   Materiał promocyjny

   Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz