cukrzyca

  To dobre wiadomości dla osób chorych na cukrzycę, gruźlicę lekooporną, a także białaczkę szpikową.

  Mamy dobrą wiadomość dla cukrzyków. Według najnowszych badań wystarczy kilkuminutowy spacer po posiłku, by zmniejszyć poziom cukry we krwi. Jak to możliwe?

  W popularnych lekach na cukrzycę wykryto zanieczyszczenie potencjalnym czynnikiem rakotwórczym - informuje amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). O których preparatach mowa? Którzy pacjenci muszą uważać?

  Naukowcy i lekarze wiedzą coraz więcej na temat możliwych powikłań po przechorowaniu COVID-19. Zaliczają się do nich m.in. rozwój cukrzycy czy zmiany w płucach. Jakie badania zatem warto wykonać po przejściu koronawirusa? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Michałem Domaszewskim, specjalistą medycyny rodzinnej.

  "Nie cierpię jej".

  Anna Jastrzębska wspiera kobiety, które mimo choroby chcą mieć potomstwo. "Ważne, by w cukrzycy ciąża nie była zaskoczeniem" - radzi.

  Dietetyczka radzi, jakie produkty wykorzystywać.

  Coraz więcej dzieci z ciężką kwasicą ketonową trafia na oddziały diabetologiczne i OIOM-y. Dotyczy to także najmłodszych pacjentów, nawet rocznych. Czy ten wzrost może mieć związek z pandemią? Co łączy COVID-19 i cukrzycę?

  Infekcja wirusowa może aktywować w organizmie mechanizmy, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy takie zagrożenie niesie za sobą również zakażenie koronawiruem SARS-CoV-2?

  Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, z jej objawami muszą mierzyć się nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Liczba pacjentów cierpiących na tę przypadłość wciąż wzrasta, jednak wiele osób unika badań profilaktycznych, pozwalających wykryć nieprawidłowości w organizmie. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Agnieszka Woźniak-Starak opublikowała w mediach społecznościowych poruszające wyznanie i zaapelowała do fanów o to, by zatroszczyli się o swoje zdrowie.

  Badania pokazują, że z cukrzycą zmagają się 3 miliony Polaków. Dodatkowo milion nie wie, że choruje. Jak wygląda codzienne życie z cukrzycą? Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Figurskim, dziennikarzem i prezesem fundacji "Najsłodsi" oraz Mateuszem Rudykiem, kolarzem torowym, który choruje na cukrzycę.

  Owoce i warzywa ważne są w każdej diecie, ponieważ dostarczają niezbędnych do życia witamin i wartości odżywczych. Jakie i w jakiej formie owoce powinny wybierać osoby z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym? Na co powinny zwracać uwagę?

  Lech Wałęsa gorzej poczuł się po spotkaniu z młodzieżą i trafił do szpitala. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy związane z rozrusznikiem serca, jak w marcu 2021 r., a o problemy ze stopą cukrzycową. To groźne powikłanie cukrzycy, które dotyka nawet 10 proc. diabetyków.

  Morwa biała od wieków ceniona jest za swoje właściwości i działanie prozdrowotne. Owoce morwy białej można jeść na surowo, ale występują też w postaci suszonej, a z jej liści można przygotowywać zdrowy napar. W sprzedaży dostępne są też suplementy diety w postaci tabletek z morwy białej.

  Biz Markie, zwany "księciem klauna hip-hopu", nie żyje. Fani pamiętają go z wielkiego przeboju "Just A Friend". Raper, DJ, aktor, prezenter telewizyjny i komik od roku zmagał się z cukrzycą. Zmarł w wieku 57 lat.

  Polacy należą do jednych z najbardziej otyłych nacji. Jak wskazują statystyki, problem dotyczy co 6. kobiety i co 7. mężczyzny. Co gorsza, nie mamy świadomości, że nieprawidłowa masa ciała nie wynika jedynie ze stylu życiu i jest czymś więcej niż tylko defektem kosmetycznym. Aktor Cezary Żak schudł 30 kg i w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził, co go zmotywowało do radykalnej zmiany.

  Nawet co trzecia młoda kobieta zmagająca się z cukrzycą typu 1 może mieć diabulimię. Dotknięte nią pacjentki rezygnują lub mocno ograniczają przyjmowanie insuliny, aby nie przytyć. Jak rozpoznać tę chorobę? Do jakich powikłań może prowadzić? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistką chorób wewnętrznych, diabetologiem.

  Poziom cukru we krwi może być różny każdego dnia i wpływ na to ma wiele czynników. Niektórzy mają lekko podniesiony dopuszczalny poziom, inni natomiast znacznie i wówczas warto sprawdzić, czy nie jest to wywołane cukrzycą. Co jeść, by regulować poziom cukru we krwi?

  Cukrzyca to choroba, na którą cierpi w Polsce 3 mln osób. Jak wygląda codzienne życie z tym schorzeniem? Z jakimi wyrzeczeniami się wiąże? Rozmawiamy o tym z Małgorzatą Marszałek, która z cukrzycą zmaga się od prawie trzydziestu lat.

  Co dziesiąta kobieta zmaga się z zaburzeniami w czasie ciąży. Obecne metody diagnozowania nie są wystarczające, żeby zidentyfikować wszystkie komplikacje. Teraz naukowcy znaleźli sposób, by przewidzieć je już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Chodzi o poziom hormonów w łożysku.

  Rany, które powstają u pacjentów po poważnych poparzeniach, czy zmagających się z cukrzycą są trudne w leczeniu i zazwyczaj bardzo długo się goją. Na szczęście medycyna znalazł sposób, aby temu zaradzić. Jaki?

  Norma cukru we krwi u dorosłych i u dzieci na czczo wynosi od 70 do 99 miligramów na decylitr. Wyższa wartość może oznaczać cukrzycę, która objawia się m.in. wzmożonym pragnieniem, niezamierzonym ubytkiem masy ciała, zwiększonym łaknieniem, częstymi infekcjami.

  Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,5 miliona osób. Mimo że nie da się jej całkowicie wyleczyć, to można nad nią zapanować. Kluczowe znaczenie ma przyjmowanie leków, dieta oraz regularne sprawdzanie stężenia glukozy. W tym ostatnim elemencie szczególnie pomocny jest system ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania - FreeStyle Libre.

  Goodwill Zwelithini, najdłużej w historii panujący monarcha Zulusów, nie żyje. Król zmarł w trakcie leczenia powikłań związanych z cukrzycą. Informację o jego śmierci przekazała południowoafrykańska telewizja publiczna SABC.

  Pacjenci różnie przechodzą COVID-19: jedni bezobjawowo, inni wymagają specjalistycznej pomocy. Naukowcy z Tufts University w Medford ustalili, że hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizacji najczęściej potrzebują pacjenci, którzy cierpią na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych.

  Pani Hanna, w obawie przed koronawirusem, izolowała się domu od początku pandemii. Musiała jednak pójść do szpitala na zabieg chirurgiczny. Niestety, doszło do zakażenia i kobieta zmarła. Jej rodzina zarzuca personelowi niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków. Sprawę zbadali reporterzy Uwagi! TVN.

  Nie żyje Udo Walz, jeden z najbardziej znanych niemieckich fryzjerów. Smutną wiadomość potwierdził jego mąż. Co było przyczyną śmierci?

  2,3 mln Polaków cierpi na cukrzycę, ale szacuje się, że ich rzeczywista liczba wynosi nawet 4 mln. Na całym świecie zmaga się z nią 425 milionów ludzi, a problem narasta także wśród dzieci i młodzieży. Jak rozpoznać tę chorobę? Jak wygląda sytuacja cukrzyków w czasie pandemii? O tym mówił w naszym programie dziennikarz Michał Figurski, prezes Fundacji Najsłodsi.

  Cukrzyca jest nazywana "cichym zabójcą". Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jaki jest ich związek z koronawirusem? Wyjaśniał to prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.