Nadciśnienie tętnicze, często nazywane cichym zabójcą, to stan, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych jest stale podwyższone. Choć może wydawać się banalną dolegliwością, nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek. Zrozumienie istoty tej choroby jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o niej kardiolog, profesor Krzysztof J. Filipiak oraz lekarz Bartosz Komsta.
Co to jest nadciśnienie?
W studiu Dzień Dobry TVN Krzysztof Skórzyński poddał się badaniu ciśnienia tętniczego i okazało się, że wynik jest wysoki: 159/112. Czy to już choroba? - Tak naprawdę powinniśmy postawić diagnozę nadciśnienia z trzech pomiarów. Bierzemy wtedy średnią z tych pomiarów - stwierdził profesor Krzysztof Filipiak. - Jeśli wartość przekracza 140/90, to na kolejnych dwóch wizytach powinna być na dwóch wizytach lekarskich powtórzone i wtedy dopiero stwierdzamy nadciśnienie - dodał.
Warto wiedzieć, że nadciśnienie może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia. Choć wiele osób uważa, że dotyka ono tylko starszych, to młodsze osoby również są zagrożone, szczególnie jeśli prowadzą siedzący tryb życia, spożywają niezdrową dietę i są narażone na stres.
Kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym? Kiedy pomiary przekraczają wartości referencyjne:
- 90-100 na 55-50 mm Hg u noworodków,
- 100-110 na 70-75 mm Hg u dzieci (od 1. roku życia do 12 lat),
- 120-129 na 80-84 mm Hg u nastolatków i dorosłych,
- 130-139 na 70-79 mm Hg u seniorów (po 65. roku życia).
Jak się objawia nadciśnienie? Wczesne symptomy
Jednym z podstępów nadciśnienia jest to, że często nie daje ono wyraźnych objawów we wczesnych stadiach. Wiele osób może żyć latami nieświadomych, że ich ciśnienie krwi jest podwyższone.
- W przypadku nadciśnienia tętniczego może być tak, że pacjent nie ma żadnych objawów - podkreślił profesor FIlipiak. Jednakże w miarę pogarszania się sytuacji, mogą pojawić się symptomy takie jak bóle głowy, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem czy kołatanie serca. Warto również zwrócić uwagę na zmiany nastroju, problemy ze snem oraz uczucie zmęczenia. Okazuje się, że przypadki, w których pacjent nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na nadciśnienie tętnicze nie są wcale takie rzadkie. - Jest to częste zjawisko - przyznał Bartosz Komsta. - Tak jak powiedział profesor, pacjenci nie czują tego wysokiego ciśnienia - dodał.
Nadciśnienie nie boli, zatem skąd wiadomo, że je mamy? Czy je leczyć?
Istnieje powiedzenie, że nadciśnienie jest cichym zabójcą, ponieważ często nie daje wyraźnych sygnałów ostrzegawczych. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko choroby sercowo-naczyniowej w rodzinie lub jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia. Dlatego tak ważna jest prewencja. Jak często osoba zdrowa powinna mierzyć ciśnienie?
Na początku programu Krzysztof Skórzyński zażartował, że ostatni raz mierzył je w 1999 roku. Profesor Filipiak nie ukrywał swojego zaskoczenia, kiedy jednak prowadzący przyznał, że tak naprawdę mierzy je raz w miesiącu gość odetchnął z ulgą. - Raz na pół roku powinniśmy sobie zmierzyć ciśnienie - przyznał. - To jest dzisiaj bardzo łatwe do zrobienia (...). Żyjemy w epoce, gdzie mamy możliwość mierzenia ciśnienia tętniczego z zegarka - dodał.
Leczenie nadciśnienia może obejmować zmiany w stylu życia, takie jak dieta uboga w sól, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia. W niektórych przypadkach konieczne może być również stosowanie leków. Ważne jest, aby leczenie nadciśnienia było prowadzone pod kontrolą lekarza, ponieważ niekontrolowane ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
Warto pamiętać, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą, którą można kontrolować i leczyć, pod warunkiem regularnych kontroli oraz zdrowego stylu życia. Dlatego nie bagatelizujmy wysokiego ciśnienia krwi, dbajmy o nasze serce i zdrowie!
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z migreną zmaga się ok. 11 proc. populacji. Jak skutecznie złagodzić ten ból głowy?
- Ciężarna 32-latka zmarła przez zakrzepicę. Jak chronić się przed "cichym zabójcą"?
- O chorobie dowiedziała się zaraz po narodzinach córki. Marta Wiśniewska: "To było niesprawiedliwe"
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News