Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Gruszki to jedne z najsmaczniejszych owoców. Poza doskonałym smakiem zawierają ogrom cennych dla naszego zdrowia substancji. Szczególnie polecane są osobom, które chorują na cukrzycę. Dlaczego akurat diabetycy powinni wprowadzić je do swojego menu?

Czy jedzenie gruszek chroni przed cukrzycą?

Lekarka Magdalena Cubała-Kucharska na swoim profilu na Instagramie dzieli się z internautami swoją wiedzą medyczną. W jednym z ostatnich wpisów specjalistka postanowiła przedstawić zalety gruszek. Okazuje się, że te owoce są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. O spożywaniu produktów bogatych w ten związek powinni pamiętać przede wszyscy diabetycy. - Błonnik pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi, spowalniając wchłanianie cukru przez organizm - tłumaczyła specjalistka.

Co więcej, gruszki należą do produktów o tzw. niskim indeksie glikemicznym. - Nie powodują wzrostu poziomu cukru we krwi w przeciwieństwie do słodkich pokarmów i niektórych owoców - dodała. W gruszkach występują również antocyjany, przeciwutleniacze. Ich obecność w codziennej diecie może chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. - Naukowcy odkryli, że każda porcja gruszek spożywana tygodniowo zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 3 proc. - wyjaśniła.

Gruszki - jakie mają właściwości?

Błonnik nie tylko reguluje poziom glukozy, ale też wspomaga działanie układu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom. Warto pamiętać, że już średnia gruszka dostarcza niemal jedną czwartą dziennego zapotrzebowania na błonnik.

Po owoc warto sięgnąć również ze względu na sporą zawartość witamin z grupy B (zwłaszcza B6), które wspomagają działanie układu nerwowego. Gruszki to też witamina K oraz potas, którego potrzebuje układ krążenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: ABERRATION FILMS LTDSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes