Dieta laktoowowegetariańska – na czym polega? Jak wygląda jadłospis?

Laktoowowegetarianizm
Dieta laktoowowegetariańska – na czym polega? Jak dobrać jadłospis?
Źródło: yulka3ice/GettyImages
Laktoowowegetarianizm to dieta polegająca na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów mięsnych. Ten sposób odżywiania wyklucza również sery podpuszczkowe, żelatynę i inne artykuły uzyskiwane w wyniku uboju zwierzęcia. Dieta laktoowowegetariańska pozwala natomiast na delektowanie się smakiem jajek, nabiału i miodu.

Aby móc w pełni cieszyć się smakiem potraw bez mięsa, wszelkie zmiany w sposobie odżywiania należy wprowadzać stopniowo. Komponując jadłospis według zasad laktoowowegetarianizmu, trzeba pamiętać o spożywaniu pięciu porcji warzyw i owoców, a także o włączeniu do codziennego menu produktów zbożowych.

Laktoowowegetarianizm – co to jest?

Coraz więcej Polaków decyduje się przejść na dietę bezmięsną. Powodem rezygnacji z tego rodzaju produktów żywnościowych jest dbałość o sylwetkę, a także troska o zwierzęta i środowisko. Warto jednak podkreślić, że  wegetarianizm nie zawsze wygląda tak samo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Wyróżnia się dietę pescowegetariańską, w przypadku której można jeść ryby i owoce morza, laktoweganizm uwzględniający produkty mleczne, owowegetarianizm dopuszczający jedzenie jaj i weganizm, który całkowicie wyklucza produkty odzwierzęce z menu. Najlżejszą wersją diety bezmięsnej jest ta, która nie wyklucza spożywania jajek (jako najważniejszego źródła białka), nabiału oraz miodu. Osoby, które przeszły na laktoowowegetarianizm, mogą jeść wszystkie z wymienionych produktów.

Warto jednak pamiętać, że w ich diecie nie występuje mięso, ryby, smalec ani żelatyna. Ułożenie menu dla laktoowowegetarianina nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć świadomość, że niektóre sery mają w składzie podpuszczkę, która jest pozyskiwana podczas uboju zwierząt. Poza tym niektóre budynie, galaretki, serki topione lub homogenizowane zawierają żelatynę odzwierzęcą.

Z wiadomych przyczyn jest ona produktem, który nie występuje w diecie laktoowowegetariańskiej. Omawiany styl życia i sposób odżywiania nie ogranicza się jedynie do skrócenia listy produktów spożywczych, które można jeść. Osoby, które przechodzą na taką dietę, z reguły decydują się też na rezygnację ze skórzanej odzieży.

Jadłospis na diecie laktoowowegetariańskiej

Menu osób, które zrezygnowały z mięsa, wbrew pozorom nie jest nudne. To dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, których źródłem są warzywa i owoce dostępne w każdym sklepie. Źródłem białka są nie tylko wspomniane jaja, lecz także rośliny strączkowe, do których zalicza się groch, fasolę, ciecierzycę i soczewicę.

Tłuszcz, który jest tak samo ważny, jak białko, znaleźć można w kokosie i awokado. Klasycznym dodatkiem do bezmięsnych potraw jest oliwa z oliwek, która stanowi źródło niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Realizacja menu osoby stosującej dietę laktoowowegetariańską nie jest skomplikowana, musi jednak być ono odpowiednio zbilansowane, aby było zdrowe. Potrawy na diecie laktoowowegetariańskiej muszą  być też różnorodne.

Osoby zaczynające przygodę  z takim sposobem odżywiania powinny pamiętać, że na ich talerzu nie może zabraknąć podstawowych składników odżywczych. Dieta, o której mowa, opiera się na pięciu porcjach warzyw i owoców. Podstawą tego sposobu odżywiania są również produkty zbożowe, zawierające węglowodany złożone mające pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni.

Wbrew pozorom pieczywo i makarony nie są produktami, z których trzeba zrezygnować – są one smaczne i całkowicie pozbawione dodatków, które miłośnik laktoowowegetarianizmu mógłby uznać za zakazane. Warto pamiętać, że produkty zbożowe stanowią cenne źródło żelaza, którego niedobór często skutkuje anemią.

Efekty stosowania diety laktoowowegetariańskiej

Każdy, kto postanowi zrezygnować z jedzenia mięsa, musi mieć świadomość, że skutkiem odstawienia tego typu produktów może być ból brzucha. Aby uniknąć efektów ubocznych modyfikacji diety, wszelkich zmian należy dokonywać stopniowo.

Warto również co kilka miesięcy wykonywać okresowe badania krwi, które pokazują ewentualny niedobór witaminy D i B12 w organizmie. Po takim badaniu niezbędna może się okazać suplementacja składnikami mineralnymi i witaminami. Nie powinno to jednak powstrzymywać kogokolwiek przed przejściem na tego rodzaju dietę. Dieta laktoowowegetariańska pozwala na sporządzenie jadłospisu, który przypadnie do gustu i młodszym, i starszym, mogą z niej korzystać sportowcy, kobiety w ciąży oraz osoby w okresie dojrzewania.

Dzięki diecie laktoowowegetariańskiej można zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Poza tym osobom, które stronią od produktów mięsnych, łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę i zachować młody wygląd. Odpowiednio zbilansowana dieta bezmięsna poprawia przemianę materii, korzystnie wpływa na kondycję paznokci, włosów i skóry. Ten sposób odżywiania pozwala uniknąć chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, a także zmniejsza ilość cholesterolu LDL we krwi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości