Jakie wydatki musi ponosić diabetyk? Marta Wiśniewska podała kwoty. "To są spore pieniądze"

"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Ile pieniędzy Marta Wiśniewska wydaje na leczenie cukrzycy?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska kilkukrotnie przeżyła hipoglikemię. Co wtedy odczuwała?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Marta Wiśniewska o objawach cukrzycy. Jak pogodziła chorobę z macierzyństwem?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan zaprzecza, że promuje metodę ILADS w leczeniu boreliozy
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie. Jakie aktorka miała objawy?
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
"Diagnozy gwiazd". SIBO - dolegliwość, z którą zmaga się Klaudia El Dursi
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
"Diagnozy gwiazd". Klaudia El Dursi opowiada o dolegliwościach żołądkowo-jelitowych
Pompy, peny, kilka rodzajów insuliny, tabletki regulujące poziom cukru we krwi, glukagony oraz specjalne systemy ciągłego monitorowania - to tylko niektóre z medykamentów oraz urządzeń, w które diabetyk jest na co dzień zaopatrzony. Marta Wiśniewska w prowadzonym przez Berenikę Olesińską cyklu dziendobry.tvn.pl "Diagnozy gwiazd" wskazała, jakie koszty leczenia musi pokryć z własnej kieszeni, a które leki podlegają refundacji. Czy cukrzyca typu 1. może być dziedziczona? Jeżeli tak, to po kim? Te kwestię wyjaśniła specjalistka w dziedzinie diabetologii dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Cykl wideo "Diagnozy gwiazd" to rozmowy redaktorki dziendobry.tvn.pl Bereniki Olesińskiej z osobami znanymi w przestrzeni medialnej, które borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi oraz dyskusje z lekarzami specjalizującymi się w danej dziedzinie medycyny, którzy dokonują analizy danego przypadku i przekazują widzom merytoryczną wiedzę na temat konkretnej jednostki chorobowej.

Cukrzyca typu 1. - dziedziczenie, wiek pacjentów

Zwykło się mówić, że cukrzyca typu 1. jest chorobą wykrywaną wyłącznie u pacjentów w wieku dziecięcym i nastoletnim, jednak teza ta nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ problemy z wyrównaniem poziomu glukozy we krwi mogą dopaść każdego. 

- Przyzwyczailiśmy się do tego, że to jest cukrzyca dzieci. Mam skrajny przypadek pacjentki, którą w wieku 80 lat przyjęłam na oddział ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1. - uświadamia w dziendobry.tvn.pl diabetolożka Patrycja Wachowska-Kelly.

Lekarka zaznacza, że obecnie można wymienić o wiele więcej typów cukrzycy niż znane jeszcze do niedawna tylko dwa rodzaje. Cukrzyca typu 2. kojarzy się głównie z pacjentami cierpiącymi na otyłość i prowadzącymi niezdrowy tryb życia. Na wystąpienie cukrzycy typu 1. ma wpływ więcej bodźców - zarówno zewnętrznych, jak i genetycznych.

- Nie ma dobrych badań mówiących, jaki czynnik zewnętrzny [wpływa na wystąpienie cukrzycy - przyp. red.]. Bo gdybyśmy go poznali, to byśmy wdrożyli tzw. profilaktykę. Mówi się o czynnikach środowiskowych, mówi się o czynnikach genetycznych. Rzeczywiście, bardziej to cukrzyca typu 1. jest związana z czynnikami genetycznymi, czyli że ją dziedziczymy, ale nie w pierwszej linii. Z reguły rodzice nie przekazują dzieciom - komentuje ekspertka.

Ile kosztuje leczenie diabetyków?

Chorująca od ponad 20 lat na cukrzycę typu 1. Marta Wiśniewska w cyklu "Diagnozy gwiazd" wyznała, że koszty związane z leczeniem, które musi regularnie pokrywać, są dość wysokie. - Wydaję sporo, ponieważ biorę też lekarstwa, które nie są stricte dedykowane dla cukrzycy typu 1., więc nie są refundowane. Nie liczę tego tak dokładnie, ale to jest kilkaset złotych na pewno, bo trzeba kupić paski, ja kupuję insulinę krótko działającą, insulinę długo działającą. Biorę też insulinę, która ogólnie reguluje mi cukry i moją przemianę materii. Biorę ją raz w tygodniu, więc to jest kolejna insulina. Oprócz tego jeszcze biorę tabletki, które regulują mi te cukry w nocy. Taka jestem obstawiona w każdym miejscu, ale to jest mój sposób na cukrzycę i on się sprawdza. Ja się bardzo dobrze po tym czuję - stwierdziła tancerka.

Dwie insuliny, które są dedykowane dla cukrzycy typu 1., plus paski są refundowane. Ta jedna nie i tabletki też nie. To to jest kilkaset złotych. Jedna insulina, którą biorę raz w tygodniu, kosztuje prawie czterysta złotych, a to są cztery wstrzyknięcia w tej insulinie tylko, więc to są spore pieniądze
- wylicza Marta Wiśniewska w rozmowie z redaktorką Bereniką Olesińską.

Refundacja leczenia dla cukrzyków

W Polsce system refundowania leków oraz urządzeń służących do podawania insuliny jest bardzo rygorystyczny. Na pomoc finansową państwa mogą liczyć diabetycy mieszczący się w określonych ramach wiekowych oraz kobiety w ciąży.

- Nie tylko kryteria włączenia pompy są bardzo restrykcyjne, ale również kryteria utrzymania. Pacjent musi być odpowiednio wyrównany, musi mieć odpowiednią liczbę wizyt kontrolnych u danego lekarza, musi mieć udowodnione, że kontroluje [poziom cukru - przyp. red.], że nie ma spadków i hipoglikemii niekontrolowanej. (...) Jeżeli pacjent np. nie ma wyrównania odpowiedniego glikemii na pompie, to taka pompa w kolejnym roku może być dla niego nierefundowana już - tłumaczy w "Diagnozach gwiazd" dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Diabetolożka zaznacza, że lekarze starają się sensownie rozdzielać pomoc finansową, jednak bywa to bardzo utrudnione, szczególnie że nierzadko można spotkać się z nieodpowiedzialnym zachowaniem osób chorych na cukrzycę. - Czasami pacjenci nie mają samoświadomości. Ja mam niestety przykłady z poradni pacjentów, którzy przychodzą do mnie o godz. 12:00, bo tak byli zapisani. Młody człowiek. Mówię: "To jaki miał pan dzisiaj cukier?". "Jeszcze nie mierzyłem" - odpowiada. Mówię: "A co pan jadł?". "Jeszcze nic". I przyjechał samochodem. Przecież jakie on robi zagrożenie na drodze - przestrzega ekspertka.

Powikłania cukrzycowe - do czego prowadzi lekceważenie choroby?

Cukrzyca to bardzo podstępna choroba metaboliczna, ponieważ powikłania wynikające z jej nieleczenia są zarówno bezpośrednie, jak i odroczone. Mowa m.in. o martwicy, zawałach, udarach oraz uszkodzeniach nerek, wzroku czy serca.

- Mogą prowadzić do śpiączek. To są ciężkie stany pacjentów z całkowitym brakiem świadomości, z koniecznością hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii. (...) Mogą być uszkodzone części czuciowe. Na przykład pacjent nie czuje dotyku, może nie czuć bólu, może nie czuć temperatury. Na tej bazie może dochodzić do przedłużonego gojenia się ran albo w skrajnych przypadkach nawet tzw. zespołu stopy cukrzycowej - wymienia w rozmowie z redaktorką Berenika Olesińską dr Patrycja Wachowska-Kelly.

Jakie wskaźniki prawidłowego poziomu cukru w organizmie są właściwe? Pompa insulinowa czy peny - z której formy regulacji glukozy korzysta Marta Wiśniewska? Czy zarejestrowana w USA insulina wziewna ma szansę przyjąć się na polskim rynku? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo umieszczonego na górze strony.

W jakim wyjątkowym momencie życia Marta Wiśniewska dowiedziała się o swojej chorobie? Sprawdź TUTAJ. Popularna tancerka miewa momenty, w których boi się o własne życie. Jak opisuje traumatyczny stan hipoglikemii, którego kilkukrotnie doświadczyła? Zapoznaj się z wyznaniem gwiazdy.

Bohaterami poprzednich odsłon "Diagnoz gwiazd" byli:

  • Klaudia El Dursi i gastroenterolog dr n. med. Dawid Szkudłapski (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK);
    • Barbara Kurdej-Szatan i lekarka chorób zakaźnych dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska (odcinek 1. - LINK, odcinek 2. - LINK).

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

      Zobacz także:

      Reporter: Berenika Olesińska

      Źródło zdjęcia głównego: dziendobry.tvn.pl

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
      Materiał promocyjny

      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana