Listopad jest miesiącem walki z cukrzycą. To wtedy obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, który ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z tą chorobą.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Czy jest zdrowa? Najnowsze badania sugerują, że tak. Naukowcy są zdania, że może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu II. W jaki sposób?
Kawa to jeden z najpopularniejszych na świecie. Część z nas zaczyna od niej dzień, są też tacy, którzy popijają nią leki. Tymczasem takie praktyki mogą być niebezpieczne i wpłynąć na skuteczność farmaceutyków. Których leków lepiej nie łączyć z kawą?
Z cukrzycą może się zmagać nawet 3 miliony Polaków. Schorzenie długo nie daje objawów i wiele osób nie ma świadomości, że choruje. Natomiast niepokojące symptomy można zaobserwować m.in. podczas seksu. Co powinno nas zaniepokoić? Zapytaliśmy o to dr Sylwię Kuźniarz-Rymarz, internistkę i endokrynolożkę.
Cukrzyca typu I to najczęściej diagnozowana choroba przewlekła u dzieci. Schorzenie charakteryzuje się m.in. wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu czy spadkiem masy ciała przy dużym apetycie. Jak wygląda codzienne życie dziecka, które ma cukrzycę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Karolina Gromek, Zofia Gromek, która choruje na cukrzycę typu I oraz dr n. med. Lidia Groele pediatra, diabetolog, endokrynolog dziecięcy.
Nazywana jest cichym zabójcą, a jej częstość występowania stale rośnie. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Nieleczona prowadzi do poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci. Jak nauczyć się z nią żyć? Co robić, by poprawić swoje samopoczucie? Cenne wskazówki zdradza Maja Makowska, znana jako @SugarWoman, pierwsza na świecie osoba z cukrzycą, która ukończyła Double Ironmana (7,6 km pływania, 360 km rowerem, 84,4 km biegu).
Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja cukrzycy. Wyrównać go pozwala odpowiednio zbilansowana dieta. Czy sama zmiana menu wystarczy? W tym celu naukowcy położyli całkowicie zdrowych mężczyzn na 60 dni do łóżka. Jakie wnioski wyciągnięto z tego nietypowego eksperymentu?
Zdrowy styl życia nie kończy się tylko na odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Eksperci alarmują, aby zwracać uwagę na produkty codziennego użytku, jakie posiadamy w naszych domach. Jak się okazuje, związki chemiczne zawarte w niektórych przedmiotach, kosmetykach oraz środkach czyszczących narażają kobiet na rozwój "cichego zabójcy".
Bycie w związku i mieszkanie z partnerem ma korzystny wpływ na zdrowie. Badacze z Luksemburga i Kanady dowiedli, że osoby po 50. roku życia, które dzielą życie z kimś bliskim mają niższy poziom glukozy we krwi, a także ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego jest u nich znacznie mniejsze. Jak to możliwe?
Cukrzyca typu 2. to jedna z częściej diagnozowanych chorób. Najnowsze badania pokazują, że skład mikrobiomu jelitowego może mieć związek z chorobą. Niektóre bakterie mogą sprzyjać cukrzycy, inne - chronić przed jej rozwojem. W jaki sposób?
Wiele osób odmawia sobie spożywania ziemniaków w obawie przed zachorowaniem na cukrzycę typu drugiego. Wyniki badań przeprowadzonych przez duńskich i australijskich naukowców zmieniają sposób postrzegania popularnego składnika diety.
Choć igły do penów są jednorazowe i informacja ta jest umieszczana na opakowaniach, nadal wiele osób wykorzystuje je wielokrotnie. Czym to grozi? To i inne pytania mogą Państwo zadać naszemu ekspertowi.
Od pewnego czasu w aptekach zaczyna brakować farmaceutyków stosowanych przez pacjentów z cukrzycą i otyłością. Leki inkretynowe pomagają pozbyć się dodatkowych kilogramów. Niestety zaczęły sięgać po nie osoby zdrowe, które bez wyrzeczeń chcą schudnąć. Aby walczyć z tym procederem, resort zdrowia rozważa wprowadzenie reglamentacji tych leków. Czy to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n.med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem.
Mamy dobrą wiadomość dla cukrzyków. Według najnowszych badań wystarczy kilkuminutowy spacer po posiłku, by zmniejszyć poziom cukry we krwi. Jak to możliwe?
W popularnych lekach na cukrzycę wykryto zanieczyszczenie potencjalnym czynnikiem rakotwórczym - informuje amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). O których preparatach mowa? Którzy pacjenci muszą uważać?
Naukowcy i lekarze wiedzą coraz więcej na temat możliwych powikłań po przechorowaniu COVID-19. Zaliczają się do nich m.in. rozwój cukrzycy czy zmiany w płucach. Jakie badania zatem warto wykonać po przejściu koronawirusa? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Michałem Domaszewskim, specjalistą medycyny rodzinnej.
Coraz więcej dzieci z ciężką kwasicą ketonową trafia na oddziały diabetologiczne i OIOM-y. Dotyczy to także najmłodszych pacjentów, nawet rocznych. Czy ten wzrost może mieć związek z pandemią? Co łączy COVID-19 i cukrzycę?