cukrzyca

  cukrzyca

  Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Każdego dnia kolejne osoby słyszą podobną diagnozę. Choć grono diabetyków stale się powiększa, wciąż żyjemy obok siebie, nierzadko nawet mijamy się na ulicach, nie wiedząc, że na co dzień borykamy się z tak podobnymi problemami! A przecież najcenniejszą wiedzę możemy czerpać od siebie nawzajem. W takim właśnie duchu powstał portal Szkoła Diabetyka – platforma, za pośrednictwem której można nie tylko zdobywać wiedzę na temat cukrzycy bezpośrednio od lekarzy specjalistów, ale także stać się częścią wspierającej i pomocnej społeczności cukrzyków.

  Morwa biała od wieków ceniona jest za swoje właściwości i działanie prozdrowotne. Owoce morwy białej można jeść na surowo, ale występują też w postaci suszonej, a z jej liści można przygotowywać zdrowy napar. W sprzedaży dostępne są też suplementy diety w postaci tabletek z morwy białej.

  Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.

  Nawet co trzecia młoda kobieta zmagająca się z cukrzycą typu 1 może mieć diabulimię. Dotknięte nią pacjentki rezygnują lub mocno ograniczają przyjmowanie insuliny, aby nie przytyć. Jak rozpoznać tę chorobę? Do jakich powikłań może prowadzić? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistką chorób wewnętrznych, diabetologiem.

  Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,5 miliona osób. Mimo że nie da się jej całkowicie wyleczyć, to można nad nią zapanować. Kluczowe znaczenie ma przyjmowanie leków, dieta oraz regularne sprawdzanie stężenia glukozy. W tym ostatnim elemencie szczególnie pomocny jest system ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania - FreeStyle Libre.

  2,3 mln Polaków cierpi na cukrzycę, ale szacuje się, że ich rzeczywista liczba wynosi nawet 4 mln. Na całym świecie zmaga się z nią 425 milionów ludzi, a problem narasta także wśród dzieci i młodzieży. Jak rozpoznać tę chorobę? Jak wygląda sytuacja cukrzyków w czasie pandemii? O tym mówił w naszym programie dziennikarz Michał Figurski, prezes Fundacji Najsłodsi.

  Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN diabetologa dra n. med. Arkadiusza Krakowieckiego, współpracującego z Roche Diabetes Care Sp. z o.o. i lekkoatletę Sebastiana Bednarczyka, aby opowiedzieli o innowacyjnej technologii, która pomaga stale kontrolować poziom cukru we krwi. Z jakich elementów się składa? W jaki sposób urządzenie alarmuje, że poziom cukru jest zbyt niski lub za wysoki?

  Mleko od wielbłąda ma mniej tłuszczu od mleka krowiego, smakuje jak kremówka i mimo że jest słodkie, zalecane jest chorym na cukrzycę. Jakie jeszcze ma zalety? O właściwości mleka wielbłądziego zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyk Annę Radowicką.

  Jak pokazują najnowsze badania, na cukrzycę choruje coraz więcej dzieci. Niestety problem z roku na rok będzie narastał. Państwowe przedszkola i szkoły mają obowiązek przyjąć każde dziecko w swoje szeregi. Niestety duża część placówek odmawia współpracy. Czego obawiają się nauczyciele? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Iwonę Sierant, z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę oraz Aleksandrę Świerzy, z Towarzystwa Pomocy Dzieciom o Młodzieży z Cukrzycą.

  Transplantolog dr hab. n. med. Michał Wszoła szefuje konsorcjum, które prowadzi innowacyjne w skali świata badania nad stworzeniem bionicznej trzustki. W zespole powołanym przez doktora jest lekarz Andrzej Berman. Obu Panów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich projekt. Na jakim etapie są prace? Za ile lat możemy podziwiać jej efekty? Czy są jedynymi naukowcami na świecie, którzy pracują nad bioniczną trzustką? Jak oceniają stan transplantologii w Polsce?

  Swego czasu wiele osób zaniepokoił wygląd Michała Kamińskiego. Widać było, że polityk zrzucił bardzo dużo kilogramów. Okazało się, że powodem zmiany jego wyglądu jest cukrzyca. Kto go zmusił do zrobienia badań? Jak sobie radzi z tą chorobą? Michała Kamińskiego gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Właśnie ukazała się jego druga książka. O czym jest?

  Wszyscy wiemy, że cukier niszczy nasze zdrowie i sylwetkę, ale czy faktycznie przyspiesza starzenie skóry? W Dzień Dobry Wakacje spytaliśmy o to dr. Marcina Ambroziaka - lekarza medycyny estetycznej. Ale jak żyć bez słodkości? Czy "zdrowe" zamienniki cukru są faktycznie takie zdrowe? Czy cukier należy wyeliminować z diety całkowicie? I jak go najłatwiej ostawić? Zobacz, co do powiedzenia na ten temat ma dietetyczka Agnieszka Mielczarek.

  Czy cukrzyca to znamię naszych czasów? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy diabetolog dr n. med. Annę Jeznach-Steinhagen, by powiedziała o tej chorobie. Jakie są jej objawy? Kto powinien regularnie badać poziom cukru we krwi i jak często należy to robić? Co sprawia, że możemy się znaleźć w grupie ryzyka? Czym może skutkować niezdiagnozowana lub źle leczona cukrzyca? I czym różni się życie codzienne cukrzyka od osoby zdrowej?

  Przez cukrzycę przez jakiś czas musiał poruszać się na wózku inwalidzkim. Prawie stracił nogę. Dariusz Gnatowski walczy o zdrowie. "Kiedy jest się pięknym, młodym i zdrowym, to ludzi chorych się nie widzi" - powiedział Dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej. Jak edukuje ludzi na temat cukrzycy? Co Dariusz Gnatowski będzie jadł w nadchodzące święta?